Współczynnik przewodności cieplnej

Dlatego właśnie współczynnik  konkretnego materiału zależy od bardzo wielu czynników. Nie tylko od jego składu chemicznego i ilości powietrza w porach, ale także od:

  • wielkości porów i ich połączeń - im pory mniejsze tym lepsze;
  • od temperatury, w jakiej jest eksploatowany - temperatura ma wpływ na intensywność zjawisk konwekcyjnych;
  • od wilgotności materiału - w materiale wilgotnym woda zajmuje miejsce powietrza i obniża jego własności izolacyjne.

Te wszystkie czynniki sprawiają, że przewodność cieplna materiałów, produkowanych nawet w oparciu o ten sam proces technologiczny, może mieć w rzeczywistości różne wartości. Zależą one choćby od rodzaju użytego surowca, konstrukcji urządzeń używanych do wyrobu izolatora, sposobu sterowania liniami produkcyjnymi itp. Wszystkie te uwagi odnoszą się do styropianu, którego własności mogą być różne w zależności od tego, jak starannie, konkretny producent, przestrzega reżimu technologicznego, a także od tego, w jakich warunkach styropian jest później przechowywany i transportowany.

W przypadku materiałów wbudowanych już w konkretny obiekt, różnice te mogą być dalej pogłębiane poprzez sposób składowania na placu budowy i wbudowania materiału, a dalej poprzez konkretne warunki (temperatura, wilgotność), w jakich użytkowany jest budynek.

Obliczeniowy współczynnik przewodzenia ciepła
Wiadomo, że warunki klimatyczne (wewnątrz i na zewnątrz) budynku mają wpływ na wielkość przewodzenia ciepła materiałów. Uwzględnienie wpływu konkretnych warunków klimatycznych na izolację pozwala w dokładny sposób ocenić stan izolowanej ściany, faktyczne straty ciepła czy rozkład temperatur. Określenie wartości obliczeniowej polega na uwzględnieniu różnic temperatury i wilgotności pomiędzy warunkami, dla jakich producent styropianu określił wartość deklarowaną λ, a warunkami, w których ten materiał faktycznie pracuje.

Bardzo ważnym elementem, nie podawanym przez producentów, jest dyfuzja pary wodnej, czyli przenikanie pary wodnej przez materiał. W każdej konstrukcji budynku, istnieje tzw. punkt rosy, co oznacza, moment kondensacji pary wodnej "wykroplenia".

W warunkach rzeczywistych, w okresie zimowym w każdej warstwie izolacji termicznej następuje kondensacja pary, wtedy współczynnik λ, ulega zmianie kilkadziesiąt razy (na niekorzyść).

Informacja "zgromadzona wilgoć, wysycha w okresie letnim" podawana rzadko przez producentów jest nieprawdziwa, w stosunku do większości materiałów izolacyjnych. Kolejne lata eksploatacji, powodują nagromadzenie coraz większej ilości "skroplin", czyli skondensowanej pary wodnej, powodując, że deklarowane przez producenta współczynniki przewodzenia ciepła, są nieaktualne o 200%.

Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Fundacja Polska Droga

Zdjęcia: Fundacja Polska Droga, bpconcepts.com.au

Polecamy Ci również

Zobacz także