Wentylacja higrosterowana

nawiewniki okienneNawiewniki wyposażone są w dodatkowe urządzenia, które usprawniają ich pracę. Od strony zewnętrznej jest to okap, który chroni nawiewnik przed oddziaływaniem środowiska, a także wpływa na akustykę urządzenia (mimo kontaktu z otoczeniem zewnętrznym nie pracują hałaśliwie). Istnieją też specjalne nasady dodatkowo wytłumiające hałas - zamiast tłumienia około 30 dB można uzyskać tłumienie rzędu 40 dB. Nawiewnik wyposażony w taką nasadę nosi nazwę akustycznego).

Nawiewniki można też "wyłączyć" ręcznie - mają blokadę minimalizującą przepływ, z której można skorzystać podczas silnych wiatrów, kiedy nawiew powietrza do mieszkania jest nieprzyjemny i niepożądany. Jednakże blokada powinna być przez większość czasu otwarta, w przeciwnym razie nawiewnik nie spełnia swej funkcji.

O nawiewniki trzeba dbać. Należy pilnować, by nie uległy zamoczeniu (np. podczas mycia okien), gdyż może to spowodować uszkodzenie czujnika. Pamiętajmy, że reaguje on na zmianę wilgoci i między innymi dlatego należy unikać stosowania nawiewników okiennych w łazienkach, gdzie okresowo wilgotność powietrza jest bardzo duża i gwałtownie się zmienia.  
Z tego samego powodu nawiewnik można czyścić tylko suchą szmatką - nie można używać ani wody, ani tym bardziej środków chemicznych. Na nawiewniku nie powinny osadzać się drobiny kurzu.

Kratki higrosterowane
kratki higrosterowaneZadaniem tych kratek jest usuwanie odpowiednich ilości powietrza poza mieszkanie. Dzięki czujnikom wilgotności, dostosowują swoją przepustowość do warunków panujących w mieszkaniu. Im bardziej powietrze w mieszkaniu jest zawilgocone, tym większy przepływ przez kratkę. W pomieszczeniu o niskiej wilgotności przepływ powietrza jest minimalny.

Kratka higrosterowana może zaczynać kanał wentylacji grawitacyjnej. Nosi wówczas nazwę kratki wywiewnej. Może być zainstalowana zarówno na ścianie, jak i na suficie. Może też służyć jako kratka wyciągowa do systemu wentylacji mechanicznej. Kratki takie mogą mieć dodatkowe urządzenia - np. czujniki ruchu, które umożliwiają dostosowanie przepływu do ilości osób w pomieszczeniu. Dodatkową zaletą takiej kratki jest ograniczenie strat ciepła.

Kratka higrosterowana sprawdza się szczególnie w kuchni i łazience, w których często jest potrzeba szybkiego usunięcia wilgotnego powietrza, a jednocześnie nie ma konieczności, by wentylacja pracowała w sposób ciągły "na pełnych obrotach".

Oceń artykuł
3,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Joanna Ryńska

Zdjęcia: Aereco

Polecamy Ci również

Zobacz także