Uszczelniacze – przygotuj dom do zimy

Uszczelnienie okien i drzwi, przegląd instalacji czy izolacja dachu to zadania, których absolutnie nie powinieneś przekładać na wiosnę. W przeciwnym wypadku czeka cię spore obciążenie domowego budżetu. Naprawa powstałych po zimie szkód technicznych jest bowiem niezwykle kosztowna. Sprawdź, jak możesz się przed nią uchronić!

Stworzenie harmonogramu prac i dobór odpowiednich produktów, które pomogą ci w konserwacji uszkodzonych elementów to klucz do sukcesu. Poznaj prosty plan, za pomocą którego szybko dokonasz niezbędnych napraw w domu i na zewnątrz budynku.

Plan działań

pistoletowa pianka montażowaPunkt pierwszy: uszczelnijmy okna i drzwi

Niewłaściwie uszczelnione okna i drzwi są przyczyną dużych strat ciepła, co przekłada się oczywiście na wysokie rachunki w sezonie grzewczym. Dopóki na zewnątrz panują dodatnie temperatury, warto dokładnie przyjrzeć się nieszczelnej stolarce i zlokalizować  newralgiczne miejsca. Uszczelnienie ubytków to rozwiązanie znacznie tańsze niż zakup nowych okien czy drzwi, a potrzebne produkty łatwo znajdziesz w pobliskim sklepie budowlanym. Szpary między skrzydłem a futryną wypełnisz za pomocą prostych w użyciu uszczelek silikonowych, charakteryzujących się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. W przypadku ubytków pomiędzy ramą lub ościeżnicą sprawdzi się pistoletowa pianka montażowa, np. marki Soudal. Produkt wyróżnia się znakomitymi właściwościami wypełniającymi i izolującymi oraz dobrą przyczepnością do podłoża. Obniżona rozprężność pianki gwarantuje precyzję aplikacji, zapobiegając wypaczeniom ram okiennych lub ościeży drzwi w późniejszym czasie. Okna i drzwi jak nowe? Za pomocą pianki Soudal uszczelnisz także parapet, progi i stopnie schodów, a nawet rolety.

pianka montażowa z ręcznym aplikatoremPunkt drugi: dokonajmy przeglądu systemu ogrzewania i instalacji wodno-kanalizacyjnej

Jeśli w twoim domu założono system centralnego ogrzewania wystarczy, że będziesz pamiętał o dokładnym odpowietrzeniu kaloryferów. W przypadku domowej kotłowni niezbędne będzie sprawdzenie stanu komina i wentylacji. O pomoc należy zwrócić się do kominiarza, który dokona profesjonalnego przeglądu i wyeliminuje potencjalne zagrożenia, spowodowane brakiem drożności systemu. W dostosowaniu wydajności pieca do potrzeb ogrzewanych pomieszczeń pomoże z kolei fachowy serwisant.

Decydujesz się na większy remont, podczas którego będziesz wymieniać elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej lub centralnego ogrzewania? Pamiętaj o izolacji rur, dzięki której ograniczysz straty ciepła i unikniesz niepotrzebnego wzrostu kosztów eksploatacji instalacji. Nieodzowne jest również wypełnienie i zabezpieczenie wszelkich przejść rurowych i kablowych w ścianach i stropach. W tej roli doskonale sprawdzi się pianka montażowa z poręcznym aplikatorem, np. produkt marki Soudal z opatentowanym aplikatorem Genius Gun. Wygodny uchwyt zapewnia niezwykle precyzyjną aplikację oraz możliwość pracy jedna ręką. Ponadto, produkt umożliwia przerwanie aplikacji w dowolnym momencie i wykorzystanie pozostałej w puszce piany nawet po kilku dniach.

specjalistyczny uszczelniacz dekarskiPunkt trzeci: sprawdźmy izolację dachu

I w tym przypadku doskonale sprawdzi się powiedzenie „im wcześniej, tym lepiej”. To właśnie drobne i trudno zauważalne uszkodzenia dachu mogą stanowić przyczynę poważnych kłopotów. Jak ich uniknąć? Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie taśmy dekarskiej i użycie Specjalistycznego Uszczelniacza Dekarskiego Soudal. Tym samym za pomocą jednego produktu usuniesz nieszczelności dachu oraz wokół kołnierzy okien dachowych, obróbek i parapetów dekarskich (na styku blachy z drewnem, murem i dachówką) lub w rynnach i rurach spustowych.

Reagując w porę i szybko likwidując nawet najdrobniejsze usterki, zadbasz o dobry stan techniczny domu i przygotujesz go na nadejście zimy. A na remoncie zyskają nie tylko domownicy, ale także… twój portfel.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Soudal

Polecamy Ci również

Zobacz także