Wyciszanie ścian wewnętrznych

montaż płyt gipsowo-kartonowychWytłumianie istniejącej ściany - zrób to sam
Wykorzystując wełnę mineralną oraz elementy systemu suchej zabudowy możemy w prosty sposób poprawić izolacyjność akustyczną istniejącej ściany murowanej.

Na posadzce, na całej długości ściany, którą zamierzamy wyciszyć należy rozłożyć pas taśmy tłumiącej. Na taśmie układamy profil montażowy, który za pomocą kołków przytwierdzamy do podłoża. Ułożona pod profilem taśma nie pozwoli na przenoszenie dźwięków ze ściany na podłogę, a poprzez nią na sufit położonego poniżej pomieszczenia. Taki sam, odpowiednio ustawiony za pomocą poziomnicy profil należy przymocować do sufitu. Pomiędzy podłogowym a sufitowym profilem ustawiamy przycięte na odpowiednią długość profile pionowe i powstałą w ten sposób kratownicę usztywniamy skręcając ze sobą elementy pionowe i poziome przy pomocy wkrętarki i blachowkrętów. Odległości między elementami powinny być takiej wielkości, by ułożone między nimi płyty wełny mineralnej dokładnie wypełniały przestrzenie między nimi. Jeśli między wełną i profilami zostaną puste miejsca, izolacja akustyczna bardzo straci na swojej skuteczności. Ostatnią warstwą konstrukcyjną jest płyta g-k, którą za pomocą metalowych wkrętów przytwierdzamy do profili, a połączenia między poszczególnymi płytami zalepiamy siatką zbrojeniową do spoin (bandażem) oraz szpachlujemy gładzią gipsową. Tak wykonane wytłumienie ściany wystarczy pomalować. Dodatkowo o kilkanaście dB izolacyjność akustyczną ściany możemy poprawić, mocując pod warstwą wełny folię akustyczną. Płyty g-k przykręcone do profili nie powinny dotykać podłogi ani sufitu, gdyż mogą przenosić na nie dźwięki powstające na skutek uderzeń w ścianę. Powstałą szczelinę przypodłogową uszczelnić możemy rozprężną pianką uszczelniającą i zamaskować ozdobną listwą przypodłogową.
Uwaga! W celu wykończenia ściany płytami g-k często zamiast metalowych profili stosuje się krawędziaki drewniane. Jeśli ścianę chcemy wytłumić, nie  będzie to najlepsze rozwiązanie, gdyż drewno doskonale przenosi dźwięki materiałowe.

Wygłuszanie ścian za pomocą korka
Zdecydowaną większość powierzchni korka stanowi uwięzione w jego strukturze powietrze. Korek jest produktem całkowicie naturalnym i ciepłym, przez co zyskuje sobie coraz większe zainteresowanie klientów. Materiału tego coraz częściej używa się do produkcji paneli podłogowych czy okładzin ściennych - boazerii i specjalistycznych płyt do izolacji akustycznej. Materiały te mogą mieć naturalny kolor, można je też malować, bejcować i lakierować - samodzielnie lub wybrać kolor z oferty firmy. Wytłumienie z korka można wykonać we własnym zakresie, z użyciem kleju polecanego przez producenta okładziny. Lekkie płyty izolujące akustycznie o wymiarach około 50 x 50 cm i grubości 1 cm nakleja się na ściany specjalnym klejem. Producenci tego rodzaju płyt deklarują, że potrafią one wytłumić dźwięk na poziomie 50 dB.

Ściana działowa murowana
ściana murowanaWybierając materiał na ścianki działowe rzadko zwracamy uwagę na jego właściwości akustyczne. Decydujemy się raczej na rozwiązania, które pozwolą nam wznieść przegrodę w sposób szybki i nie sprawiający większych kłopotów podczas jej wykańczania. Zwykle są to cienkie bloczki z lekkich materiałów takich jak np. dokładny wymiarowo beton komórkowy, z którego wytynkowaniem lub wyszpachlowaniem nie będzie większego problemu. Okazuje się jednak, że materiał lekki i o niewielkiej gęstości, pomimo tego, że jest ciepły, to jednak pod względem izolacyjności akustycznej nie jest najlepszym rozwiązaniem. Im większa gęstość, a więc
i ciężar materiału, tym większa jest jego zdolność tłumienia hałasu. Jeżeli ściance działowej nie stawiamy specjalnych wymagań izolacyjnych, wystarczy, że zostanie wzniesiona z materiału pełnego o grubości około 8 cm - ścianka taka powinna mieć zdolność tłumienia dźwięków na poziomie około 30 dB, co powinno uchronić nas przed słyszeniem cichej muzyki z sąsiedniego pokoju. Dobre właściwości będzie miała ścianka zbudowana z pełnych cegieł silikatowych grubości 12 cm, obustronnie otynkowanych. Jej zdolność tłumienia to około 40 dB. Podobnie spisze się przegroda wzniesiona z dobrej jakości pustaków ceramicznych.  Dla porównania podajemy, że normalna rozmowa między dwoma osobami stojącymi w odległości 1 m to ok. 50 dB, a szczekanie psa ok.
70 dB. Właściwości tłumiące ściany możemy oczywiście poprawić przez zwiększenie jej grubości.

Oceń artykuł
3,71 / 24 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Tomasz Dąbrowski

Zdjęcia: Rockwool, Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także