Wentylacja - poddasze

Wentylacja - poddasze
Wentylacja mechaniczna
W tym systemie wymiana powietrza jest wymuszana przez wentylator. Zaletą wentylacji mechanicznej jest możliwość dostosowania jej wydajności do potrzeb i warunków panujących w pomieszczeniu. Zalicza się do niej:
  • wentylację wywiewną - podobnie jak przy wentylacji grawitacyjnej powietrze dostaje się do budynku naturalnie, czyli przez nieszczelności w oknach i drzwiach, a usuwane jest mechanicznie za pomocą wentylatorów. Wentylację wywiewną można zastosować gdy okaże się, że dom wyposażony tylko w wentylację grawitacyjną jest niedostatecznie przewietrzany. Wówczas w miejsce kratki wentylacyjnej lub wywietrznika nad dachem, montuje się wentylator wyciągowy;
  • wentylację nawiewno-wywiewną - jest to złożony system, w którym powietrze jest zarówno doprowadzane, jak i usuwane na zewnątrz w sposób mechaniczny. Składa się z dwóch wentylatorów - nawiewnego i wywiewnego. Powietrze zewnętrzne dostaje się do środka głównym kanałem wentylacyjnym, wyposażonym w odgałęzienia (mniejsze przewody), które rozprowadzają powietrze do poszczególnych pomieszczeń. Powietrze zużyte jest usuwane jednym kanałem zbiorczym na zewnątrz budynku. System wentylacji wywiewno-nawiewnej pozwala na zainstalowanie wymiennika ciepła - rekuperatora. Jego działanie polega na nagrzewaniu powietrza dostarczanego z zewnątrz powietrzem usuwanym. Strumienie przekazują sobie ciepło, ale nie mieszają się. Dzięki rekuperatorom można więc zmniejszyć koszty ogrzewania budynków.

okna połacioweWentylacja na poddaszu
Ciepłe powietrze zawsze unosi się do góry, dlatego na poddaszu gromadzi się go najwięcej. To tu system wentylacyjny musi być szczególnie sprawny. Tymczasem uzyskanie wydajnej wentylacji na poddaszu jest szczególnie trudne, ponieważ jako najwyższa kondygnacja ma ono niewielki ciąg wentylacyjny. Aby wentylacja grawitacyjna na poddaszu działała prawidłowo, okna połaciowe najlepiej jest rozmieścić po przeciwnych stronach dachu. To rozwiązanie zapewnia przewietrzanie wszystkich pomieszczeń (na zasadzie przeciągu). W przypadku gdy jest jedno okno, można wykorzystać efekt kominowy, czyli unoszenie się zużytego powietrza ku górze, które uchodzi otwartym oknem, a do środka napływa świeże powietrze z zewnątrz. Warto zainwestować w takie okna, które wyposażone są w klapę wentylacyjną lub nawiewnik.

Ku przestrodze
Przy źle zaprojektowanej i mało wydajnej wentylacji, para gromadzi się pod sufitem i nawet prawidłowo wykonana paroizolacja, "nie poradzi" sobie z nadmiarem wilgoci. Wilgoć wnika w ocieplenie, więźbę dachową i skrapla się na pokryciu. W skrajnym przypadku może spowodować rozwój grzybów domowych, które w kilka miesięcy mogą doprowadzić do zniszczenia konstrukcji dachu. Wyboru typu wentylacji należy dokonać już na etapie projektowania domu. Zwłaszcza jeżeli zamierzamy zastosować system wentylacji wywiewno-nawiewnej, która wymaga bardziej rozbudowanego systemu  przewodów wentylacyjnych niż powszechnie stosowana wentylacja grawitacyjna. Wykonanie instalacji do wentylacji wywiewno-nawiewnej po ukończeniu budowy domu wiąże się z kuciem otworów na osobne kanały wentylacyjne.

 

Oceń artykuł
4,75 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Staszczyk

Zdjęcia: Braas, Fakro

Polecamy Ci również

Zobacz także