Wełna mineralna na dachu płaskim

Dach o małym kącie nachylenia określany jest jako dach płaski. Coraz popularniejsze stają się bezpieczne ogniowo dachy płaskie, izolowane niepalną wełną mineralną kamienną i szklaną.

Istnieją dwa rozwiązania wykorzystujące pomysł zastosowania wełny o właściwościach różniących się w przekroju poprzecznym ocieplenia. Można wybrać płyty podkładowe i wierzchnie, różniące się właściwościami mechanicznymi, układane dwuwarstwowo w celu uzyskania kompletnego, bezmostkowego układu ociepleniowego. Można też użyć jednej warstwy płyt o zróżnicowanych w przekroju parametrach wytrzymałościowych. Tolerancje kształtu tych płyt pozwalają na wykonanie jednowarstwowego ocieplenia również bez mostków cieplnych.

W obu rozwiązaniach dolna część ocieplenia ma lepsze właściwości cieplne i wystarczające wytrzymałościowe (ściśliwość pod obciążeniem równomiernym, wytrzymałość na rozrywanie siłą prostopadłą do powierzchni). Górna część, bezpośrednio pod powłoką hydroizolacyjną (na przykład folią PVC, papą termozgrzewalną), ma przede wszystkim takie właściwości mechaniczne, które zapewnią przeniesienie obciążeń bez wywoływania odkształceń dachu i uszkodzeń pokrycia hydroizolacyjnego oraz nie osłabią połączeń mechanicznych, mocujących izolację do konstrukcji dachu. Ogólnym, uniwersalnym parametrem opisującym właściwości wytrzymałościowe wyrobu dachowego jest naprężenie ściskające przy 10-procentowym odkształceniu względnym. Pokazuje przy jakim obciążeniu następuje zmniejszenie grubości wyrobu o 10% i odnosi się do obciążenia rozłożonego równomiernie. Większe zagrożenie dla trwałości dachów płaskich stanową obciążenia skupione. Dla przykładu obciążenie śniegiem wywołuje naprężenia ściskające około 1 kPa (100 kG/m²); człowiek ważący 80 kg, idący po dachu, wywołuje naprężenia ściskające od obciążeń skupionych(obcas buta) około 100 kPa (80 kG/80 cm²). Stąd w normach europejskich pojawił się nowy parametr - zachowanie pod obciążeniem punktowym. Pokazuje, że wysokie wartości wytrzymałości na ściskanie uzyskiwane przez izolacje piankowe dla obciążeń rozłożonych równomiernie, nie przekładają się na zachowanie tych izolacji pod obciążeniem skupionym, stanowiącym bardziej realne zagrożenie dla trwałości pokrycia dachowego.

Płyty dachowe mają długość 1000-2400 mm i szerokość 500-1200 mm. Materiałami uzupełniającymi są: kliny dachowe o przekroju trójkąta, przeznaczone do izolowania elementów pionowych wystających ponad powierzchnię dachu (np. kominy); płyty ze spadkiem jednostronnym (np. 2,5%) przeznaczone do uzyskiwania spadku w warstwie ocieplenia; bloczki trapezowe przeznaczone do wypełniania fałd w blasze trapezowej w celu zwiększania izolacyjności akustycznej dachu. W każdym wypadku należy zadbać o prawidłowe odpowietrzanie i wentylację dachu płaskiego. Można to uzyskać stosując np. mechaniczne mocowanie pokrycia, odpowiednie ukształtowanie obróbek blacharskich lub montaż kominków wentylacyjnych. Nad pomieszczeniami, w których ciśnienie pary wodnej przekracza 21 hPa, należy wykonywać stropodachy wentylowane dwudzielnie.

Wyróżniamy dachy płaskie: stropodachy wentylowane i niewentylowane. W stropodachach niewentylowanych stosowane są twarde płyty z wełny mineralnej. Natomiast w stropodachach wentylowanych używane są granulaty wełny mineralnej oraz maty lub płyty. Często stosuje się dachy płaskie wykonane na blachach profliwanych. Takie konstrukcje ociepla się kładąc jedną lub dwie warstwy izolacji z płyt z wełny mineralnej. Podobnie w przypadku dachu z konstrukcji żelbetowej.

Oceń artykuł
3,88 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: MIWO

Zdjęcia: MIWO, knaufinsulation.se

Polecamy Ci również

Zobacz także