Trwałe okna z PVC

Kupując okna stawiamy na produkty bezpieczne, trwałe, gwarantujące dobrą izolację cieplną i akustyczną. Dlatego coraz częściej decydujemy się na zakup tzw. okien „plastikowych”. Swoje wyjątkowe właściwości zawdzięczają one profilom wykonanym ze wzbogaconego PVC (polichlorku winylu). Przed wyborem okna warto poznać właściwości tego materiału.

PVC pełne zalet
Trwałe okna z PVC - zdjęcie 1PVC to jedno z najbardziej znanych tworzyw sztucznych. Ten sprawdzony i bezpieczny materiał jest od lat stosowany w wielu dziedzinach życia. Wykorzystuje się go m.in. przy produkcji rur na wodę pitną, wykładzin, tapet, a nawet opakowań na tabletki i woreczków na krew. Od kiedy PVC zaczęto stosować przy produkcji profili okiennych, stały się one znacznie trwalsze, wytrzymałe, bardziej bezpieczne i prostsze w konserwacji. Znacznie się też poszerzył wachlarz możliwych do uzyskania kształtów i kolorów.
W przypadku prawidłowego zastosowania w oknach markowych profili z PVC, takich ich trwałość będzie znacznie dłuższa, niż okien z każdego innego materiału. Oznacza to, że przez dziesięciolecia będziemy cieszyć się mieszkaniem w komforcie, cieple i spokoju. Profile z PVC są tak trwałe, że Unia Europejska wprowadziła regulacje dotyczące ich recyklingu. W innym przypadku zalegałyby na wysypisku przez stulecia.

PVC i…?
Profil okienny powinien być trwały oraz wytrzymały na temperaturę i uderzenia. Dlatego też PVC, z którego jest wykonany, wzbogacany jest o specjalne dodatki. Zwiększenie wytrzymałości i trwałości okna, jest przede wszystkim zadaniem stabilizatorów dodawanych do surowego PVC. Zapobiegają uszkodzeniom termicznym w trakcie obróbki i użytkowania profila oraz chronią go przed niekorzystnym wpływem pogody, m.in. promieniowaniem UV. Rolę stabilizatorów pełnią sole metali, trwale związane w produkcie. Związki chemiczne wykorzystywane jako stabilizatory  są całkowicie neutralne dla otoczenia. Świadczy o tym fakt, że profile PVC mają wszelkie, przyznawane przez niezależne instytucje państwowe i badawcze, atesty bezpieczeństwa.

Tylko sprawdzeni producenci
Jak widać, produkcja profila okiennego wymaga stałej kontroli jakości wielu grup materiałów. Dlatego też, przy zakupie okna należy sprawdzać, czy profil został wyprodukowany przez renomowaną firmę, o potwierdzonych systemach kontroli produkcji. Pierwszym producentem profili w Polsce, który uzyskał potwierdzający to certyfikat DIN EN ISO 9001, była VEKA Polska.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Veka

Polecamy Ci również

Zobacz także