Wełna skalna

Ochrona przed ogniem - niepalna jak głaz
Niepalność i właściwości ogniochronne to jedne z najistotniejszych cech mineralnej wełny skalnej. Skała nie może się zapalić, a więc nie wydziela dymu i nie tworzy płonących kropli. Dlatego wyroby wykonane całkowicie ze skalnej wełny Rockwool są zaklasyfikowane jako niepalne, w najwyższej klasie reakcji na ogień -  A1 - według europejskiej klasyfikacji wyrobów budowlanych. Co więcej, niepalna wełna Rockwool jest jednym z nielicznych materiałów odpornych na temperatury pożarowe przekraczające nawet 1000°C. Dzięki temu zastosowanie wełny skalnej w konstrukcjach stropów, ścian, dachów oraz w kanałach wentylacyjnych i instalacjach minimalizuje niebezpieczeństwo rozwoju pożaru, a w razie jego zaistnienia ogranicza wielkość strat i daje czas na bezpieczne prowadzenie akcji ratowniczej i ewakuowanie ludzi z obiektu.

parametry wełny skalnej

Mikroklimat - naturalna jak kamień
Włóknista struktura wyrobów z wełny skalnej Rockwool pozwala na swobodne wydostawanie się pary wodnej z przegród na zewnątrz budynku. Dzięki temu wewnętrzne warstwy ścian nie są zawilgocone i nie stanowią pożywki dla rozwoju pleśni i grzybów, konstrukcje zaś (np. drewno poddasza) nie są narażone na zniszczenie. Warunkiem jest taki dobór warstw przegrody, by każda kolejna (idąc na zewnątrz) miała coraz wyższą paroprzepuszczalność. Paroprzepuszczalność wełny Rockwool sprawia, że jest ona najlepszym materiałem do ocieplania ścian zewnętrznych. Zwłaszcza gdy ocieplamy ściany w trakcie wysychania, co jest szczególnie istotne w budynkach nowych, wznoszonych szybko i z materiałów o wysokim poziomie wilgoci technologicznej, np. z betonu komórkowego, a także w budynkach zawilgoconych, poddawanych termomodernizacji. Dzięki dyfuzji pary wodnej, czyli odprowadzaniu wilgoci na zewnątrz, ściany "oddychają", tworząc we wnętrzu zdrowy, przyjazny mikroklimat.

paroprzepuszczalność wełny skalnej


Czy wiesz, że...

Nowe odkrycia, które rewolucjonizują świat, często dokonywane są przypadkowo. Tak było też z materiałem, który przyczynił się do powstania skalnej wełny Rockwool. Jego historia zaczyna się na Hawajach, w wulkanie Kilauea - wciąż czynnym i jednym z najbardziej aktywnych wulkanów świata. Pod wpływem olbrzymich temperatur panujących w jego wnętrzu skały magmowe ulegały stopieniu. Powstała z nich lawa w czasie wybuchu wulkanu była gwałtownie wyrzucana na zewnątrz, a jej  drobiny  zastygały w formie włókien. W ten sposób przyroda stworzyła jedyny w swoim rodzaju materiał - wełnę skalną, dla której znaleziono z czasem wiele zastosowań. Dzisiaj w podobny sposób powstają wszystkie materiały Rockwool. Proces produkcji, podczas którego następuje komputerowo sterowane rozwłóknianie i schładzanie roztopionej skały, przypomina ujęty w ramy technologii, wciąż tryskający lawą i podziwiany przez turystów wulkan Kilauea.

Dobry, markowy i wysokiej jakości materiał izolacyjny powinien zapewniać: niskie rachunki za ogrzewanie, ciepło, ciszę, komfortowy mikroklimat i większe bezpieczeństwo pożarowe. I właśnie fakt, że skalna wełna Rockwool oferuje łącznie te wszystkie korzyści, wyróżnia ją spośród innych materiałów izolacyjnych.

Trwała jak skała
Produkowana ze skał bazaltowych wełna Rockwool jest trwała, a jej właściwości fizyko-mechaniczne są niezmienne w czasie. Odpowiednio zaprojektowane i wykonane ocieplenie ze skalnej wełny mineralnej Rockwool zachowuje w trakcie eksploatacji stabilne wymiary i kształt nawet w warunkach zmiennych temperatur oraz wilgotności. Dodatkowo skalna wełna mineralna jest wyjątkowo odporna na korozję biologiczną oraz środki chemiczne. Trwałość wełny ROCKWOOL zapewnia niskie rachunki i komfort cieplny na długie lata.

Naturalna jak kamień
Skalna wełna mineralna Rockwool swobodnie przepuszcza parę wodną. Dzięki temu, stosując ją w przegrodach zewnętrznych, unikniesz zawilgocenia domu i zyskasz zdrowy, przyjemny mikroklimat pomieszczeń!

Niepalna jak głaz
Produkty z wełny skalnej Rockwool są niepalne i zaklasyfikowane do najwyższej klasy reakcji na ogień A1. Dodatkowo zwiększają odporność ogniową zaizolowanych przegród, chroniąc ludzi i mienie na wypadek pożaru.

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Rockwool

Polecamy Ci również

Zobacz także