Termomodernizacja budynku

Termomodernizacja budynku

ocieplenie ścian od zewnątrzDocieplać można również od wewnątrz. Jest to jednak rozwiązanie najmniej korzystne. Stosujemy je w niezwykle rzadkich przypadkach, wtedy gdy z powodów technicznych (na przykład przy elewacjach zabytkowych objętych ochroną konserwatorską) nie możemy zastosować innej metody. Ocieplanie pomieszczeń od wewnątrz powoduje zaburzenia stabilności procesów związanych z wnikaniem wilgoci w „przegrody”, może to stać się przyczyną rozwoju pleśni i grzybów. Zastosowanie tego typu docieplenia nie likwiduje ponadto tzw. mostków cieplnych i powoduje zmniejszenie powierzchni pomieszczenia. Decydując się na tę metodę, trzeba pamiętać o szczelnym ułożeniu paroizolacji bezpośrednio nad warstwą docieplenia, a także zapewnić lepszą, niż to konieczne w normalnych warunkach, cyrkulację powietrza.

ocieplenie ścian od wewnątrzWybór metody, sposobu ocieplenia budynku jest indywidualną decyzją ale zawsze, przed jej podjęciem, należy zasięgnąć opinii fachowca. Ocieplenie najlepiej wykonać stosując kompletny system. Zaleca się stosowanie poszczególnych elementów od tego samego producenta. Kupujemy materiał izolacyjny, chemię budowlaną, siatkę zbrojącą, kołki montażowe, listwy narożnikowe i  cokołowe, płyny gruntujące oraz tynk.

Wszystkie systemy dociepleń, materiały i sposób ich użycia muszą być zgodne z określonymi wymogami i powinny posiadać tzw. świadectwa dopuszczenia do stosowania w budownictwie lub aprobaty techniczne wydawane przez Instytut Techniki Budowlanej.

Modernizacja systemów grzewczych
Ciepło umyka przede wszystkim przez ściany i okna. Spora część naszych domów wymaga zarówno ocieplenia ścian zewnętrznych, jak i modernizacji systemów grzewczych. Niestety jednak, modernizacja źródła ciepła często wiąże się ze znacznymi wydatkami.
Urządzenia grzewcze:

 • Kotły opalane węglem, drewnem. Przy tym sposobie ogrzewania często mamy do czynienia ze złym spalaniem spowodowanym nieszczelnością urządzenia i kanałów przepływowych, stosowaniem nieodpowiedniego gatunku paliwa i niewłaściwą regulacją. Poprawę spalania można uzyskać przez uszczelnienie drzwiczek, otworów wyczystkowych i przewodów spalinowych, izolację przewodów spalinowych, naprawę lub założenie przepustnicy spalin. Każdy kocioł powinien być regularnie czyszczony i odpowiednio zaizolowany. Kotły tego typu są jednak mało wydajne, a ich eksploatacja jest kosztowna.
 • Kotły gazowe i olejowe to jedne z najczęściej wybieranych urządzeń grzewczych, zasilane gazem ziemnym, propanem oraz olejem opałowym. Kontrola urządzeń gazowych polega na sprawdzeniu ich stanu technicznego i ocenie przydatności do dalszej, bezpiecznej eksploatacji. Podczas przeglądu zostają oczyszczone palniki, filtry, zapłony oraz sprawdzona szczelność i prawidłowość działania całej instalacji grzewczej.
 • Kotły kondensacyjne. W zwykłych kotłach gazowych wraz ze spalinami usuwana jest para wodna, która powstaje podczas spalania. W kotłach kondensacyjnych odzyskuje się energię kondensacji pary wodnej przez jej schłodzenie wodą powracającą z układu c.o. Dzięki temu kotły kondensacyjne osiągają sprawność grzewczą nawet powyżej 100%. Wysoka sprawność grzewcza kotłów kondensacyjnych to niewątpliwa oszczędność gazu i zarazem zaleta tego systemu. Jednak w związku z niską temperaturą spalin utrudnione jest wytworzenie ciągu kominowego. Wymiana starego kotła na nowy, tego typu, może wiązać się z koniecznością modernizacji komina (wymuszenie przepływu spalin). Natomiast, jeśli chodzi o cenę kotłów kondensacyjnych, to  jest ona dwu a nawet trzykrotnie wyższa od ceny zwykłych kotłów.
 • Nowoczesne piece grzewcze wyposaża się w automatyczne regulacje czyli zespół czujników i sterowników:
  • termostat pokojowy -  daje możliwość programowania ogrzewania całego budynku w różnych cyklach czasowych,
  • regulator pogodowy - steruje pracą kotła w zależności od temperatury na zewnątrz budynku, dostosowując do niej temperaturę wewnętrzną.
   Rozbudowana automatyka kotła podwyższa jego cenę ale bardzo szybko zwraca się poprzez znaczną oszczędność paliwa.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także