Wełna i styropian to dwa najpopularniejsze materiały do wykonywania izolacji termicznych w budownictwie jednorodzinnym i nie tylko.
Materiały do ocieplania domu mają podobny współczynnik przenikania ciepła. Pozostałe parametry różnią się dużo bardziej. Dotyczy to również ceny. Styropian wciąż pozostaje o wiele tańszy od wełny i nic nie wskazuje, aby ta dysproporcja uległa zmianie.
Co to jest wełna mineralna
Wełna mineralna to produkt powstający z naturalnego surowca – szkła lub skały bazaltowej. Zanim zamieni się w płytę lub matę izolacyjną musi przejść skomplikowany proces produkcyjny. Jego sercem jest piec, w którym kamień lub piasek ulegają całkowitemu roztopieniu w temperaturze dochodzącej do 1400ºC. Płynne jak wulkaniczna lawa poddawane są rozdmuchaniu na cieniutkie włókienka, z których robi się wełnę. Po nasączeniu lepiszczem (żywica organiczna) wełna jest formowana, utwardzana w piecu hartowniczym i cięta. Z 1 m³ szkła lub kamienia otrzymuje się około 60 m³ wełny.
Płyty i maty oraz granulat stosuje się powszechnie do ociepleń i wyciszeń w różnych elementach budynków. Otuliny służą zaś do izolacji termicznej rur. Płyty z wełny mineralnej są też cenionym produktem w izolacjach przemysłowych i technicznych.
Dowiedz się jaka jest alternatywa dla wełny mineralnej i styropianu - jakie zalety ma ocieplenie pianą poliuretanową i jak je poprawnie wykonać
Styropian czyli ekspandowany polistyren
Styropian to inaczej spieniony, czyli ekspandowany polistyren, mający postać lekkich białych, porowatych granulek. Formuje się z niego przede wszystkim płyty, ale także maty laminowane papą. Podobnie jak wełna oferowany jest także w formie sypkiego granulatu, wykorzystywanego jako samodzielna izolacja termiczna lub dodatek do zapraw i tynków.
Ważne przy ociepleniu domu - izolacyjność cieplna wełny mineralnej i styropianu
Współczynnik λ (lambda), określający przewodność cieplną danego materiału wynosi dla wełny – od 0,045 do 0,032 W/(m·K). Im niższa jego wartość, tym korzystniejsza termoizolacyjność. Styropian, którego λ zaczyna się już od 0,031 W/(m·K), jest tylko odrobinę lepszy w tej konkurencji. Co roku pojawiają się kolejne produkty z wełny lub styropianu o niższym współczynniku przewodzenia ciepła. Tu wyróżnia się szczególnie styropian grafitowy.
Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że za izolacyjność cieplną danej przegrody w budynku odpowiada nie tylko materiał termoizolacyjny, ale również pozostałe materiały zastosowane do jej budowy. Dlatego dla konkretnych elementów budynku przyjmowany jest współczynnik przenikania ciepła U. Izolacyjność termiczna w ogromnej mierze zależy także od tego, czy materiał ociepleniowy zostanie ułożony poprawnie.
Izolacyjność akustyczna wełny mineralnej i styropianu
Wełna mineralna dzięki swojemu ciężarowi i specyficznej strukturze, ma bardzo dobre zdolności tłumienia dźwięków – zarówno uderzeniowych, jak i powietrznych. Wykonane z niej ocieplenie poprawia więc także komfort akustyczny w pomieszczeniach. Często zresztą jest stosowana wyłącznie w tym celu, na przykład jako wypełnienie konstrukcji wewnętrznych ścian szkieletowych. Z reguły jest tak, że płyty z wełny mineralnej o mniejszej gęstości, bardziej puszyste, dobrze izolują dźwięki rozchodzące się w powietrzu, zaś płyty twarde i półtwarde dobrze tłumią dźwięki powstałe w wyniku uderzenia.
Styropian ma gorsze parametry akustyczne, zwłaszcza jeśli chodzi o dźwięki powietrzne, czyli drgania rozchodzące się w przestrzeni. Są w sprzedaży styropiany o właściwościach tłumiących dźwięki, ale chodzi tu przede wszystkim o dźwięki uderzeniowe.
Poznaj też: Właściwości i zastosowanie styropianu grafitowego
Dyfuzyjność wełny mineralnej i styropianu
Ten parametr określa zdolność materiału do przepuszczania powietrza, a także zawartej w nim wilgoci. Można rzec, że struktura wełny mineralnej jest bardziej otwarta, a więc nie stwarza oporu powietrzu. Nie jest to do końca zgodne z prawdą, ponieważ jej włókna są połączone lepiszczem, które zmniejsza dyfuzyjność. Niemniej jednak wełna uznawana jest za tak zwany materiał paroprzepuszczalny, umożliwiający przenikanie powietrza i sprzyjający „oddychaniu” ścian. Jej dyfuzyność kształtuje się na poziomie około 0,48 g/m·h·hPa.
Styropian w porównaniu z nią jest niemal całkowicie nieprzepuszczalny. Trzeba tu jednak koniecznie wyjaśnić, że zgodnie z badaniami, wymiana powietrza przez ściany domu, nawet ocieplonego wełną, wynosi raptem 3%. Resztę bierze na siebie system wentylacyjny.
Poza tym wełna, mimo swej paroprzepuszczalności, wolno schnie po zalaniu wodą, zwłaszcza gdy pozostaje zabudowana.
Nasiąkliwość materiałów używanych do ocieplenia domu
Mimo że lepiszcze spajające włókna wełny można uznać za rodzaj impregnatu, to jest ona materiałem dość nasiąkliwym. Oczywiście cecha ta bywa różna, zależnie od jej gęstości. Styropian jest mniej nasiąkliwy, a ponadto, co również ważne, ma zdolność szybszego wysychania.
Odkształcalność wełny mineralnej i styropianu
Wełna jest materiałem bardzo sprężystym, a więc mało podatnym na trwałe odkształcenia. Styropian odznacza się mniejszą sprężystością i łatwiej go trwale odkształcić. Na szczęście w budynkach mieszkalnych, odkształcalność nie ma aż tak wielkiego znaczenia, jeśli zastosowane zostaną odpowiednie rozwiązania techniczne. Nigdzie bowiem materiał ociepleniowy nie jest wystawiany bezpośrednio na działanie sił mogących powodować odkształcenia.
Łatwość obróbki i montażu materiałów ociepleniowych
Ani wełna, ani styropian nie są specjalnie trudne do cięcia i szlifowania. Używa się do tego prostych, ręcznych narzędzi. Wadą wełny jest to, że podczas obróbki może pylić. Styropian z kolei jest produktem brudzącym. W trakcie cięcia i szlifowania wszędzie roznoszą się białe granulki i co gorsza łatwo się elektryzują i przywierają do różnych powierzchni.
Dowiedz się: Dlaczego współczynnik przenikania ciepła domu jest ważny i jaki powinien być dla ścian, dachu i okien
Palność i topliwość wełny mineralnej i styropianu
Argumentem przemawiającym na korzyść wełny mineralnej jest z pewnością to, że charakteryzuje się ona bardzo wysoką odpornością na ogień. Sklasyfikowana jest jako materiał niepalny i oznaczona najwyższymi klasami A1 i A2 w 7-stopniowej klasyfikacji europejskiej, gdzie najwyższą klasą jest A1, a najniższą - F.
Co prawda styropian to produkt o właściwościach samogasnących i w razie zetknięcia z ogniem nie staje w płomieniach, ale topi się wydzielając mnóstwo dymu. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że w budynkach, oprócz styropianu znajduje się całe mnóstwo innych wyrobów samogasnących, a nawet łatwopalnych, jego szkodliwość w momencie pożaru schodzi na znacznie dalszy plan. Nie da się jednak ukryć, że wełna, dzięki swej niepalności może być stosowana jako materiał osłaniający przed ogniem te elementy domu, które są na ogień narażone, na przykład drewniane lub stalowe konstrukcje. Styropian do takich celów na pewno się nie nadaje.
Wełna to poza tym produkt wysoce odporny na działanie chemikaliów. Chodzi tu szczególnie o rozpuszczalniki pochodzenia organicznego. Może ona wchodzić w kontakt z nimi, bez żadnego uszczerbku. Styropian natomiast ulega pod ich wpływem, a nawet pod wpływem ich oparów destrukcji, czyli mówiąc w uproszczeniu – topi się. Jest to niebezpieczne przy niektórych pracach budowlanych, kiedy to omyłkowo można użyć do mocowania polistyrenowych płyt, kleju zawierającego wymienione rozpuszczalniki. Doświadczeni wykonawcy na pewno nie dopuszczą do podobnej sytuacji.
Gdzie stosować wełnę mineralną, a gdzie styropian
Są takie elementy budynku, do izolacji których wełna jest wręcz niezastąpiona. Inne zaś najkorzystniej ocieplać styropianem. Oto poszczególne, najpopularniejsze zastosowania obu tych materiałów:
- wełna: wypełnienia między elementami konstrukcji drewnianych lub stalowych (ściany szkieletowe, stropy belkowe, więźby dachowe), zwłaszcza gdy zależy na zwiększeniu ich ochrony przeciwpożarowej; wypełnienie wewnętrznych ścian szkieletowych; izolacja termiczna i akustyczna sufitów podwieszanych;
- styropian: ocieplenie podłóg na gruncie; ocieplenie ścian fundamentowych oraz piwnic; ocieplenie tarasów i balkonów;
- wełna albo styropian – materiał termoizolacyjny w systemach ociepleniowych ETICS (metoda lekka-mokra); ocieplenie stropów gęstożebrowych i betonowych; ocieplenie dachów płaskich; ocieplenie stropodachów wentylowanych.
Oczywiście, gdy ktoś zechce, to użyje wełny do izolacji cieplnej fundamentów, a styropianem dociepli poddasze. Wymienione wyżej możliwości zastosowania odpowiadają bowiem jedynie przyjętej praktyce budowlanej i wynikają również z rachunku ekonomicznego.
Dowiedz się też: Co to jest styropapa i jak ją stosować
JBZ
Hola, hola. Troche się nam autorka zapędziła. Nie ma takiego pojęcia jak "oddychanie" ścian! Ponadto, nie ma żadnego znaczenia udział dyfuzji pary wodnej w ogólnej wymianie wilgoci w budynku. Ważne jest, by w przegrodach nie było kondensacji pary wodnej, a jeśli być musi, ważne by nie miało to istotnego wpływu na przewodność cieplną oraz by nie powodowało korozji biologicznej. Wybór materiału do ociepleń, to nie wolnoamerykanka czy kierowanie się wyłącznie ceną.
Przemek
czasem ludzie się tak maja .. pędzą, autorzy na forum również
perpektywiczny
w sumie ciekawy tekst, z tego co wywnioskowałem to wełna mineralna ma więcej plusów, szkoda że zabrakło porównania cenowego
Tomek W.
Troszkę ciezko jest porównać materiały które róznią sie cechami.
Przychodzi mi na myśl porównanie dwóch samochodów - dostwczego i sportowego - obydwa służą temu samemu - przemieszczaniu się - ale czy możemy je cenowo porównywać?
perpektywiczny
hmm nie wiedziałem że aż tak wełny mineralne różnią się od siebie.. Zatem apel do autorki artykułu - poprosimy teraz analizę różnych wełn między sobą
samouczek
witam własnie zastanawiam sie czym ocieplic dom zerknijcia na ta stronre tam tez widziałem sporo informacji http://docieplenie.blogspot.com/ pozdrawiam
Tomek W.
hmm nie wiedziałem że aż tak wełny mineralne różnią się od siebie.. Zatem apel do autorki artykułu - poprosimy teraz analizę różnych wełn między sobą
Przede wszystkim należy okreslić do czego chce się zastosowac wełnę, gdyż w zależnosci od tego istotnę rolę odgrywać będą inne cechy, np.:
- klasa reakcji na ogień,
- parametry izolacyjne,
- nasiąkliwość,
- gęstość,
- łatwość montażu,
- właściwości akustyczne,
- etc.
perpektywiczny
idąc tropem tych wytycznych to wiadomo, że każdy odpowie: Ja chcę ognioodporną, tłumiącą hałas, zapewniającą jak największą izolację i oczywiście najłatwiejszą w montażu...
Tomek W.
Na to też się znajdzie rozwiązanie
perpektywiczny
heh chyba nawet nie muszę pytać jakie, Twój awatar mówi wszystko ech...
Tomek W.
"Takie rzeczy tylko w Erze... " i zobacz gdzie Era teraz jest
Poważnie rzecz biorąc nie skupiałbym sie na wszystkich a na dwóch/trzech ważnych.
Wtedy szukałbym najlepszego rozwiązania. Np. znakomita izolacyjność termiczna, niepalność i paroprzepuszczalność, albo niepalność, łatwość montażu i cena.
Parafrazując porównanie - nie można mieć samochodu sportowego, z dużym bagażnikiem, mieszczącego rodzinę, o znakomitych osiągach i ekonomicznego.
ObWieś
Osobiście jestem za opcją w miarę prostych, nieskomplikowanych rozwiązań.Rozważania o wszelakiego rodzaju "współczynnikach" są dobre dla dyletantów, którzy nawet psiej budy nie zbudowali.
perpektywiczny
to prawda, ale czasy prostoty i zarazem funkcjonalności już minęły teraz wszystko jest skomplikowane nawet wybór wełny mineralnej
wioslarz
ja jestem zdecydowanie za wełną! ociepliłem nią cały dom i nawet garaż, imo styropian to już przeżytek
chriss
zdecydowanie nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że styropian to przeżytek, z tego co wyczytałem to cały czas są wprowadzane innowacje
Darek07
moim zdaniem styropian ma bardzo dobre zastosowanie, tam gdzie wełna się nie nadaje czyli wszystkiego rodzaju styrodury, styropiany podłogowe itd. Natomiast jeśli chodzi o ocieplenie ścian to chyba nie mamy wątpliwości co jest lepsze - ja zawsze polecam wełnę, ale nie zawsze ludzi na nią stać - jakość kosztuje.
Tomasz_Brzeczkowski
Izolacja ze styropianu jest dopiero w powijakach. Murator ostatnio wybudował pionierski dom, czy firma mabudo - http://www.mabudo.pl/gal_typ.php?id_typ=29 lub ytong http://static.e-budownictwo.tv/gallery/1786/0_cef3fa56766c01852f3403561e7c13b64fcff568.jpg czy BASF http://www.dena.de/fileadmin/user_uploa ... Luwoge.pdf
tycjan
a ja znalazłem dom modelowy ocieplony styropianem, polecam zjarzeć:
http://www.dommodelowy.pl/?module=mater ... turer=1238
kolumb
Najważniejsze zarówno jeśli mowa o wełnach jak i styropianach to jakość produktu. Głównym parametrem każdego izolatora to przewodność cieplna- współczynnik przewodnictwa ciepła czyli poularna lambda, im mniejsza tym izolator chroni lepiej nasze ściany, fundamenty itd. Osobiście jestem zwolennikiem kupowania materiałów budowlanych z górnej półki, najlepiej jeśli mają certyfikaty , rekomendacje itp znanych instytutów np ITB. Produkty liderów branży w w zasadzie można brać w ciemno, dobre rzeczy słyszałem o kropkownych płytach Termo Organiki, i wełnie Rockwoola
wioslarz
akcjaekoszkola.pl/ na tej stornie można wygenerować kod, który zapewnia nam darmową ekorolkę wełny, myślę, że może ta oferta niektórych zainteresować
Przemek
kolego wioslarz zachęcam do promowania akcji na łamach portali ale nie spamując!
ekodocieplenia
Artykuł przekrojowy, lecz zabrakło informacji o celulozie wdmuchiwanej pneumatycznie.
Krystekk
Faktycznie wybór pomiędzy wełną a styropianem nie jest jednoznaczny. Na pewno wełna mineralna ma szersze zastosowanie. Ale np. do ścian częściej stosuję się styropian, za to do izolacji poddasza aż się prosi o zastosowanie wełny mineralnej. Parę osób napisało, że zabrakło zestawienia cenowego, porównanie cen tych materiałów można znaleźć tutaj http://www.kreocen.pl/kreowskaz/
tadeusz777
Wełna i styropian mają plusy i minusy. Dwa materiały odpowiednio zastosowane są ok. ważne by były dobrej jakości Dla mnie be z dwóch zdań liderami są Termo Organika - styropian i Rockwool wełna. Zarówno Termo Organika jak i Rockwool mają swoje systemy ociepleń najlepiej stosować rekomendowany przez producentów daje lepsze efekty. Który z nich lepszy, o to jest pytanie:)?
romuald
Styropian jednak bardziej uniwersalny zdecydowanie, no i tańszy. Tylko trzeba patrzeć co się bierze, czy jest gwarantowany, jaka jest waga minimalna, żeby nie brać jakiejś tanioch z sieciówek.
Paweł Fornalski
Polecam lepsze rozwiązanie, zdrowo i taniej ! Naturalne budownictwo popularne na zachodzie Europy wkracza do Polski http://earth-heart.pl/
magister77
Termo Organika w swoim własnym systemie ( zarówno styropian jak i materiały systemu tynki, kleje wysokiej jakości)
Nie wiem czy robią system na wełnę
geraldtarrant
Dla tych co jednak wolą styropian i nie chcą wydawać majatku - polecam produkty Astexa, tutaj http://www.astex-tynki.pl/systemy-ocieplen/styropian/ można sobie podejrzeć przekroje ich systemów
przemasboss
Dokładnie uważam tak samo, że styropian jak i wełna mają wady i zalety. Dla mnie przewagą styropianu jest jego cena i to że jest raczej bardziej popularny niż wełna. Co do wyboru producenta tego materiału to zdecydowanie warto brać pod uwagę tylko tych rzetelnych, uczestników programu "Gwarantowany Styropian"
magister77
styropian ok i wełna ok, systemy są różne, najważniejszy by kupić dobrej jakości styropian lub wełnę a następnie zastosować ją składając komponetny systemu lub wziąć odrazu gotowy system od produceta. Nie chce być monotematyczny, ale dla mnie na krajowym rynku styropianów nie ma konkurencji TermoOrganika, a ich styropiany najlepiej fukcjonują w ich kompletnym systemie ociepleń. I tyle w tej kwestii:)
rutramonk
Pominięto w artykule całą gamę materiałów izolacyjnych takich jak pianki czy maty izolacyjne isobooster.
Zresztą te ostatnie mogą z powodzeniem zastępować wełny, które mimo swoich wad wciąż są kojarzone jako jedyne słuszne docieplenia poddaszy i dachów.
rutramonk
Jeszcze warto taki filmik zobaczyć.
Poddasze a wełny nie trzeba.
https://www.youtube.com/watch?v=mvsogplkE8M
Enerbau
Sama reklama montażu nie wystarczy! Jakie są parametry cieplne systemu? Jakie materiały zostają zastosowane? Uszczelnianie pianką montażową, to już jest totalna amatorszczyzna!!!
kuzniawsiodelku.pl
a jak jest z montażem wełny na zewnątrz budynku jeśli jest pogoda deszczowa?? Wełna szybciej nasiąka wodą.
IsoverOE
Witam,
nie można dopuścić do zamoknięcia wełny mineralnej, dlatego montaż na zewnątrz podczas deszczu jest niewłaściwy. Wełna, która raz ulegnie zamoknięciu, raczej nie powinna być już montowana.
Pozdrawiam,
Paweł Stefański
____________________
Online Ekspert ISOVER
amator_560
Jestem za styropianem .Wg. mnie jest bardziej wytrzymały.Podzielam pozytywne opinie na temat termoorganiki. Tez mam i cały system sprawdza się łączenie ze styropianem.
Enerbau
Jestem za styropianem .Wg. mnie jest bardziej wytrzymały.Podzielam pozytywne opinie na temat termoorganiki. Tez mam i cały system sprawdza się łączenie ze styropianem.
Można spytać o jakim systemie jest mowa i co do tego ma styropian?
sob
to trzeba odpowiedni skalkulować min z czego są ściany budynku bo moim zdaniem to tez jest ważne przy ocieplaniu ścian np :wełną mineralną
daniello889
moim zdaniem wełna i to dobrego producenta takieoi jak np Isover
sob
w przypadku ocieplenia stropu to wełna jest idealnym materiałem izolacyjnym a taką izolację możemy samemu ułożyć
urodzony optymista
Jeżeli chodzi o wełnę mineralną to polecam Isover. Ma doskonałe parametry techniczne, co gwarantuje, że ocieplenie w każdym miejscu będzie spełniało oczekiwania. Tu jest specyfikacja: www.isover.pl
-_- greg
Ja 'polecam' wszystkie wełny, kanuf, rockwool, ursa, isover, swisspor, schwenk, neowool, woolter, eurima, roxul i reszte.
Enerbau
Ja ze swojej strony dodałbym jeszcze wełnę owczą. Nic tak nie grzeje jak sweter z owczej wełny!
-_- greg
Wełna z wielbłąda podobno jest lepsza od owczej.
ostrow
a co sądzicie o markizach pionowych montowanych do okien? podobno dobrze izoluja ciepło
Enerbau
To jest właśnie dobre rozwiązanie dla wszelkiego rodzaju budynków. Latem, w dzień, opuszczone markizy ograniczaja zbyt intensywne promieniowanie słoneczne i nagrzewanie się budynku, a zimą, opuszczone w nocy, ograniczają straty cieplne budynku.
Piotr Miśkiewicz
Będę robił ocieplenie budynku mieszkalnego w domu jednorodzinnym na wiosnę. Przed zimą już raczej nie zdążę, bo czytałem że temperatur w tym wypadku ma znaczenie. Jestem całkowicie za wełną, rozumiem, że styropian ma swoje plusy, ale jednak wełna wydaje się mieć ich więcej. Problem polega na tym, że nie wiem jakiej firmy kupić. Mam do wyboru materiały izolacyjne z hurtowni Heban http://www.heban.net/asortyment/materialy-izolacyjne , pytanie czy któraś z tych firm wyróżnia się bardziej od innych.
beniu_ogr
Ostatnio docieplałem poddasze u klienta. Zdecydował się na wełnę ale nie mineralną tylko kamienną. Kupiłem w ilościach hurtowych takie długie wieszaki pod wełnę w eArmet z Poznania. I tym sposobem klient ma 50 cm ocieplenia na dachu. Ps. wieszaki doszły bardzo szybko co mnie uspokoiło bo pierwszy raz takie rzeczy przez e-sklep kupowałem.
lopatt1
Jedno i drugie ma swoje zalety i wady, jednak uważam, że produkty z rekomendacją ITB, certyfikatami itp. można brać w ciemno, ze względu na wysoką jakość, moi rodzice zdecydowali się na styropian w kropki tzw. "dalmatyńczyk" od Termo Organiki i są mega zadowoleni, bo mają dużo, dużo mniejsze rachunki
Tomasz_Brzeczkowski
Jedno i drugie ma swoje zalety i wady, jednak uważam, że produkty z rekomendacją ITB, certyfikatami itp. można brać w ciemno, ze względu na wysoką jakość, moi rodzice zdecydowali się na styropian w kropki tzw. "dalmatyńczyk" od Termo Organiki i są mega zadowoleni, bo mają dużo, dużo mniejsze rachunki
Dom ma główne straty przez wentylację i do gruntu, dalej są straty instalacji ( jak jest centralne) potem dach i okna. Ściana jest na końcu... nawet jak prawidłowo się ją zaizoluje, a nie zmieni wentylacji, ogrzewania to różnice w rachunkach są niewielkie lub żadne.
bachus
Ostatnio docieplałem poddasze u klienta.
Do poddasza tylko piana poliuretanowa. Dodatkowo zapewnia największą szczelność, czego nie zapewni wełna.
JanekC
Fakty są takie, że styropian nie tylko ma lepszą cenę, ale i jest po prostu lepszy. Tym bardziej, że teraz do wyboru mamy nie tylko biały, ale i szary i nie trzeba tak mocno zabudowywać elewacji. Wełna to też problem w czasie inwestycji.
Kacper Biały
Fakty są takie, że styropian nie tylko ma lepszą cenę, ale i jest po prostu lepszy. Tym bardziej, że teraz do wyboru mamy nie tylko biały, ale i szary i nie trzeba tak mocno zabudowywać elewacji. Wełna to też problem w czasie inwestycji.
Co do poddasza to piana moim zdaniem najlepsza i najskuteczniejsza. Natomiast jeżeli chodzi o ściany to zdecydowanie dałbym styropian o dobrej lambdzie i do tego zwrócił uwagę oczywiście na doświadczenie „fachowca”, który wykonuje izolację. Wełna beee – wystarczy dotknąć.
Samuraj
Zdecydowanie styropian, trzeba natomiast zwrócić uwagę na jego parametry izolacyjne (współczynnik lambda) oraz mechaniczne jak odporność na zawilgocenia, ściskanie i przede wszystkim czy produkt posiada certyfikaty jakości i rekomendacje ITB
Gość10463
szczególnie ten który w LONDYNIE zastosowali ...
GrzegorzGrzechu
Niezależnie od tego co wybierzemy warto zapoznać się z wynikami badań materiałów budowlanych przeprowadzanych przez GUNB - wynika z nich że mnóstwo materiałów do ociepleń nie powinno wogóle trafić na rynek!
Kacper Biały
Ja jak najbardziej jestem za styropianem. Oczywiście aby go zastosować prawidłowo trzeba mieć … dobrego wykonawcę. To kluczowa sprawa. Tak przy okazji do poczytania: http://styropian.men/
Tomasz_Brzeczkowski
Ja jak najbardziej jestem za styropianem. Oczywiście aby go zastosować prawidłowo trzeba mieć … dobrego wykonawcę. To kluczowa sprawa. Tak przy okazji do poczytania: http://styropian.men/
A co Pan sądzi o "wykonawcach" co tak przyklejają styropian
Gumbi
Zdecydowanie styropian, ma mniejszą nasiąkliwość przez co jest odporny na pleśnie, grzyby i bakterie, jest łatwy w obróbce i montażu , lżejszy nie obciąża konstrukcji budynku i tańszy niż wełna.
erzecznikkt
Styropian to faktycznie jeden z najbardziej wszechstronnych materiałów, jednak przy ocieplaniu domu warto bliżej przyjrzeć się jego parametrom technicznym. Inny styropian sprawdzi się w przypadku ocieplania fasad, inny na podłogę a inny na dach płaski. I tak do ocieplania elewacji najlepiej wybierać styropian grafitowy o jak najlepszym współczynniku lambda i odporności na rozrywanie – decydująca jest w tym przypadku wartość współczynnika TR, optymalnie powinien on wynosić 100 kPa. Natomiast w przypadku styropianów na podłogi czy dachy odwrócone należy zwrócić uwagę na twardy styropian o odpowiednio wysokiej odporności na rozrywanie, najlepiej CS 100 kPa i więcej.
Tomasz_Brzeczkowski
Styropian to faktycznie jeden z najbardziej wszechstronnych materiałów, jednak przy ocieplaniu domu warto bliżej przyjrzeć się jego parametrom technicznym. Inny styropian sprawdzi się w przypadku ocieplania fasad, inny na podłogę a inny na dach płaski. I tak do ocieplania elewacji najlepiej wybierać styropian grafitowy o jak najlepszym współczynniku lambda i odporności na rozrywanie – decydująca jest w tym przypadku wartość współczynnika TR, optymalnie powinien on wynosić 100 kPa. Natomiast w przypadku styropianów na podłogi czy dachy odwrócone należy zwrócić uwagę na twardy styropian o odpowiednio wysokiej odporności na rozrywanie, najlepiej CS 100 kPa i więcej.
Jaki jest cel ocieplania elewacji?
https://www2.basf.de/pl/produkte/plasti ... lications/
erzecznikkt
Taki sam, jak ocieplania podłogi na gruncie czy dachu. Ściany zewnętrzne mają bezpośredni kontakt z otoczeniem zewnętrznym, więc również wymagają odpowiedniej izolacji termicznej. Kluczową zasadą przy docieplaniu budynku jest zachowanie ciągłości warstwy izolacji. Warto też zwrócić uwagę, że dach i ściany mają procentowo największy udział powierzchni w całym budynku, dlatego potencjalnie mogą być największym źródłem strat energii wynikających z przewodzenia.
bachus
Warto też zwrócić uwagę, że dach i ściany mają procentowo największy udział powierzchni w całym budynku, dlatego potencjalnie mogą być największym źródłem strat energii wynikających z przewodzenia.
Nic z tych rzeczy.
Według teoryji naszego najjaśniejszego miszcza wieszcza Brzęczkowskiego najwięcej strat jest przez instalacje c.o. Bo:
nawet stare budynki bez izolacji mają straty najwyżej 20kWh/m2/rok prawie jak pasywniaki.
Tomasz_Brzeczkowski
Taki sam, jak ocieplania podłogi na gruncie czy dachu. Ściany zewnętrzne mają bezpośredni kontakt z otoczeniem zewnętrznym, więc również wymagają odpowiedniej izolacji termicznej. Kluczową zasadą przy docieplaniu budynku jest zachowanie ciągłości warstwy izolacji. Warto też zwrócić uwagę, że dach i ściany mają procentowo największy udział powierzchni w całym budynku, dlatego potencjalnie mogą być największym źródłem strat energii wynikających z przewodzenia.
Przy 20 cm styropianu w podłodze (płyta fundamentowa) ścianie i dachu , w domu 120m2 z ogrzewaniem podłogowym i rekuperacją, większe straty ciepła były do gruntu niż ścianą i dachem razem.
bachus
Przy 20 cm styropianu w podłodze (płyta fundamentowa) ścianie i dachu , w domu 120m2 z ogrzewaniem podłogowym i rekuperacją, większe straty ciepła były do gruntu niż ścianą i dachem razem.
Badania potwierdzają, ze jest to kompletna bzdura.
Dom ma największe straty przez instalacje (wentylacja grawitacyjne i wodne ogrzewanie) potem daleko mniejsze to straty do gruntu. Już znacznie mniej to dach i okna...
A to oficjalna wersja miszcza wieszcza teoryja Brzęczkowskiego.
aniaaa34
mi elewacje wykańczała firma od ociepleń bardzo ładnie im wyszło. Jedyny problem jaki miałam to że musiałam zamówić tynk mąż wszystko kupił oprócz tego i wybrałam Longlife Putz firmy Caparol wyszedł im bardzo wytrzymały tynk ładnie pomalowali i prace na zewnątrz skończone teraz środek został
Weroni
Zależy gdzie kładziemy izolację. Na fundamenty i ściany zdecydowanie styropian ze względu dobre parametry izolacyjne, odporność na wilgoć i naprężenia/naciski co w gruncie jest bardzo ważne. Styropian nie ulega też degradacji przez lata. Jeśli styropian z górnej półki jak Termo Organika czy inny rekomendowany przez ITB możemy liczyć na oszczędność w przez lata. Warto też rozważyć zakup produktów w systemie i oczywiście dobra ekipa remontowa
Tomasz_Brzeczkowski
Zależy gdzie kładziemy izolację. Na fundamenty i ściany zdecydowanie styropian ze względu dobre parametry izolacyjne, odporność na wilgoć i naprężenia/naciski co w gruncie jest bardzo ważne. Styropian nie ulega też degradacji przez lata. Jeśli styropian z górnej półki jak Termo Organika czy inny rekomendowany przez ITB możemy liczyć na oszczędność w przez lata. Warto też rozważyć zakup produktów w systemie i oczywiście dobra ekipa remontowa
Fundament można izolować przed jego wykonaniem!! Ja to zrobić, gdy już jest??? Można prosić o wyjaśnienie?
robert11
Pozytywnie mogę firmę która prowadzi stronę doskonalaizolacja.pl ocenić, piankę mają sprawdzoną, amerykańską a nie jakiś chiński zamiennik, na sam koniec dostałem jeszcze od nich w prezencie zestaw elektronarzędzi Millwaukee. O promocji jest info na ich stronie.
blondyneczka_84
Wełna jest kosmicznie droga, nie polecam. 20cm styropianu (normalny biały np. Kabex) na ścianę w zupełności wystarczy żeby dom był bardzo mocno ocieplony + staranna izolacja, piankowanie nawet najmniejszych szczelin.
waldi79
Warto zapytać w Folimplex, na pewno podpowiedzą. \Pracują tam świetni , życzliwi ludzie
Tomek W.
Jeżeli chodzi o izolację fundamentów zgodze się można tutaj zastosowac styropian.
W przypadku ściany zewnętrznej wełna mineralna jest najlepszym rozwiązaniem ze względu na swoją paroprzepuszczalność i niepalność. Zgodnie z zasadami fizyki budowli im dalej na zewnątrz powinniśmy stosować materiały o większej paroprzepuszczalności . Wełna umożliwia swobodny przeływ parze wodnej zapewniając dobry mikroklimat w pomieszczeniach, a także skraca czas wysychania ścian w przypadku wilgoci technologicznej (wbudowanej).
Dlatego też analizując wykonanie izolacji ściany warto rozważyć wełnę mineralną. Taki np. Frontrock max E ( https://www.rockwool.pl/produkty/frontrock-max-e ) posiada dodatkowo bardzo dobry współczynnik przeodzenia ciepła na poziomie 0,036W/mK dzięki czemu zapewnia dobre parametry termiczne.
Damina90000
Warto zapytać w Folimplex, na pewno podpowiedzą. \Pracują tam świetni , życzliwi ludzie
Potwierdzam, pracowałem tam kiedyś, bardzo miło wspominam prace
max1989dasz
ja sie srednio znam, ale zaczerpnalem rad powyzej i zapytalem u zrodla, tudziez Folimpexie. Faktycznie rzeczowo doradzili
erzecznikkt
Materiał termoizolacyjny najlepiej dobierać, kierując się jego parametrem lambda, który dostarcza informacji, jak skutecznie zapobiega on stratom energii. Im niższy, tym lepiej. Jednym z najlepszych izolatorów jest styropian grafitowy EPS, dla którego parametr ten wynosi 0,031 W/mK. Warto również zauważyć, że jest jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów ociepleniowych – można go zastosować do ocieplania wszystkich przegród w budynku, od fundamentu po stropodach.
Majaja
Sprawdź firmę Folimpex
merkury
Oba materiały są OK pod warunkiem wybrania nie najtańszych i wykonania fasady przez doświadczoną firmę. Jeżeli osobiście miałbym ponownie wybrać materiał na fasadę to bym wybrał styropian. Jest lekki, łatwy w montażu i obróbce, ma bardzo dobre cechy akustyczne i do tego jest odporny na upływ czasu. Co do grubości to oczywiście powinna być w projekcie, u mnie jest grafit 15 cm i sprawuje się naprawdę bardzo dobrze
kapustka
Dociepleniami zajmuje się od 2001 roku, zarówno bloki jak i domki. 70-80% zleceń to ocieplenia styropianem. Jak widać ludzie częściej sięgają po ten materiał.
superter
Dociepleniami zajmuje się od 2001 roku, zarówno bloki jak i domki. 70-80% zleceń to ocieplenia styropianem. Jak widać ludzie częściej sięgają po ten materiał.
Jest to generalnie "bezpieczniejsze" rozwiązanie. Styropian jest bardziej uniwersalny, w Polsce też wiele ludzi woli samodzielnie ocieplać dom, a zdecydowanie łatwiej jest przeprowadzić takie prace wykorzystując styropian. Niemniej lepiej skorzystać z usług firmy, która zna się na prawidłowym montażu, żeby cieszyć się wszystkimi właściwościami tego materiału
erzecznikkt
Zgadza się, ewentualne błędy wykonawcze wynikające z niewiedzy czy braku doświadczenia mogą skutkować nie tylko powstawaniem tzw. mostków termicznych, ale nawet odspajaniem się płyt. Szczególnej kultury wykonawczej wymaga styropian grafitowy, który aplikowany czy przechowywany w złych warunkach może ulegać odkształceniom. Ale producenci pracują nad tym zagadnieniem, przykładem może być choćby jasnoszary styropian, który nie ulega tak mocnemu nagrzewaniu się jak ciemnoszary, a dzięki metodzie produkcji polegającej na formowaniu ciśnieniowym posiada większą stabilność kształtu i wymiarów.
januszkolano
Zdecydowanie pianka, polecam sobie więcej poczytać na ten temat
malgorzatateza
Artykuł przekrojowy, a zabrakło informacji o celulozie
qrogal
Ja bardzo nie wiem jak to zrobić ale dam jakoś rade.
arkanoid
Od 5 lat prowadzę firmę budowlaną, którą przejąłem po ojcu, a wcześniej pracowałem z nim 10 lat. Przez cały ten okres tylko 3 razy miałem zlecenie na ocieplenie wełną. Praktycznie każdy wybiera styropian za jego wszechstronność i trwałość.
euro_tuned
Bo nie mają pieniędzy na wełne. Gdybyś miał firme w Niemczech to byś miał trzy zlecenia ale na styropian.
Tomek W.
Fakt wełna jest nieco drozszym rozwiązaniem ale jej zastosowanie niesie za sobą wiele korzyści np. paroprzepuszczalnosć, niepalność czy stabilność wymiarowa. Dlatego tez przy wyborze warto zawrócić na to uwagę .
superter
Osobiście wybrałem styropian ze względu na jego odporność na starzenie, dobre właściwości izolacyjne i akustyczne. A przy tym ocieplanie z wykorzystaniem styropianu jest tańsze i bardziej opłacalne
euro_tuned
Styropian izoluje akustycznie? Kto Ci takie bajki naopowiadał? Pod kątem akustyki styropian W OGÓLE NIE IZOLUJE. Przecież tam jest samo powietrze w środku. Co do odporności na starzenie też bym się kłócił.
Komu zależy na akustyce to tylko wełna skalna bo to materiał cięższy,zbity.
Tomek W.
euro_tuned dobrze mówi. Z tych dóch materiałów to wełna charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami pochłaniana dźwięku będąc materiałem włóknistym.
Dodatkowo wełna zachowuje swoje parametry przez cały okres użytkowania , nie starzeje się , nie ulega deformacjom pod wpływem temperatur, nie utlenia się. Dodatkową korzyścią jest również jej niepalność ( włókna wytrzymują nawet do 1000 stopni celsjusza ) oraz paroprzepuszczalnosć dzięki czemu mikroklimat w pomieszczeniu jest dużo lepszy
Paweł 12
Styropian się nie starzeje, nie nasiąka wodą, jak się go zamontuje systemem ETICS to w razie pożaru ogień się nie rozprzestrzenia. Jeżeli ktoś mieszka w okolicy bardzo głośnej, to wełna jest lepsza, a jeżeli jest w miarę cicho w okolicy, to styropian wychodzi bardziej ekonomicznie, a parametry ocieplenia są porównywalne.