Termomodernizacja budynków biurowych

Pomimo, że średni współczynnik przenikania ciepła osłony budynku wynosi aż 0,751 W/(m²·K) nie zaleca się żadnych ulepszeń. Osłona budynku co prawda nie spełnia obecnych wymagań termoizolacyjnych, lecz jest w dobrym stanie technicznym, a przy wykorzystywanym źródle ciepła (ciepło odpadowe), żadne ulepszenia osłony nie mają ekonomicznego uzasadnienia.

Pomimo niskich wartości strat przez wentylację – 630,02 W/K oraz zapotrzebowania na energię pierwotną przez system grzewczy, wentylacyjny, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenia w wielkości 98439,60 W/K, zaleca się staranne dostrojenie automatyki sterującej systemami c.o., c.w.u, wentylacji mechanicznej i klimatyzacji do realnego programu użytkowania budynku.

Szczegółowy podział energii na poszczególne obszary przedstawia tabela.

zapotrzebowanie budynku na energię

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku

Jak pokazują te dwa przykłady nie jest zasadą, że obiekt wybudowany kilka dekad temu musi być energochłonny. Przy kilku modernizacjach oraz, co w tym wypadku jest niezwykle ważne, sprzyjającym umiejscowieniu, może się okazać, że uzyskuje on bardzo przyzwoite parametry wydajności energetycznej.

„Doświadczenie nauczyło nas, że nie ma takich samych budynków i do każdego z nich trzeba podejść w sposób indywidualny. Nasze przykłady pokazują, że dwa zupełnie różne obiekty mogą uzyskać podobne wyniki analizy charakterystyki energetycznej. Oznacza to ze niezależnie od rodzaju budynku, jego przeznaczenia, lokalizacji każdy budynek może być energooszczędny” – podsumowuje Piotr Pawlak, Dyrektor Zarządzający BuildDesk Polska.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: BuildDesk Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także