Tynkowanie ścian

Tynkowanie ścian

tynk cementowo-wapiennyTynki cementowo-wapienne, takie jak, np. CEKOL ZT-02, służą do wykonywania tynków tradycyjnych wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. CEKOL ZT-02 to cementowo wapienny tynk maszynowy. Doskonale sprawdza się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności takich jak łazienki, pralnie, piwnice, garaże, pomieszczenia techniczne, a także w innych pomieszczeniach mieszkalnych. Kiedy budynek nie wymaga ocieplenia, a zewnętrzny tynk musi być nałożony w grubszej warstwie zastosowanie cienkowarstwowego tynku szlachetnego jest ograniczone. W takiej sytuacji najlepiej zastosować tradycyjny tynk cementowo-wapienny. Można go układać w grubszych warstwach, co ma także istotne znaczenie przy dużych nierównościach ścian.

Nakładanie tynku składa się z 5 głównych etapów:

  • wyznaczanie powierzchni tynku;
  • wykonanie obrzutki (tzw. natrysku lub szprycu);
  • obrzutkę wykonuje się z zaprawy bardzo rzadkiej, grubości nieprzekraczającej 3-4 mm na ścianach i 4 mm na suficie;
  • wykonanie narzutu (narzut stanowi druga warstwę tynku i wykonuje się go po lekkim stwardnieniu obrzutki, po wcześniejszym lekkim skropieniu jej wodą. Grubość narzutu powinna wynosić 8-15 mm. Po naniesieniu narzutu powierzchnię równa się za pomocą łaty);
  • wykonanie gładzi, która jest ostatnią warstwą tynku (wykonuje się ją z rzadkiej zaprawy. Narzuca się ją ręcznie i rozprowadza pacą. Po stężeniu zaciera się ją packą drewnianą, stalową lub obłożona filcem, w zależności od rodzaju wykończenia tynku);
  • wykonanie faktury na ostatniej warstwie tynku. Fakturę nadaje się tynkom, narzucając specjalnie dobrana zaprawę lub obrabiając powierzchnie za pomocą narzędzi.

Po związaniu tynk cementowo-wapienny jest mrozo- i wodoodporny. Po nałożeniu stanowi bardzo dobre podłoże przed układaniem wszelkiego rodzaju okładzin. Ma lekko chropowatą powierzchnię i jest bardzo dobrym podkładem pod tynki szlachetne. Grubość warstwy od 6 mm do 20 mm. Uziarnienie tynku CEKOL ZT-02 wynosi około 0,5 mm. Powierzchnia takiego tynku jest płaska, nie jest jednak idealnie gładka(ze względu na uziarnienie zaprawy). Jeżeli chcemy, aby powierzchnia odznaczała się idealną gładkością możemy tynk cementowo – wapienny wygładzić za pomocą mas szpachlowych. Wewnątrz budynku mogą to być gładzie gipsowe natomiast na zewnątrz i w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności do wygładzenia tradycyjnego tynku centowo-wapiennego trzeba stosować gładzie cementowe.
Przed położeniem gładzi na tradycyjnym tynku należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Tynk musi być wyschnięty i wysezonowany. Należy również powierzchnię tynku zagruntować za pomocą emulsji gruntującej (CEKOL DL-80). Zastosowanie emulsji gruntującej zmniejszy i wyrówna chłonność podłoża a tym samym przyczyni się do poprawienia przyczepności nowo nakładanej warstwy.

biała gładź szpachlowaWyroby gipsowe do dekoracji ścian - wewnątrz pomieszczeń doskonale nadaje się biała masa szpachlowa CEKOL C-45 lub gładź szpachlowa CEKOL GS-200. Z pomocą tych wyrobów można wykonać także powierzchnie gładkie. Doskonale sprawdzają się one także w przypadku różnych struktur. Wykończenie ściany w niestandardowy sposób ma ostatnio wielu zwolenników. Efektownie wykonana faktura cieszy nasze oko zdobiąc dom czy mieszkanie.
Bardzo ważnym etapem jest przygotowanie podłoża. Musi być ono zwarte i nośne, oczyszczone z wszelkich luźnych elementów i kurzu, stare powłoki malarskie należy usunąć. Podłoże należy zagruntować emulsją gruntującą CEKOL DL-80. Po wyschnięciu emulsji gruntującej możemy przystąpić do wymieszania masy, a następnie fakturowania. Do przygotowania gładzi stosujemy czystą, zimną wodę. Zawsze wsypujemy proszek do odmierzonej ilości czystej, zimnej wody (0,4 l na 1 kg gładzi) i mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Czas pracy gładzi CEKOL C-45 wynosi około 45 minut, należy, więc przygotować taką ilość masy, aby zdążyć ją zużyć w tym czasie.

gładź szpachlowaPo wymieszaniu masę nakładamy na podłoże. Grubość warstwy wynosi od 1 mm do 5 mm. W zależności od tego, jaką strukturę chcemy uzyskać taką nakładamy grubość, przy większej grubości faktura będzie bardziej "głęboka". Masę nakładamy gładko na powierzchnię a następnie za pomocą różnych narzędzi (wałek malarski, gąbka, paca itp.) nadajemy jej pożądany kształt. Gładź nakładamy małymi partiami, aby zdążyć nadać jej pożądany kształt zanim zacznie ona wstępnie wiązać. Najlepiej, gdy pracę wykonują dwie osoby. Jedna nakłada gładź na podłoże, a druga nadaje jej fakturę. Nie jest to jednak konieczne. Po wykonaniu faktury, pozostawiamy masę do wyschnięcia i związania, a następnie przystępujemy do malowania.
Jeżeli nie mamy wprawy najlepiej wykonać próby na jakimś małym fragmencie ściany, a dopiero potem przenieść się na całą ścianę. Efekt końcowy ograniczony jest tylko ilością narzędzi i naszą wyobraźnią.

Na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczeń o podwyższonej wilgotności należy stosować wyroby cementowe, które mają naturalną odporność na działanie wilgoci. Cementowe tynki dekoracyjne firmy CEDAT to CEKOL C-35 Gładki tynk elewacyjny, CEKOL C-35 "Baranek o dwóch uziarnieniach 1,5 mm i 2,5 mm oraz CEKOL C-35 "Kornik" o ziarnie 2 i 3 mm. Są to tynki barwy białej, co znacznie ułatwia ich malowanie na dowolny kolor.
nakładanie tynkuTynki cienkowarstwowe wymagają przed nałożeniem odpowiedniego przygotowania podłoża, nakłada się je w cienkich warstwach, więc podłoże musi być równe, gdyż nie można zbytnio pogrubić powierzchni tynku. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest otynkowanie "surowej" ściany za pomocą tradycyjnego tynku cementowo-wapiennego, a następnie wykończenie jej tynkiem cienkowarstwowym.
Wykończenie wymurowanej ściany za pomocą tynków cementowych lub gipsowych nie ogranicza wymiany pary wodnej i gazów z otoczeniem – ściany oddychają, odznaczają się trwałością, są odporne na korozję biologiczną, niektóre tynki można nakładać maszynowo, co znacznie skraca czas pracy i wykończenie powierzchni, powierzchnia nadaje się do malowania wszystkimi rodzajami farb – mamy możliwość uzyskania ściany praktycznie w każdym kolorze.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także