Termomodernizacja domu

3
Termomodernizacja domu

Słaba izolacja przegród budowlanych oraz stary, nieefektywny system ogrzewania powodują, że w kilkudziesięcioletnich domach koszty eksploatacyjne są bardzo wysokie.

Można je zmniejszyć przeprowadzając kompleksową termomodernizację budynku obejmującą nie tylko ocieplenie ścian i podłogi, wymianę okien, lecz również zainstalowanie nowoczesnych urządzeń grzewczych i systemu wentylacji. Inwestycja ograniczy dodatkowo ilość zanieczyszczeń powstających podczas użytkowania domu oraz podniesie komfort termiczny w pomieszczeniach.

Kompleksowe przeprowadzenie termomodernizacji jest ekonomicznie uzasadnione w budynkach mających 30 lat i więcej. Obowiązujące wtedy wymagania budowlane nie były tak restrykcyjne jak obecne, w związku z czym nie dbano o należyty standard wykończenia. Elastyczne zakresy współczynników przenikania ciepła dla przegród z tamtego okresu oraz częste stosowanie różnorodnych, nie pasujących do siebie technologii budowlanych obecnie zazwyczaj utrudniają domownikom funkcjonowanie i sprawiają, że utrzymanie temperatury pokojowej na poziomie 20ºC zimą jest wyjątkowo drogie.

Ocieplenie przegród budowlanych

Poprawnie przeprowadzona termomodernizacja obejmować musi przede wszystkim ocieplenie wszystkich przegród budowlanych. Zarówno ścian zewnętrznych, stropów, jak i dachu. W trzydziestoletnich budynkach osiągnięcie współcześnie wymaganych współczynników przenikania ciepła wiąże się z układaniem grubych warstw materiałów termoizolacyjnych – najczęściej styropianu i wełny mineralnej. Metodę ociepleniową należy wybrać w zależności od stanu budynku. Obecnie najczęściej stosowane są metody lekka mokra (wełna mineralna lub styropian przykryte warstwą tynku) i lekka sucha (montaż ocieplenia na stelażu i wykończenie warstwą zewnętrznej oblicówki). Planując kompleksową termomodernizację budynku nie wolno zapomnieć o ociepleniu przegród wewnętrznych oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych. Przez ściany konstrukcyjne, stropy pod nieogrzewanymi poddaszami oraz dach straty ciepła przez przenikanie wynoszą bowiem nawet 30-40%.

Wymiana okien i drzwi zewnętrznych

Kompleksowe podniesienie izolacyjności budynku oznacza również wymianę okien i drzwi zewnętrznych. Stare, drewniane ościeża i pojedyncze szyby negatywnie wpływają na komfort termiczny pomieszczeń. Zastąpienie ich nowoczesnymi oknami z PVC czy aluminium z oszkleniem wypełnionym gazem szlachetnym przyczynia się do znacznego zmniejszenia strat ciepła przez przenikanie. Zyskać można 10-15% energii. Czas zwrotu nakładów inwestycyjnych dla wymiany stolarki okiennej oraz drzwi szacuje się na 15-25 lat. Montaż nowych okien powinien się jednocześnie wiązać z uszczelnieniem przestrzeni pomiędzy ramą okienną a ościeżnicą. W miejscach tych często bowiem powstają mostki cieplne powodujące obniżenie termoizolacyjności przegrody. Ich wyeliminowanie przyczyni się do podniesienia komfortu cieplnego wnętrz oraz lepszej ochrony akustycznej.

Modernizacja instalacji grzewczej

Największe oszczędności oraz najkrótszy czas zwrotu inwestycji dotyczą wymiany, bądź modernizacji systemu grzewczego. Nowoczesne urządzenia zużywają nawet o 60% mniej paliw, a jednocześnie produkują więcej ciepła niż piece sprzed 30 lat. Współczesne kotły, dzięki niewielkim rozmiarom, nadają się dodatkowo do ustawiania w małych pomieszczeniach, a łatwa obsługa i niewielka awaryjność znacznie poprawiają komfort używania oraz bezpieczeństwo w stosunku do urządzeń z poprzedniej epoki.

Wybierając system grzewczy niezbędne będzie jego optymalne dopasowanie do zapotrzebowania budynku na ciepło. Urządzenia o zbyt dużej lub zbyt małej mocy, po pierwsze mogą nieprawidłowo podnosić temperaturę w pomieszczeniach, powodując uczucie dyskomfortu, a po drugie będą albo inwestycją „na wyrost”, która zwróci koszty po zbyt długim czasie albo staną się inwestycją „zbyt oszczędną”, a tym samym nie będą prawidłowo dogrzewały pomieszczeń.

Rozważając wymianę ogrzewania warto inwestować w instalacje, które służą jednocześnie do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dwufunkcyjny system znacząco obniża wydatki eksploatacyjne. W celu oszczędzania wody i energii zaleca się również dokładne zaizolowanie rur z ciepłą wodą i montaż nowoczesnych baterii termostatycznych. Wprowadzenie podzielników kosztów, automatyki pogodowej oraz urządzeń regulacyjnych w instalacjach grzewczych pozwala na dalszą redukcję kosztów eksploatacji budynku o 20-30%

termomodernizacja jest ekonomicznie uzasadniona w domach mających 30 lat i więcej

Wydajna wentylacja

Na efektywność wykorzystywania źródeł energii i ich przetwarzania wpływa także system wentylacji budynku. Straty ciepła przez niego generowane mogą sięgać 20-30%, co znacząco podwyższa koszty utrzymania domu. Podniesienie izolacyjności budynku przez zamontowanie nowych okien wymusza wręcz wprowadzenie skutecznego systemu wentylacji. W hermetycznych pomieszczeniach bardzo szybko pojawia się bowiem wilgoć na ścianach, a wraz z nią pleśń i inne grzyby. Niezbędne stają się zatem przynajmniej nawiewniki powietrza zamontowane w oknach. Bardziej efektywną wymianę powietrza można osiągnąć przez zamontowanie w budynku systemu wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (rekuperacją). Takie systemy umożliwiają lepszą kontrolę nad warunkami panującymi w budynku oraz pozwalają na skuteczne podnoszenie temperatury w pomieszczeniach.

Oceń artykuł
3,43 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Monika Jabłońska

Zdjęcia: Wienerberger, Xella

Polecamy Ci również

Zobacz także