Trimo Urban Crash 2010/2011 – wyzwanie dla studentów

„TY przygotowujesz projekt oryginalnej, miejskiej instalacji, służącej lokalnej społeczności. MY go budujemy”.

Trimo Urban Crash 2010/2011 – wyzwanie dla studentów - zdjęcie 1Słowenia, Lublana, 15 października 2010 – to otwarcie trzeciej edycji międzynarodowego konkursu Trimo Urban Crash, przeznaczonego dla studentów architektury i projektowania. Konkurs potrwa do 31 stycznia 2011 roku i jest wyzwaniem dla studentów do zaprojektowania oryginalnej miejskiej instalacji. Zwycięski projekt zostanie wybudowany przez firmę Trimo w mieszkalnej dzielnicy Lublany. Zwycięzca konkursu otrzyma również w nagrodę pobyt w letniej, prestiżowej szkole architektury – London School of Architecture. Wszyscy finaliści konkursu zostaną zaproszeni na specjalne, architektoniczne warsztaty w Słowenii.

Do poprzedniej edycji konkursu 2008/2009 zgłoszonych zostało aż 150 aplikacji, nadesłanych 17 krajów świata. Projekt sceny kulturalnej, z charakterystycznymi cechami miejskiej przestrzeni, zaprojektowany przez studentów z Polski, zdobył niekwestionowane zwycięstwo.

„TY przygotowujesz projekt oryginalnej, miejskiej instalacji, służącej lokalnej społeczności. MY go budujemy” -  to główne hasło konkursu. Miloš Ebner, dyrektor działu Innowacji w Trimo wyjaśnia: „Trimo Urban Crash stanowi wyjątkową okazję dla studentów architektury i projektowania, by nie tylko poznać bezpośrednio proces powstawania samego pomysłu, ale również brać udział przy budowie zwycięskiego projektu. W ten sposób uczestnicy mogą zobaczyć zachodzące reakcje pomiędzy ich pomysłami a zmieniającą się rzeczywistością”. Również według uczestników konkursu „możliwość aktywnego uczestnictwa w wykonywaniu projektu, przyglądanie się jak staje się on użyteczną rzeczywistością jest jedynym, niepowtarzalnym doświadczeniem, którego pragną wszyscy artyści.” Miloš Ebner komentuje: „To jest właśnie to, co Trimo chce zaoferować młodym architektom i projektantom. Przystępując do konkursu studenci przynoszą do Trimo swoje świeże, nowe pomysły, które być może są jeszcze niedoskonałe pod względem architektonicznym i technicznym, ale są na pewno pełne innowacji na wielu innych płaszczyznach”.

Ostatnia edycja konkursu Trimo Urban Crash - z 147 uczestnikami z 17 krajów – udowodniła już, że studenci oczekują właśnie takich koncepcji. Swoje aplikacje przesłali do nas studenci z Bangladeszu, Japonii, Singapuru, Ameryki oraz licznych krajów Europy.

Biały tancerzAutorzy zwycięskiego projektu o nazwie „Biały Tancerz”, Jan Ledwoń i Alicja Choła z Polski, powiedzieli: „Studenci architektury często biorą udział w różnego rodzaju konkursach, ale forma Trimo Urban Crash jest zupełnie nowa. Tworzenie pomysłu, rozwijanie go i oglądanie, jak staje się rzeczywistością było dla nas wielką przygodą. Byliśmy szczęśliwi, widząc skończony projekt i mamy nadzieję, iż nadal służy on mieszkańcom dzielnicy Metelkovo mesto w Ljublanie”.

Głównym hasłem tegorocznej edycji konkursu jest „trybuna życia”, zlokalizowana w wielokulturowej, mieszkalnej dzielnicy Lublany - Fužine. „Projekt musi być połączeniem różnorodnej tematyki – ławek do oglądania wydarzeń sportowych i kulturalnych, miejsca spotkań i rozrywki różnych pokoleń i kultur, a także musi być odpowiedzią na współczesny problem tzw. sypialnych dzielnic nowoczesnych miast Europy – ich odpowiedniej formy i przeznaczenia” - powiedział Miloš Ebner. - Tak jak w poprzednich edycjach Trimo Urban Crash „rozbija” kolejną, intrygującą i ciekawą część miasta – poprzednio była to dzielnica Metelkovo mesto, tym razem jest to Fužine, a w przyszłym roku – kto wie, może będzie to gdzieś obok ciebie?” 

Czego oczekuje jury konkursu Trimo Urban Crash?
Studenci powinni zaprezentować coś nowego i nie naiwnego.

Prace konkursowe będą poddawane ocenie międzynarodowego jury, składającego się z profesorów architektury i projektowania, uznanych architektów, autorów poprzednich zwycięskich prac konkursu, a także przedstawicieli firmy Trimo i władz miasta Lublana. Do dnia 10 listopada 2010 r., w porównaniu z poprzednią edycją konkursu, na oficjalnej stronie konkursu dokonanych zostało aż 200% więcej rejestracji.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także