Wełna skalna

Jeśli chcemy, by ocieplenie budynku służyło nam jak najlepiej przez kilkadziesiąt lat, przy wyborze materiału izolacyjnego warto wziąć pod uwagę nie tylko koszty jego zakupu, ale też trwałość oraz  wszystkie korzyści, jakie może przynieść nam w trakcie eksploatacji budynku.

wełna skalna

Kilkadziesiąt lat? Czy jest materiał, który może tak długo utrzymać swoje właściwości? Przecież słyszymy, że wiele ociepleń w trakcie eksploatacji traci swoje parametry izolacyjne, już po kilku latach zatrzymując mniej ciepła niż w chwili montażu, mówi się o mostkach termicznych, nieszczelnościach na stykach płyt - te i podobne pytania mogą się cisnąć na usta zarówno fachowców, jak i inwestorów dbających o budowę swoich własnych czterech kątów. I rzeczywiście - wiele materiałów ociepleniowych może się tak zachowywać. Najwięcej zależy od surowca, z którego je wyprodukowano, zgodnie z zasadą: im trwalsze tworzywo, tym lepszy produkt. A jeśli tworzywem jest wulkaniczna SKAŁA? Trwałość skał nie ma sobie równych.

Dar Natury - trwała jak skała
Surowiec z jakiego produkowane są materiały izolacyjne ma decydujący wpływ na większość ich właściwości. Wełna Rockwool produkowana jest głównie ze skał bazaltowych i to one nadają włóknom wełny odporność i trwałość  - cechy, które mają zasadnicze znaczenie dla parametrów użytkowych wyrobów do izolacji elementów budynków i instalacji technicznych. Skały nie kurczą się, nie odkształcają, nie starzeją (przynajmniej w kategoriach mierzonych kilkoma ludzkimi pokoleniami). Podobnie, ocieplenie z wełny skalnej (nazywanej także kamienną), ułożone zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, zachowuje swoje właściwości na zawsze - nie zmieni grubości, nie rozwarstwi się, nie odkształci. Będzie spełniać założone parametry niezależnie od upływających lat. Dzięki swej strukturze wyroby ze skalnej wełny Rockwool charakteryzują się sprężystością i elastycznością, co w połączeniu z wytrzymałością skalnych włókien sprawia, że produkty Rockwool zachowują trwałość kształtu, w czasie montażu łatwo wpasowują się w konstrukcję i zapewniają dobre przyleganie krawędzi oraz jednolitą grubość izolacji na całej powierzchni.

Ciepło i oszczędność
Jak to się dzieje, że wełna skalna tak znakomicie zwiększa izolacyjność budynków? Istota tkwi w strukturze. Swoją efektywność izolacyjną produkty z wełny Rockwool zawdzięczają dużej objętości powietrza zamkniętej wśród zaburzonych i wielokierunkowo zorientowanych włókien, co zapobiega krążeniu powietrza, utrudniając jego wymianę i przepływ ciepła. Znajdujące się wśród włókien powietrze jest najlepszym izolatorem - i to nie tylko cieplnym, ale również akustycznym. Prawidłowe zastosowanie izolacji Rockwool zapewnia ciągłość ocieplenia i minimalizuje liniowe mostki termiczne, czyli miejsca przez które tracimy duże ilości cennego ciepła. 

izolacja z wełny skalnej

Cisza - ochrona przed hałasem
Sprężyste włókna wełny skalnej, stosunkowo większa gęstość w porównaniu z innymi izolacjami oraz zdolność dokładnego i szczelnego wypełniania przestrzeni sprawia, że wełna Rockwool znakomicie sprawdza się w roli izolacji akustycznej. Używana jest w sufitach podwieszanych, ściankach działowych i podłogach pływających. Wełna Rockwool dobrze pochłania dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Zastosowania, o których prawdopodobnie nie wszyscy wiedzą to np. ograniczanie hałasów instalacyjnych, tłumienie drgań przewodów, wyciszanie obudów maszyn przemysłowych czy ruchu ulicznego, ponieważ wełnę skalną znajdziemy także w drogowych ekra-
nach akustycznych.

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także