Termomodernizacja budynku

Termomodernizacja budynku

Każdy chciałby mieszkać w suchym, ciepłym domu o trwałej elewacji, odpornej na uszkodzenia, brud i kwaśne deszcze.

Termodernizacja polega na poprawieniu stanu technicznego obiektu poprzez ocieplenie ścian, modernizację systemów grzewczych i wymianę okien.

Straty ciepła w budynku

wentylacja 25-40%
ściany 20-40%
dach 15-30%
okna 10-20%

termomodernizacja budynkuOcieplenie ścian
W chwili podjęcia decyzji o dociepleniu ścian zewnętrznych, pojawia się zazwyczaj wiele pytań. Czym docieplić, jakiej technologii zaufać? Wybór nie jest łatwy, ponieważ na rynku obecnych jest wiele systemów dociepleń o różnych parametrach i różnych kosztach. Jedno jest pewne, odpowiednio docieplony dom to duża oszczędność kosztów związanych z ogrzewaniem.
Ilość ciepła jaka bezpowrotnie ucieka przez ścianę zależy od grubości ściany, materiału, z którego jest zbudowana i konstrukcji. Materiałami wykorzystywanymi do izolacji mogą być materiały pochodzenia mineralnego, na przykład wełna mineralna, materiały organiczne, takie jak płyty paździerzowe czy ekofiber lub materiały pochodzenia syntetycznego - styropian. 

Najpopularniejszymi ze sposobów ocieplania ścian są:

  • metoda lekka mokra, polegająca na przyklejeniu do ściany warstwy ocieplającej i wykończeniu jej tynkiem mineralnym lub akrylowym. Metodę tę możemy zastosować do prawie wszystkich rodzajów ścian, jest bardzo łatwa w wykonaniu i bardzo trwała.
  • metoda lekka sucha, polegająca na przymocowaniu do ściany płyt z wełny mineralnej i obłożeniu ich okładziną izolacyjną. Często używa się również paneli, popularnie nazywanych sidingiem, mocowanych do drewnianego lub metalowego rusztu, pod którym umieszcza się ocieplenie. Na rynku dostępna jest także cała gama różnego rodzaju płyt dociepleniowych z gotowymi wykończeniami zewnętrznymi. Po przymocowaniu ich do ściany wypełnia się tylko spoiny łączące poszczególne płyty.

Przy ocieplaniu ścian trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Ścianę należy oczyścić ze wszystkiego, co nie jest na stałe związane z podłożem i przed klejeniem zmyć wodą.

 

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także