Uszczelniacz do szyb

uszczelniacz do szybSzkło samoczyszczące to wynalazek ostatnich lat. Tafle szklane są pokrywane od zewnętrznej strony bardzo twardą, trwałą i niewidoczną powłoką, która zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń. Uszczelnianie tego typu szyb wymaga zastosowania specjalnych rozwiązań.

Tafla szkła samoczyszczącego jest pokryta z zewnętrznej strony warstwą tlenku tytanu o grubości około 50 nm. Ta aktywna powłoka w kontakcie z ultrafioletowymi promieniami słonecznymi rozluźnia i kruszy cząstki brudu. Opad deszczu lub spłukanie szyby bieżącą wodą wystarcza do jej dokładnego oczyszczenia. Konserwacja szyby i utrzymanie jej w czystości nie sprawia więc żadnego problemu. Jest to szczególnie ważne w biurowcach, hotelach i halach sportowych, jednak ze względu na wygodę użytkowania okien z szybami samoczyszczącymi, coraz częściej technologia ta znajduje zwolenników również wśród właścicieli prywatnych domów.

Uszczelnianie szkła samoczyszczącego wymaga specjalnych rozwiązań technologicznych. Powłoka szkła tego typu nie jest kompatybilna z tradycyjnie stosowanymi do szklenia okien silikonami, nawet neutralnymi. Zastosowanie uszczelniacza silikonowego uszkadza powłokę samoczyszczącą w strefie kilku centymetrów obok uszczelki, co wpływa na estetykę gotowego okna. Producenci szkła testowali również inne uszczelniacze, jednak większość z nich wymagała użycia specjalnego podkładu, który uszkadzał warstwę aktywną na powierzchni szkła. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom producentów szkła samoczyszczącego, Soudal opracował nowoczesną formułę uszczelniacza Soudaseal 505 SMX. Nowa masa uszczelniająca jest neutralna wobec aktywnej warstwy szkła samoczyszczącego i może być stosowana bez użycia podkładu. Uszczelnienie ma również większą odporność na warunki zewnętrzne. Soudaseal 505 SMX spełnia wymagania normy ISO 11600 i ma certyfikat Instytutu Techniki Okien w Rosenheim. Produkt w sprzedaży dostępny jest od kwietnia 2005 roku.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Kulesza

Źródło: Soudal

Polecamy Ci również

Zobacz także