Termomodernizacja budynku

Termomodernizacja budynku

Każde urządzenie grzewcze, podczas standardowej eksploatacji narażone jest na duże zużycie i w związku z tym wymaga stałej konserwacji. Systematyczna konserwacja minimalizuje możliwość wystąpienia usterek wynikających ze zużycia poszczególnych części, a także minimalizuje ryzyko wystąpienia niespodziewanych awarii. Poza tym oznacza mniejsze koszty eksploatacji, wyższy komfort obsługi i większe bezpieczeństwo. Trzeba również pamiętać, że koszty konserwacji kotłów są niższe niż koszty naprawy po wystąpieniu usterki. Sprawnie działający kocioł oznacza również zmniejszenie emisji szkodliwych dla środowiska gazów zawartych w spalinach.
Czynnikiem, który należy uwzględnić decydując się na zakup kotła konkretnej marki, jest dostęp do serwisu. Mimo, iż najnowsze urządzenia psują się rzadko, to nieprzewidziana awaria zawsze może się zdarzyć. W takich przypadkach, łatwość dotarcia do serwisanta i dostęp do części zamiennych nabierają szczególnego znaczenia.

Warto jest też modernizować instalację c.o., tutaj najszybciej możemy dokonać usprawnień, nie przeznaczając na to dużych nakładów finansowych.
Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy sprawdzić czy instalacja jest szczelna i czy grzejniki nie są zapowietrzone. Kompleksowa modernizacja obejmuje hermetyzację instalacji połączoną z wymianą otwartego naczynia wzbiorczego na zamknięte oraz wyposażenie instalacji w zawory termostatyczne i liczniki ciepła. Wyposażenie grzejników w zawory termostatyczne ułatwi dostosowanie poziomu ogrzewania do temperatury w pomieszczeniu, przez zwiększenie lub zmniejszenie dopływu czynnika grzewczego do grzejnika. Instalacja zaworów (typu grawitacyjnego lub pompowego) ma przede wszystkim sens w przypadku grzejników pracujących z małą ilością wody, takich jak konwektory i grzejniki płytowe. 

szczelne oknoWymiana okien
Wymiana okien starego typu na nowe jest najdroższym, ale jednocześnie najskuteczniejszym sposobem. Na rynku jest duży wybór profili okiennych: z PVC, drewna, aluminium czy włókna szklanego. Jeśli okna są właściwie wykonane, nie ma między nimi różnicy pod względem trwałości i jakości. O tym, jakie profile powinno się wybrać, często decyduje miejsce ich zastosowania.

Przy wyborze ram, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na stabilność konstrukcji, trwałość i łatwość w użytkowaniu, jak również na to, czy okna mają wszystkie wymagane certyfikaty i aprobaty techniczne (na przykład ITB).

Współczynnik przenikania ciepła ram drewnianych i z PVC wynosi zwykle około 2,0 W/(m²·K). Można jednak spotkać specjalne rozwiązanie okien z PVC z pustkami powietrznymi wypełnionymi styropianem o współczynniku przenikania ciepła około 0,7 W/(m²·K). Nowe okna możemy kupić dwuszybowe (jednoramowe) lub trzyszybowe (dwuramowe), z szybami zwykłymi  albo termoizolacyjnymi, które zapobiegają utracie ciepła. Można kupić zespolone zestawy o współczynniku przenikania ciepła niższym nawet o około 30% w stosunku do zwykłych szyb typu FLOAT. Standardem są okna o współczynniku przenikania ciepła U = 1,1 W/(m²·K). Chronią przed nadmiernym promieniowaniem dzięki powłoce odbijającej promienie słoneczne, i chronią przed hałasem pochodzącym z zewnątrz.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Aleksandra Tempczyk

Zdjęcia: Oknoplast, Miwo, Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także