Wentylacja higrosterowana

Jednym z celów wentylacji jest zapewnienie właściwego poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Dlatego coraz większą furorę robią rozwiązania, które same "wiedzą", kiedy wilgotność jest niewłaściwa. Noszą  one nazwę urządzeń higrosterowanych.

Warto na początek odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie skutki może mieć niewłaściwy poziom wilgotności w pomieszczeniu. Powszechnie uważa się, że bardzo niekorzystna jest wysoka wilgotność. Wg. normy PN-83/B-03430 (wraz ze zmianą Az3) optymalne wartości wilgotności względnej wynoszą odpowiednio:

pora roku

wilgotność względna [%]

lato

40-60 (preferowana 50) przy zachowaniu temperatury 23-25°C

zima

35-55 (preferowana 45) przy zachowaniu temperatury 21-22°C

Zbyt wysoka wilgotność może spowodować następujące problemy:
  • grzyb i pleśń na nadprożach, ościeżach okiennych, pod parapetem, w narożach pokoi, za meblami,
  • skroplona para wodna na chłodnych powierzchniach ścian i przedmiotach,
  • zaparowane szyby w oknach,
  • pęcznienie i wypaczanie drewnianych mebli i podłóg,
  • niszczenie konstrukcji budynku przez wnikanie wilgoci do ścian,
  • złe samopoczucie, bóle głowy, zmęczenie.

Zbyt niska wilgotność może powodować:

  • wypaczanie mebli i podłóg drewnianych,
  • podrażnienia błony śluzowej nosa i gardła, podrażnienia skóry, choroby dróg oddechowych, większa podatność na alergie.

Urządzenie higrosterowane - urządzenie samosterujące, reagujące na zmiany wilgotność powietrza.

Elementy wentylacji higrosterowanej można wprowadzić jako skuteczne uzupełnienie wentylacji grawitacyjnej (np. nawiewniki okienne, które pozwalają na doprowadzenie powietrza zewnętrznego) lub jako składnik wentylacji mechanicznej (np. kratki higrosterowane wyciągowe lub wywiewne regulujące pracę wentylatora odprowadzającego powietrze zużyte).

Sercem urządzenia wentylacji higrosterowanej jest czujnik higrosterowalny. Składa się on z taśm poliamidowych. Pod wpływem zmiany wilgotności taśma zmienia długość - powoduje to zmianę przepustowości urządzenia - zmienia się ilość powietrza, która przepływa przez nawiewnik. To rozwiązanie sprawia, że urządzenie jest bezobsługowe i nie zużywa prądu.

Nawiewniki
Zadaniem nawiewników jest doprowadzanie świeżego powietrza do pomieszczenia. Nawiewniki są otwarte przez cały czas, ale zależnie od wilgotności powietrza w mieszkaniu zmienia się wielkość nawiewu (nawiewnik jest mniej lub bardziej uchylony). Przepływ wynosi od ok. 5 do ok. 40 m3/h. Konstrukcja nawiewnika sprawia, że nie powoduje wychłodzenia mieszkania, a jednocześnie stale kontrolowany jest dopływ świeżego powietrza.

nawiewnik okienny

nawiewnik ściennyMożna wyróżnić nawiewniki okienne i nawiewniki ścienne. Nawiewniki okienne (w formie prostokątnych, wąskich listew długości ok. 40 cm) mają tę zaletę, że mogą być montowane zarówno w oknach dopiero zakładanych, jak i istniejących, bez pogorszenia ich parametrów i bez uciążliwych prac budowlanych. W przypadku nawiewników ściennych (mogą być osadzone w ścianie w otworze prostokątnym bądź okrągłym) konieczna jest ingerencja w konstrukcję ściany.

Nawiewniki pracują w zakresie wilgotności od 30 do 70%. Przy wilgotności 30% i mniejszej przepływ jest zminimalizowany, a przy wilgotności 70% i poniżej - nawiewnik jest całkowicie otwarty.

Oceń artykuł
3,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Polecamy Ci również

Zobacz także