Każdy chciałby mieszkać w suchym, ciepłym domu o trwałej elewacji, odpornej na uszkodzenia, brud i kwaśne deszcze.
Termodernizacja polega na poprawieniu stanu technicznego obiektu poprzez ocieplenie ścian, modernizację systemów grzewczych i wymianę okien.
Straty ciepła w budynku
wentylacja | 25-40% |
ściany | 20-40% |
dach | 15-30% |
okna | 10-20% |
Ocieplenie ścian
W chwili podjęcia decyzji o dociepleniu ścian zewnętrznych, pojawia się zazwyczaj wiele pytań. Czym docieplić, jakiej technologii zaufać? Wybór nie jest łatwy, ponieważ na rynku obecnych jest wiele systemów dociepleń o różnych parametrach i różnych kosztach. Jedno jest pewne, odpowiednio docieplony dom to duża oszczędność kosztów związanych z ogrzewaniem.
Ilość ciepła jaka bezpowrotnie ucieka przez ścianę zależy od grubości ściany, materiału, z którego jest zbudowana i konstrukcji. Materiałami wykorzystywanymi do izolacji mogą być materiały pochodzenia mineralnego, na przykład wełna mineralna, materiały organiczne, takie jak płyty paździerzowe czy ekofiber lub materiały pochodzenia syntetycznego - styropian.
Najpopularniejszymi ze sposobów ocieplania ścian są:
- metoda lekka mokra, polegająca na przyklejeniu do ściany warstwy ocieplającej i wykończeniu jej tynkiem mineralnym lub akrylowym. Metodę tę możemy zastosować do prawie wszystkich rodzajów ścian, jest bardzo łatwa w wykonaniu i bardzo trwała.
-
metoda lekka sucha, polegająca na przymocowaniu do ściany płyt z wełny mineralnej i obłożeniu ich okładziną izolacyjną. Często używa się również paneli, popularnie nazywanych sidingiem, mocowanych do drewnianego lub metalowego rusztu, pod którym umieszcza się ocieplenie. Na rynku dostępna jest także cała gama różnego rodzaju płyt dociepleniowych z gotowymi wykończeniami zewnętrznymi. Po przymocowaniu ich do ściany wypełnia się tylko spoiny łączące poszczególne płyty.
Przy ocieplaniu ścian trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Ścianę należy oczyścić ze wszystkiego, co nie jest na stałe związane z podłożem i przed klejeniem zmyć wodą.
Enerbau
Interesujący artykuł, ale już trochę nie na czasie. Nowe technologie materiałowe i systemy izolacji wewnętrznych poradziły sobie skutecznie z wcześniejszymi słabościami. Izolowanie budynków od wewnątrz, w szczególności starych, jest skuteczniejsze i tańsze od izolacji zewnętrznych. Istotne jest
prawidłowe wykonanie wszystkich prac, gdyż "dziurawa" izolacja jest żadną izolacją.
W dobrze zaizolowanych budynkach najlepiej sprawdzają się decentralne systemy grzewcze jak np.
ogrzewanie powierzchniowe na podczerwień (OPP), które pozwalają na oszczędne zużycie energii.
Tradycyjne systemy grzewcze sprawdzają się w domach nieizolowanych.
Tomasz_Brzeczkowski
szczególności starych Dlaczego nie szanować nowych? Suchy mur to trwała i zdrowa przegroda. Nie tylko Fizyka Budowli wyklucza przyczepianie materiału izolacyjnego za murem na fundamencie, takie "izolowanie" to wilgoć w materiale izolacyjnym i gorszy mikroklimat.
Poza tym już dawno, rolę masy ściany w stabilizacji temperatury - przejęła elektronika . Regulacja i programowanie nie jest "fanem" topornych konstrukcji!
Czas skończyć z obłędem ocieplania od zewnątrz!
XELLA:
http://static.e-aranzacje.pl/gallery/1786/0_647317c547aba1a61d771b81da0241bca2d9643d.jpg