Ulepszony łącznik termoizolacyjny

W nowej wersji łącznika termoizolacyjnego zastosowano nowy materiał izolacyjny – Neopor o grubości 80 mm oraz zoptymalizowane łożysko oporowe, które powodują, że produkt jeszcze skuteczniej chroni budynki przed utratą  ciepła.


Ulepszony łącznik Schöck IsokorbSeria łączników termoizolacyjnych Schöck Isokorb została poddana optymalizacji w celu poprawy wydajności energetycznej produktu i zapewnienia jeszcze lepszych właściwości termoizolacyjnych. Przykładowo, w przypadku łącznika Isokorb K50-CV30-H180-F0 uzyskano poprawę rzędu 21%. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu nowego materiału izolacyjnego o grubości 80 mm. Jest on wykonany z Neoporu, czyli spienionego polistyrenu (EPS) z dodatkiem grafitu o przewodności cieplnej 0,031 W/(m·K). W porównaniu z tradycyjnym EPS materiał ten lepiej absorbuje i odbija promieniowanie cieplne, zapewniając w ten sposób wydajniejszą izolację cieplną.

Moduł HTEDalszej optymalizacji termotechnicznej poddano również opatentowany moduł HTE (niem. „Hoch-Therm-Effizient”). Składa się on ze wzmocnionego włóknami stalo-wymi betonu o ultra wysokiej wytrzymałości (Ultra High Performance Concrete, UHPC) oraz nowego wypełniacza Kronolith. Przewodność cieplna nowego modułu została zredukowana o 40% w porównaniu z dotychczasowym modułem HTE. Rozwiązanie to zapewnia optymalne połączenie przenoszenia siły przekrojowych oraz izolacji termicznej.

Bez mostków cieplnych
Efektywne energetycznie domy i mieszkania gwarantują komfort cieplny ich użytkowania przy niskich rachunkach za ogrzewanie. Również wartość takiej nieruchomości jest wyższa niż w przypadku bloków i domów słabo lub w ogóle nieocieplonych. „Aby zagwarantować wysoki standard energetyczny i uniknąć szkód budowlanych należy, już na etapie projektowania, uwzględnić aspekt mostków cieplnych we wszystkich detalach budynku. Mogą one bowiem zwiększać zapotrzebowanie obiektu na energię grzewczą aż o 30%. Dopiero konstrukcja o zredukowanej ilości mostków cieplnych umożliwia uzyskanie korzystnego bilansu energetycznego budynku" – mówi Maciej Kowalczyk z Schöck Polska.

Mostki cieplne, które powodują dotkliwe straty ciepła, powstają szczególnie często w miejscu osadzenia balkonu. Jako eksponowany element budynku balkon jest szczególnie narażony na zmienne warunki atmosferyczne. Musi wytrzymywać wysokie wahania temperatur, a także być odporny na wilgoć w trakcie długotrwałych deszczów. Jednak nie oznacza to, że trzeba rezygnować z balkonów. Wystarczy jedynie tak zaprojektować jego połączenie z bryłą budynku, aby dobudowywane elementy były oddzielone termicznie przez umieszczenie między nimi a bryłą budynku wydajnej izolacji cieplnej. Sprawdzonym rozwiązaniem w tym przypadku jest łącznik termoizolacyjny Schöck Isokorb. Może być on stosowany zarówno dla konstrukcji narożnikowych, jak i elementów wspornikowych i podpartych.

Montaż nowego łącznika Schöck Isokorb nie uległ zmianie. Umieszczany jest on jako separujący element nośny między płytą balkonową a stropową. Do produktu jest dołączona instrukcja montażu, ponadto na etapie obliczania dokładnego umiej-scowienia łącznika można skorzystać ze wsparcia inżynierów firmy Schöck.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Schöck

Polecamy Ci również

Zobacz także