Tynkowanie ścian

Tynkowanie ścian

przyklejanie płyty gipsowo-kartonowejWykończenie ściany płytami kartonowo-gipsowymi
Płyty kartonowo-gipsowe mocowane są do podłoży mineralnych za pomocą specjalnego kleju gipsowego, który nadaje się do takich zastosowań (np. CEKOL GS-20) lub mocuje się je na stelażach zamocowanych wcześniej na ścianie. Zamocowane płyty, spoinuje się za pomocą specjalnych mas do spoinowania płyt kartonowo-gipsowych, takich jak CEKOL C-40. Jeżeli płyty mają oryginalne krawędzie to można od razu przystąpić do spoinowania. Często jednak podczas montażu zdarza się, że płyty są docinane na wymagany wymiar. Docinane płyty przed spoinowaniem wymagają odpowiedniego przygotowania krawędzi. Brzegi spoiny należy w odpowiedni sposób sfrezować pod kątem około 45 stopni. Docinana płyta jest podłożem chłonnym a więc frezowane elementy płyty należy zagruntować emulsją gruntującą. Należy zwrócić uwagę, aby stosować wyroby z jednej gamy i jednego producenta. Zastosowanie emulsji gruntującej ma na celu zmniejszenie i wyrównanie chłonności podłoża (w tym przypadku docinanych fragmentów płyty). Jeżeli docinana spoina nie zostanie zagruntowana może zdarzyć się, że zaprawa spęka wzdłuż płyty i nie będzie miała odpowiednich parametrów oraz nieestetyczny wygląd. Pod wyroby marki CEKOL należy używać emulsji CEKOL DL-80.

zaprawa szpachlowaSpoinowanie płyt
Po wyschnięciu emulsji gruntującej można przystąpić do spoinowania. Służą do tego specjalne masy, takie jak na przykład CEKOL C-40. Jest to specjalna masa do beztaśmowego spoinowania płyt kartonowo – gipsowych. Dodatkowo zawiera w swoim składzie włókna celulozowe, które zwiększają elastyczność i wytrzymałość spoiny.

Masę przygotowujemy poprzez wsypanie suchej mieszanki do odmierzonej ilości czystej zimnej wody w proporcjach podanych przez producenta. Należy przygotować taką ilość masy, aby udało się ją zużyć w ciągu czasu roboczego danej zaprawy. W tym przypadku czas ten wynosi około 30 minut. Masy takie jak CEKOL C-40, wzmocnione włóknami celulozowymi, nie wymagają użycia specjalnych taśm czy siatek. Jeżeli jednak chcemy dodatkowo wzmocnić spoinę możemy zastosować siatkę lub taśmę. Wzmocni to spoinęi poprawi parametry wytrzymałościowe całego systemu. Masę nakładamy w dwóch warstwach za pomocą szpachelki lub pacy. Pierwszą warstwą staramy się dokładnie wypełnić szczelinę. Następnie dokładamy drugą warstwę i wyrównujemy. Jeżeli stosujemy siatkę czy taśmę to zatapiamy ją w świeżo nakładanej masie. Niedopuszczalne jest przyklejenie siatki, a następnie upychanie masy przez jspoinowanie płyt gipsowo-kartonowychej oczka. Taki sposób nie zapewni prawidłowego wypełnienia spoiny, spoina nie będzie posiadała odpowiednich parametrów wytrzymałościowych i mogą pojawić się spękania. Po związaniu i wyschnięciu masa nadaje się do szlifowania na gładko. Przed położeniem gładzi wyschniętą masę do spoinowania należy zagruntować emulsją gruntującą. Oryginalne powierzchnie płyty nie wymagają gruntowania przed położeniem gładzi.
Całe płyty cekolujemy za pomocą białej masy szpachlowej CEKOL C-45 lub gładzi szpachlowej CEKOL GS-200. Po wyschnięciu gładzi taka powierzchnia nadaje się do malowania.


Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Cedat

Polecamy Ci również

Zobacz także