Warstwy dachu zielonego Sopranature®

Warstwy dachu zielonego Sopranature®

dach zielony

Soprema oferuje kompleksowe systemy dachów zielonych Sopranature® - od hydroizolacji poprzez drenaż, aż po warstwę roślinną.

Warstwa roślinna

Roślinność dachu zielonego dzieli się na dwa podstawowe rodzaje zazielenienia – ekstensywny i intensywny.

Zieleń ekstensywna, to jedno z najtrwalszych, a zarazem najuboższych rozwiązań dachu zielonego. Potrafi w dużej mierze samodzielnie się rozwijać i utrzymać. Przyjmuje charakter przestrzeni zbliżonej do naturalnej występującej w surowym klimacie, np. Środkowej Azji. Dzięki temu łatwo dostosowuje się nawet do ekstremalnych warunków klimatycznych i ma dużą zdolność do regeneracji.

Do roślin ekstensywnych należą przede wszystkim rozchodniki, często można spotkać także rojniki, zioła i trawy sucholubne. Rozchodniki są spotykane najczęściej na dachach ekstensywnych, ponieważ osiągają niewielkie rozmiary, dlatego łatwo nad nimi zapanować. Na dachu to istotna zaleta, ponieważ nie wymagają koszenia i obfitego podlewania. Jeśli chodzi o nawadnianie dachu, to rośliny te mają zdolności higroskopijne, czyli przystosowane są do bezpośredniego pobierania wody deszczowej z powietrza przez organy inne niż korzeń. Część z nich dzięki przystosowaniu się do życia w trudnych, suchych i gorących warunkach posiadły możliwość magazynowania wody w różnych tkankach za pomocą śluzowatego soku komórkowego. Dzięki takim właściwościom konserwacja i pielęgnacja dachu zielonego jest niewielka. Pomostem między zielenią ekstensywną, a typowo intensywną jest roślinność półintensywna. Przybiera ona postać naturalnej łąki z rozchodnikami i proporcjonalnie większym udziałem traw. Tym samym rosną wymagania takiego rozwiązania chociażby w zakresie podlewania, czy wysokości warstw, ale nie na tyle by zaliczać się do roślinności intensywnej.

roślinność na dachu zielonymrośliny na dachu zielonym

Zieleń intensywna, jak sama nazwa wskazuje jest bardziej rozbudowana, szybciej rośnie i ma większe wymagania w odróżnieniu od ekstensywnej. Obejmuje sadzenie bylin, krzewów oraz drzew, jak również zakładanie trawników. W efekcie dzięki tej roślinności możemy zaaranżować przestrzeń zieloną na stropie budynku, niemal identyczną, jak tą rosnącą na gruncie rodzimym. Rośliny zaliczane do zieleni intensywnej mają wysokie wymagania odnośnie budowy warstw i pielęgnacji. Dla porównania wys. warstw dla dachu ekstensywnego może wynosić zaledwie ok. 8 cm, a dla intensywnego, co najmniej 23 cm, a w skrajnych przypadkach nawet 50 cm. Dlatego zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie dachu zielonego z roślinnością intensywną trzeba przewidzieć kilka istotnych kwestii w zakresie pielęgnacji, wytrzymałości konstrukcji i finansów.

warstwa subsratu na dachu zielonymSubstrat Sopraflor

Soprema Polska oferuje specjalne substraty SOPRAFLOR przeznaczone do zakładania zieleni na dachach. Można je stosować już od grubości ok. 5 cm. Charakteryzują się one dużą łatwością odprowadzania nadmiaru wody. Są odporne na przemarzanie i wysokie temperatury. Ich struktura należy do bardzo stabilnych, o dużej zawartości części mineralnych. To przede wszystkim w substracie zachodzi retencja wody, która waha się od 30% do 60% w zależności od składu i jego chłonności. Dla porównania na przykładzie warstwy substratu SOPRAFLOR o wys. 20 cm, to wartość ta wynosi od 60 l do 120 l na m². Warto pamiętać, że z czasem część tej wody odpłynie do drenażu, ale i tak w dużej mierze wystarczy ona do zaopatrzenia roślin. Istotne w tym wszystkim jest również to, że rośliny korzenią się w substracie, więc zaopatrzenie roślin w wodę z tej warstwy jest efektywniejsze niż z drenażu. Poza wymienionymi już aspektami substraty SOPRAFLOR warto stosować również z innych względów. Przede wszystkim dlatego, że mamy tu do czynienia z profesjonalnym podłożem. Waga, skład i reakcja na zróżnicowane warunki atmosferyczne jest doskonale znana lub łatwa do przewidzenia w przeciwieństwie do niekiedy stosowanej zwykłej ziemi z wykopu lub torfu niewiadomego pochodzenia i składu. Takie podłoża mogą wyraźnie zaszkodzić w cyrkulacji wody i negatywnie wpłynąć na jakość roślin.

Zalety substratów Sopraflor

  • odciążają system kanalizacji deszczowej dzięki swojej luźnej strukturze
  • charakteryzują się dużą retencją wody (duża porowatość elementów składowych)
  • mają wyższą odporność ogniową niż zwykłe podłoża ze względu na niską zawartość składników organicznych
  • poprzez zastosowany skład i dzięki swojej strukturze obniżają prawdopodobnieństwo wyrośnięcia innych roślin (tzw. samosiejek, chwastów)
  • są lżejsze od tradycyjnych podłoży stosowanych w ogrodnictwie
  • dzięki swojej luźnej strukturze łatwo jest pielęgnować dachy, zwłaszcza podczas usuwania samosiejek (łatwo je wyrwać z korzeniami)
  • ich działanie jest bardzo długotrwałe – nie trzeba ich wymieniać jak zwykłej ziemi w doniczkach – przy prawidłowym okresowym nawożeniu nie wymagają wymiany (wówczas nie musimy wymieniać także roślinności)
  • jest pakowany w łatwe do transportu i aplikacji na dach big-bagi po ok. 1,2-1,5 m³ (na życzenie może być dostarczone luzem).

Warstwa filtracyjna Soprafiltre

Włóknina polipropylenowa SOPRAFILTRE pełni funkcję cienkiej i trwałej warstwy filtracyjnej stosowanej często na drenażach do filtrowania wody z warstwy wegetacyjnej dachu zielonego. Stosowana jest również na tarasach, pod chodniki drogi, a także, jako warstwa separacyjna w miejscach gdzie może zachodzić przepływ wody, np. opaski żwirowe na dachach zielonych, tarasach lub wokół budynków.
Włóknina występuje również w formie zintegrowanej z drenażem, np. SOPRADRAIN PLAT FT i SOPRADRAIN PLAT T 400, a także T 250, T 500 i T 700. Ryzyko porwania przez wiatr w takiej sytuacji zupełnie nie istnieje. Trwałe połączenie z drenażem gwarantuje nam, że włóknina nie będzie się przesuwać podczas wysypywania substratu lub innych kruszyw pod drogę lub chodnik. Nawet pod dużym obciążeniem włóknina nie zapada się, co zapobiega zmniejszaniu się przestrzeni w kubełkach i nie ogranicza odpływu nadmiaru wody.

warstwa filtracyjna

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także