Upały groźne dla elewacji

Wraz z nadchodzącymi upałami powraca temat prowadzenia prac budowlanych w wysokich temperaturach. Lejący się z nieba żar  to niebezpieczeństwo braku całkowitego wiązania i utwardzania zapraw mineralnych.

pęknięcia zaprawy tynkarskiejNa przyczepność zapraw tynkarskich do podłoża wpływ ma: wilgotność i tekstura podłoża, składniki zaprawy, temperatura otoczenia w jakiej prowadzone są prace murarskie. Dyskusja o dopuszczalnych temperaturach pracy wraca każdego roku podczas letnich upałów. Większość producentów zaleca wykonywanie prac w zakresie temperaturowym +5 do +25ºC. Niestety ze względu na tempo prac i krótkie cykle inwestycyjne, wiele prac wykonywanych jest bez respektowania zaleceń producenta. Karta techniczna produktu wraz z opisem na worku, to tak jak instrukcja obsługi dla innych produktów. W przypadku produktu najczęściej winą obarcza się producenta a nie wykonawcę. Materiał opuszczający zakład produkcyjny jest sprawdzany i pewny jakościowo, głównym powodem późniejszych problemów najczęściej jest jego obróbka w nieodpowiednich temperaturach.

"Paradoksalnie mniej problemów wynika z niskiej temperatury. Zimą podczas przymrozków woda zmieniająca stan z ciekłego na stały zwiększa swoja objętość powodując mechaniczne niszczenie materiałów budowlanych, jednak wilgoć jest cały czas obecna i wystarczająca do wiązania. Latem przy wysokich temperaturach po prostu jej nie ma i materiał wysycha a nie wiąże" – mówi Maciej Iwaniec z firmy Baumit.

Zaprawa odchodzi płatami
Materiały mineralne, które zarabiane są wodą, potrzebują wilgoci podczas całego procesu wiązania i utwardzania. Podczas prac w wysokich temperaturach część wody odparowuje, część zostaje pochłonięta przez rozgrzane podłoże. W przypadku braku wody podczas procesów wiązania i utwardzania, zaprawy nie uzyskają zakładanych przez producenta parametrów, głównie wytrzymałości i mogą pękać lub nawet odpadać od ścian. Podczas prac budowlanych w wysokich temperaturach konieczne jest stosowanie siatki na rusztowaniu, dobre namoczenie ściany przed wykonaniem tynków oraz ich okresowa pielęgnacja poprzez zwilżanie mgiełką wodna podczas pierwszych kilkunastu dni wiązania i utwardzania. Te zabiegi oznaczają dodatkowe koszty i wydłużenie czasu prac, jednak  pomogą uniknąć zniszczenia tynku na skutek prowadzenia robót w szczególnie wysokich temperaturach.

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Agencja In Plus PR

Polecamy Ci również

Zobacz także