Zawilgocenie piwnic występuje często tak w prywatnych domach jednorodzinnych, jak
i w wielkomiejskim budownictwie wielorodzinnym. Pojawia się również w tych piwnicach, które mają izolację przeciwwilgociową.
Przyczyny pojawienia się wilgoci w najniższych partiach budynków są różnorakie i właśnie od ich ustalenia należy rozpocząć proces osuszania.
Objawy występowania wilgoci
O tym, że w piwnicy panuje wilgoć, nie muszą wcale świadczyć kałuże, czy rozlewiska wody na podłodze. Jeżeli woda wypływać będzie ze szczelin i pęknięć ścian - pojawiają się jedynie zacieki na nich. Na ścianach mogą również występować jedynie pojedyncze krople wody, wówczas mamy do czynienia ze zjawiskiem roszenia się murów.
Jeśli śladów wody nie widać wcale, ale za to łuszczy się lub odpada farba, czy odklejają tapety ze ścian i sufitów - w naszej piwnicy też panuje wilgoć. Podobnie, jeżeli na ścianach pojawiają się ślady pleśni lub grzyba, albo gdy zauważymy ślady soli na podłodze. Jeśli podłoga jest wyłożona np. terakotą, a w piwnicy jest wilgoć - płytki na skutek podmakania będą odpadały, wszelkie wykładziny przyklejane - ulegną odklejeniu, zaś podłogi drewniane będą pęcznieć i uwypuklać się.
Przyczyny zawilgocenia piwnic
Jeżeli zauważymy w naszej piwnicy którykolwiek z wymienionych objawów, należy przystąpić do ustalenia, skąd wilgoć pochodzi i zacząć osuszać piwnicę. Jest to konieczne, ponieważ długo utrzymujące się zawilgocenie nie tylko osłabia konstrukcję budynku i niszczy tynki, ale również wpływa negatywnie na stan naszego zdrowia.
Przyczyny, które mogą powodować wilgoć w piwnicy to:
- podniesienie się poziomu wód gruntowych,
- usterka powodująca niewłaściwe odprowadzanie wody deszczowej, np. zepsuta rynna, czy rura spustowa,
- niedostateczna wentylacja budynku,
- brak lub złe wykonanie izolacji przeciwwilgociowej,
- wady drenażu (niedrożność, uszkodzenie, niepoprawne wykonawstwo).
Sposoby osuszania piwnic
Osuszanie piwnicy nie sprowadza się niestety do usunięcie zewnętrznych objawów wilgoci. Wypompowanie wody i zastosowanie środków grzybobójczych to w tym przypadku zdecydowanie za mało. Zabiegi te zniwelują chwilowo skutki problemu, ale wilgoć w dalszym ciągu nie ustąpi i będzie powracać. Aby usunąć jej przyczynę i pozbyć się na stałe, konieczne jest przeprowadzenie dość inwazyjnego remontu, który jednocześnie z pewnością będzie odpowiednio kosztował.
Tradycyjnie i oszczędnie
Metoda tradycyjna polega na odsłonięciu ścian piwnic aż do wierzchu ław fundamentowych i cierpliwym czekaniu na wyschnięcie murów. Czas osuszania zależy od wielu czynników, tj. warunków atmosferycznych, grubości muru, stopnia zawilgocenia, materiału stosowanego w czasie budowy i może się wahać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Osuszanie można przyspieszyć poprzez usunięcie z murów starej izolacji i zerwanie tynków zewnętrznych i wewnętrznych. Warto również wywiercić w murze otwory o średnicy około 20 mm, które przed rozpoczęciem prac izolacyjnych zakleja się mocną zaprawą tynkarską.
Bezinwazyjnie, ale drogo
Nowoczesne technologie pozwalają osuszać nawet wybrane fragmenty ścian i wcale nie ma wówczas konieczności wyłączania pomieszczeń z eksploatacji. Do takich metod należy np. dość szybka i skuteczna metoda mikrofalowa lub prawie zupełnie bezobsługowa, choć powolniejsza metoda elektroosmozy. Wspomniane metody osuszania i izolowania ścian wymagają jednak zatrudnienia wyspecjalizowanych fachowców, posiadających skomplikowane urządzenia. Powyższy fakt powoduje, że są one bardzo kosztowne i nie każdy może sobie na nie pozwolić.
Grunt to izolacja przeciwwilgociowa
Rozróżnia się dwa rodzaje izolacji przeciwwilgociowej:
- izolacja piwnic pionową,
- izolacja piwnic poziomą.
Izolacja pionowa powinna wystawać 30 cm ponad powierzchnię terenu. Jej zadaniem jest ochrona budynku przez wodą gruntową i opadową przesączającą się w gruncie przy ścianach. Stanowi podstawę ochrony ścian piwnicznych przed wilgocią.
Pionowe izolowanie ścian jest jednak niewystarczające. Aby ściany budynku, znajdujące się ponad poziomem terenu były suche, trzeba ułożyć w nich izolację poziomą. Izolacja ta ochrania przed kapilarnym podciąganiem wody. Układa się ją przeważnie na ławach fundamentowych i w ścianach piwnic pod stropem. Izolacja na ławach powinna łączyć się z izolacją poziomą posadzki w piwnicy. Jeżeli strop znajduje się poniżej powierzchni terenu, konieczne jest dodatkowe ułożenie izolacji w miejscu zakończenia izolacji pionowej, czyli 30 cm nad poziomem terenu.
Do wykonania izolacji przeciwwilgociowej stosuje się w dzisiejszych czasach już nie tylko tradycyjną papę. Są to również folie płaskie i membrany, folie tłoczone, panele i membrany bentonitowe, oraz płynne materiały bitumiczne (roztwory i lepiki asfaltowe, emulsje, masy bitumiczne).
Izolacja powinna zostać zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi, a podłoże pod nią zagruntowane emulsją lub roztworem asfaltowym. W budynkach jednorodzinnych stosuje się raczej izolacje typu lekkiego lub średniego. Jako dodatkowe zabezpieczenie można zastosować folię kubełkową. Folia ta dzięki przetłoczeniom nie przylega bezpośrednio do ścian, co umożliwia odprowadzenie wilgoci.
Drenaż opaskowy - zabezpieczeniem nr 2
Jeżeli budynek usytuowany jest na terenach podmokłych, jest szczególnie narażony na wdzieranie się wody do piwnic i ciągłe utrzymywanie się w nich wilgoci. Wówczas nawet starannie i fachowo wykonana izolacja przeciwwilgociowa może okazać się niewystarczająca. W takich sytuacjach warto wykonać drenaż opaskowy, czyli swego rodzaju osłonę usytuowaną wzdłuż całego fundamentu domu. Składa się on z rur drenarskich, układanych ze spadkiem, otuliny tych rur, studzienki zbiorczej, w której zbiera się woda przepływająca przez całą instalację i studzienek kontrolnych, usytuowanych w narożach budynku i służących do sprawdzania stanu i drożności drenażu. Gotową instalację zasypuje się żwirem.
Należy pamiętać, że wykonanie drenażu to inwestycja wieloletnia i tylko dokładne i fachowo wykonane prace dają skuteczny efekt. Warto zatem do pracy zatrudnić wyspecjalizowaną ekipę budowlaną.
SGL
95% zalewanych piwnic w nowym budownictwie jednorodzinnym jest efektem głupich oszczędności czynionych przez inwestorów.
Brak projektów (kosztów), samowolna zmiana materiałów i metod izolacji etc etc...
IWB
masz rację SGL
po co się męczymy robimy projekty izolacji budynków skoro głupie oszczędności albo brak doświadczenia ekip robi swoje. Niech się leje, mamy chociaż co osuszać.
Każdy się dziwi po co się robi projekt hydroizolacji budynku dla większości inwestorów projekt budowlany kupiony w internecie to dekalog.
Przekrój piwnic A-A izolacja: papa + lepik - to podstawa którą mają w PN i taką stosują biura projektowe. Nie znają nawet DIN 18195 a co mówiąc o wiedzy hydrotechnicznej.
Oklepane projekty każdy taki sam i te same zasady izolacji budynku.
kiaad
+ te same błędy zawsze
ja dziś przyjmowałem dystrybutora Mapei który posiada lepszą wiedzę o izolacji niż nie jeden kierownik budowy,
IWB
zapomnij o nich! jeżdzę i poprawiam tylko izolacje po nich.
Reklama kolorowa, foldery to jeszcze nie izolacja wodochronna budynku.
Jakoś pracuję na zagramanicznej chemii od 10 lat i nie cieknie mi żaden budynek.
Co roku w ramach gwarancji sprawdzam wilgotność budynków i nigdy wilgoć w ścianach przy wodzie napierającej nie przekracza 8% . ale jak mówisz klientowi że cena jest 4 razy droższa to ręce załamuje i twierdzi że już nie ma pieniędzy na ponowną izolację.
90% budynków w Polsce to jedna wielka porażka budowlana. Na rynku jest kilka firm które wiedzą co i jak robić reszta to po studiach w google. Powinni dawać jakieś certyfikaty takim osobom.
Znam osobiście dekarza, który izoluje piwnice metodą iniekcji. Ale nie zgadniesz czym.
Szkłem wodnym z castoramy przyłapałem go na budowie jak na odbiór wpadłem bez uprzedzenia. Ale jaki perfidny zabarwił jakimś barwnikiem do farb żeby był żółty i tak pompował w mur zabytkowy z 1860 roku. Twierdząc że to super środek. Kazałem mu opakowanie pokazać.
Nie miał a przed chwilą wlał do pompy iniekcyjnej do zbiornika.
i co ty na to?
jak usuniesz 60 litrów szkła z cegły? musiałem dobrze kombinować ale kazałem mu podpisać oświadczenie że robił to na własną odpowiedzialność. Po roku firmy już nie było a ściana przeciekała bo zapomniał że trzeba otowry wypełnić. Zapchał dziury knaufem i po sprawie.
tacy są spece od izolacji budynków
kiaad
Dobry amigo;-)
A co by pan proponował na mur oporów?
Step by step po rozszalowaniu.
IWB
podkład na beton,sztywny szlam i kmb + siatka razem z 5mm grubości
kiaad
podkład na beton,sztywny szlam i kmb + siatka razem z 5mm grubości
kmb ?
IWB
http://static.e-budownictwo.tv/gallery/3910/0_0a3aa9a9ef7a6807a663ffc72ede2b743ef1eb46.jpg
czaisz ?
kiaad
mazidło (2 składnikowe ?) "dwuskładnikową emulsją bitumiczną,"
IWB
może być jednoskładnikowa jeśli takową masz w dostepie. Ale zapominij o ICO, DEITER,CERE, MAPE,
nie mają podkladu dlatego puszczają.
alekalbin
też miałem problem z wilgocią w piwnicy i w jednym z dużych sklepów sieciowych sprzedawca polecił mi produkty firmy Nanoprotech, które wypierają wilgoć. Mogę potwierdzić, że rzeczywiście działają i dwóch lat nie musze się już borykać z tym problemem, także polecam
insomnia
Jeżeli walczysz z wilgocią to może pwoinieneś zainwestowac w pochłaniacze są one dość skuteczne. Ja mam coś takiego jak tohttp://www.pochlaniaczewilgoci.pl/pochlaniacze-wilgoci-silica-gel i dobrze się sprawdza. Możesz spróbowac bo majątku nie kosztują a mogą pomóc
MarcinMM
paskudna sprawa wilgoć w piwnicy...raz miałem taki problem, nieciekawie było ;p swego czasu użyłem systemu waterblock (http://waterblock.eu/) i problem z głowy. Izoluje, jest szczelne i żadnej wilgoci od tego czasu.