Dzięki odpowiedniej izolacji ścian budynku można mieć ciepły dom zimą, przyjemnie chłodny latem i dodatkowo mniej płacić za ogrzewanie i ewentualną klimatyzację.
Warto wiedzieć, że termomodernizacja ogranicza emisje dwutlenku węgla, tym samym wpływa na ochronę środowiska naturalnego.
Ogrzewanie domu w naszym klimacie to najistotniejszy czynnik wpływający na roczne koszty utrzymania domu. Ponad 80% budynków w Polsce wybudowano w sposób niepozwalający na racjonalne zarządzanie energią. Zużywamy ponad 2 razy więcej energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej niż kraje Europy Zachodniej o podobnym klimacie. Powoduje to, że wielokrotnie przepłacamy za ogrzewanie budynku oraz niszczymy naturalne środowisko, w jakim żyjemy. Prawdopodobnie właśnie dlatego tak szybko rośnie przekonanie Polaków do energooszczędnych rozwiązań w budownictwie, w tym najbardziej popularnego docieplenia ścian zewnętrznych.
Otulić ściany, bo to się opłaca
Średnie opłaty za ogrzewanie źle ocieplonego budynku stanowią nawet ponad 40% wszystkich kosztów eksploatacji budynku. Straty energii cieplnej, czyli faktycznie pieniędzy, w około 1/4 spowodowane są przenikaniem ciepła przez słabo zabezpieczone termicznie ściany. Zimą ciepło ucieka na zewnątrz, a latem przenika do pomieszczeń. Jak temu zaradzić? Co należy zrobić, by temperatura wewnątrz nowego domu była zawsze komfortowa, a rachunki za ogrzewanie niskie? Recepta jest prosta i na szczęście, coraz bardziej powszechna. Wystarczy dobrze „otulić” ściany dobrej jakości grubą warstwą markowego izolatora np. styropianu w kropki, a wtedy ściany osiągną walory izolacyjne takie jak grube przedwojenne mury. Warto wiedzieć, że docieplenie wykonane styropianem w kropki Termo Organiki o grubości 15 cm chroni skutecznie jak betonowy mur o grubości około 380 cm.
Ocieplając dom można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Wysokość tych oszczędności zależy od wielu zmiennych, m.in. wielkości domu i jego bryły, grubości izolacji, właściwego montażu.
Termomodernizacja z głową
Docieplenie ścian będzie tylko wtedy skuteczne, kiedy zostanie wykonane izolatorami wysokiej jakości, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze. Na rynku materiałów budowlanych bez problemu można znaleźć producentów, którzy sprzedają - delikatnie mówiąc - niepełnowartościowe materiały budowlane. Branża termoizolacyjna nie jest niestety wolna od tej przypadłości, również tutaj znajdują się nieuczciwi producenci. Styropian od niesprawdzonych wytwórców ma o wiele niższe parametry od deklarowanych na etykiecie. Taki izolator nie zapewni oczekiwanych oszczędności. Co więcej nie ma gwarancji jego należytej wytrzymałości.
Pewna izolacja
W sklepie czy hurtowni trudno sprawdzić, który materiał budowlany jest dobrej jakości, który gorszej, a który jest zwykłym budowlanym bublem. Co zatem robić, żeby nie dać się oszukać? Na pewno warto porzucić myśl o kupowaniu od nieznanych producentów. Zaleca się wybieranie markowych produktów, liderów branży, którzy latami pracują na uznanie klientów. Przed zakupem sprawdźmy w prasie branżowej lub na stronach internetowych, które z produktów mają certyfikaty i rekomendacje przyznane przez renomowane instytucje zajmujące się weryfikacją materiałów budowlanych. Tylko wysokiej jakości produkty mają ”Rekomendacje Techniczne i Jakości: RTQ” wydane przez renomowany Instytut Techniki Budowlanej.
Jak wybierać materiał do termomodernizacji
- unikaj niezwykle tanich produktów,
- pytaj o rekomendacje audytorów zrzeszonych w ZAE,
- wybieraj izolatory mające rekomendacje Instytutu Techniki Budowlanej,
- wybieraj markowe produkty od znanych producentów,
- sprawdzaj w internecie i prasie branżowej, które produkty mają certyfikaty jakości,
- na stronach GUNB i UOKiK sprawdź czarną listę wadliwych produktów,
- nie kupuj od nieznanych importerów,
- pytaj o rekomendacje znajomych.
Fasadasystem
Co prawda już po sezonie ociepleniowym, ale wybierając styropian zwracajcie przede wszystkim uwagę na oznakowanie styropianu ( deklarowane ) bo z oszczędności kilku złotych na metrze sześciennym możemy nie uzyskać wymaganego współczynnika przenikania ciepła dla ścian Uo< 0,3 . Tym oznakowaniem są trzy ostatnie cyfry - obecnie bardzo popularne 040 co oznacza, że lambda - współczynnik przewodności cieplnej wynosi 0,40 W/(m x K) a powinien być 0,38.
elka2012
Ocieplenie to spory wydatek, i zgadzam się , że należy korzystać z markowych produktów. W zeszłym roku zrobiliśmy ocieplenie domu w systemie foveo tech i spaliliśmy o 40% mniej opału (drewno, węgiel) w porównaniu z poprzednimi latami.
Enerbau
Tak jakoś przyjęło się, że mówi się tylko o izolacji zewnętrznej pomijając całkowicie izolacje wewnętrzne. Wbrew przyjętej opinii, izolacje wewnętrzne są nie tylko skuteczniejsze od izolacji zewnętrznych, ale także 3-krotnie tańsze i do tego możliwe do zrobienia etapami, co dla inwestorów nie dysponujących odpowiednimi zasobami gotówki czyni jeszcze bardziej atrakcyjnymi. Już 3 cm izolacji wewnętrznej pozwala ograniczyć zużycie energii o 30 %. To nie są slogany reklamowe, tylko fakty poparte badaniami naukowymi. Ponieważ te fakty są niewygodne dla producentów izolacji, to często się je pomija. Przecież lepiej jest sprzedać 20 cm izolacji, aniżeli 3 cm na m/2 !!! Jeżeli koszty izolacji nie amortyzują się w przeciągu 10 lat, to taka inwestycja jest oszustwem i robieniem inwestora w balona! Niestety większość izolacji wewnętrznych można podciągnąć pod tego rodzaju działania!
Bitmat
Ja także przyłączam się do powyższych opinii. Zresztą już nie jeden przekonał się o co do tego,ze na materiałach izolacyjnych nie ma sensu oszczędzać i to potem wraca do nas w postaci dodatkowych kosztów.
Paweł Fornalski
Polecam lepsze rozwiązanie, zdrowo i taniej ! Naturalne budownictwo popularne na zachodzie Europy wkracza do Polski . ZAPRASZAM : http://earth-heart.pl/
Gumbi
Jeśli wybierzemy dobry certyfikowany styropian z rekomendacją itb możemy się cieszyć cieplejszym domem zimą przy jednocześnie niższych wydatkach na ogrzewanie
mirelli
Poprawnie wykonana termomodernizacja przy użyciu materiałów wysokiej jakości pozwoli nam na oszczędność nawet do 50% dotychczasowych wydatków - zależy to też od takich czynników jak szczelność okien, drzwi, izolacja fundamentów. Wysokiej jakości systemy do termoizolacji produkuje termoorganika, mają nawet rekomendacje Instytutu Techniki Budowlanej
Tomasz_Brzeczkowski
Poprawnie wykonana termomodernizacja przy użyciu materiałów wysokiej jakości pozwoli nam na oszczędność nawet do 50% dotychczasowych wydatków - zależy to też od takich czynników jak szczelność okien, drzwi, izolacja fundamentów. Wysokiej jakości systemy do termoizolacji produkuje termoorganika, mają nawet rekomendacje Instytutu Techniki Budowlanej
Budynek ma główne straty 1)wentylacja 2) zły system ogrzewania) do gruntu -
Wymiana okien, bez instalacji wentylacji z odzyskiem ciepła, to jakieś nieporozumienie!!
Przy rekuperacji, nie ma sensu centralny system grzewczy, bo on i tak nie "potrafi" mało produkować ciepła.
Izolacja fundamentów tak wyglądahttp://static.e-mieszkanie.pl/gallery/1786/0_6c3528eb3da62aebe45319a1e33f6a53e4dee567.jpg Więc raczej nie jest możliwa w stojącym domu.
Bez wentylacji z odzyskiem ciepła i wyrzucenia bezsensownego ogrzewania wodnego, nie da się zrobić termorenowacji!!!
Anna_boladz
U nas koszty ogrzewania spadły co najmniej 0 40% gdy zrobiliśmy u siebie w domu ocieplenie budynku. Mąż po konsultacjach z wieloma fachowcami zdecydował się na system CARBON firmy CAPAROL. Polecamy ANIA i MARCIN
darkness777
Termomodernizacja zdecydowanie się opłaca, ale tylko materiałami sprawdzonej jakości a na rynku jak wiadomo sprzedają wszystko, dlatego na pewno nie powinno kupować się wyjątkowo tanich produktów bo żeby jakość była odpowiednia trzeba zainwestować i sprawdzać sprawdzać producentów styropianu na stronie GUNB
Tomasz_Brzeczkowski
Termomodernizacja zdecydowanie się opłaca, ale tylko materiałami sprawdzonej jakości a na rynku jak wiadomo sprzedają wszystko, dlatego na pewno nie powinno kupować się wyjątkowo tanich produktów bo żeby jakość była odpowiednia trzeba zainwestować i sprawdzać sprawdzać producentów styropianu na stronie GUNB
Po co styropian do termorenowacji!!! Po co?
Papryka12
Przede wszystkim termomodernizacja to nie przypadkowy wybór styropianu i pokrycie nim ścian od zewnątrz. Często największe straty ciepła występują przez poddasze i dach, okna, drzwi czy tak jak już pisano - przez fundamenty. Ciepło wytracane przez wentylację bez odzysku ciepła to kolejny temat. Remont powinien być poprzedzony oceną stanu budynku, i badaniem obecnych strat ciepła. Ekspertyza budowlana da znacznie lepsze efekty niż przypadkowo wykonana izolacja ze styropianu. Grupa Stekra wykonuje takie badania na terenie Katowic i okolic. Na ich stronie internetowej stekra.pl w zakładce z ofertą można sprawdzić pełną ofertę. Poza ekspertyzami budowlanymi przeprowadzają też ekspertyzy sądowe i szkolenia, chociażby z diagnostyki cieplnej budynków i projektowania domów pasywnych.
tulipanek6
Papryka12, no właśnie trafiłam do firmy http://www.stekra.pl i zbieram opinie o nich. Sezon grzewczy właściwie jest nawet nie na półmetku, a widzę jakie koszty generuje ogrzewanie i jakie są jego efekty. Zwłaszcza w takie wietrzne dni, czuć jak wiatr wszędzie hula i wydmuchuje ciepło. Na wiosnę trzeba by pomyśleć o jakimś dociepleniu, a teraz myślałam o badaniu termowizyjnym. Sądzicie, że to dobra pora?
JanWerbinski
Izolacja fundamentów tak wygląda
Co ma wspólnego izolacja fundamentów z termomodernizacją? Jak obłożyć istniejące fundamenty XPSem?
Tomasz_Brzeczkowski
Izolacja fundamentów tak wygląda
Co ma wspólnego izolacja fundamentów z termomodernizacją?
Termomodernizację fachowcy zawsze zaczynają od wentylacji i odzysku ciepła. Przy identycznych izolacjach termicznych od gruntu, ściana dach i ogrzewaniu podłogowym - najwięcej ciepła ucieka do gruntu. Izolacja termiczna wg PN-EN 13370
Tomasz_Brzeczkowski
Jak obłożyć istniejące fundamenty XPSem? Zaizolować fundament styropianem można tylko zanim się go wykona,
Tak wygląda izolacja gdy fundament chcemy z jakiś powodów ogrzewać http://static.urzadzone.pl/gallery/1786/0_f17e0bf8a7702f5be312e95dffdf870a87dc887f.jpg A gdy nie chcemy ogrzewać fundamentu to tak:
JanWerbinski
Izolacja fundamentów tak wygląda
Co ma wspólnego izolacja fundamentów z termomodernizacją?
Termomodernizację fachowcy zawsze zaczynają od wentylacji i odzysku ciepła. Przy identycznych izolacjach termicznych od gruntu, ściana dach i ogrzewaniu podłogowym - najwięcej ciepła ucieka do gruntu. Izolacja termiczna wg PN-EN 13370
Ale co ma wspólnego izolacja fundamentów XPS od spodu z termomodernizacją???
Tomasz_Brzeczkowski
Ale co ma wspólnego izolacja fundamentów XPS od spodu z termomodernizacją???
Tyle samo, co dodatkowy sweterek, gdy buty nie mają podeszwy, a tylko cholewki.