Termoizolacja domu - zdążyć przed zimą

Termoizolacja domu - zdążyć przed zimą

ocieplone ściany zewnętrzneJesień to ostatni moment na wykonanie termoizolacji budynku. Dzięki niej zatrzymamy ciepło w domu i sporo zaoszczędzimy.

Koszty związane z ogrzaniem budynku stanowią istotny wydatek. Biorąc pod uwagę fakt, że ponad 30% rachunków za ogrzewanie w nieocieplonych obiektach to opłata za ciepło, które nigdy nie zostało wykorzystane, warto wziąć pod uwagę ekonomiczne zalety kompleksowo przeprowadzonej termoizolacji.

Dowiedz się też: Dlaczego do ocieplenia domu warto wybrać kompletny system ociepleniowy

Kocowanie płyt termoizolacyjnych na ścianach
Przy wykonywaniu ocieplenia niezwykle ważne jest odpowiednie zamocowanie płyt izolacyjnych. Dla osiągnięcia właściwego efektu niezbędne jest przygotowanie podłoża, zastosowanie wysokiej jakość materiałów oraz prawidłowej technologii. Bardzo istotną kwestią jest grubość warstwy izolacyjnej. Obecnie przyjmuje się, że ma ona wynosić ok. 12-15 cm. Wybór materiału izolacyjnego należy do projektanta i inwestora. Najważniejsze jest, aby styropian lub wełna miały rekomendację producenta ociepleń, ponieważ oznacza to, że zostały sprawdzone w konkretnym układzie ociepleniowym. Mocowanie płyt izolacyjnych należy wykonywać zgodnie z instrukcją producenta. Klej nakłada się na płyty - nigdy na podłoże - i w taki sposób, by nie dostał się między boczne krawędzie sąsiednich płyt. W przypadku, gdy ocieplenie wykonywane jest w chłodniejsze dni, trzeba zastosować specjalne kleje, które w niskich temperaturach nie tracą swoich wysokich właściwości.

Kolejnym krokiem jest układanie płyt izolacyjnych. Układa się je rzędami, od dołu do góry. W początkowych pracach warto zastosować listwę cokołową, która poziomuje i stabilizuje pierwszą warstwę płyt. Poszczególne rzędy muszą być ułożone kaskadowo, przesunięte jeden wobec drugiego i z zachowaniem odpowiedniego układu przy oknach i drzwiach. Krawędzie płyt powinny też dobrze przylegać do podłoża – są wówczas zabezpieczone przed uszkodzeniem, a ściany zyskują lepszą odporność mechaniczną.

Przeczytaj też: Jakie obowiązują przepisy dotyczące izolacji ścian domu

Ocieplenie domu - mniejsze rachunki za ogrzewanie i większy komfort mieszkania
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, z faktu, że 70% energii zużywanej w domu przypada na jego ogrzewanie. Na ogół nasza wiedza na temat marnowania energii cieplnej sprowadza się do problemów ze źle zaizolowanym dachem lub nieszczelnymi oknami. Tylko 34 proc. społeczeństwa oszczędza energię w swoim domu poprzez ocieplenie ścian zewnętrznych. Niestety nadal mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki odpowiedniej izolacji nie tylko rachunki za zużycie energii ulegają zmniejszeniu. Skutkiem wilgoci i chłodu w niedogrzanym domu jest gorszy komfort mieszkania oraz zmniejszenie się wartości rynkowej budynku.
Wśród nas wciąż panuje przekonanie o tym, że ocieplenie budynku to kolejna kosztowna inwestycja. Nic bardziej mylnego. Korzyści, jakie z tego płyną są ogromne. Koszty natomiast zwrócą się same po paru latach, a przy okazji uda nam się sporo zaoszczędzić.

Oceń artykuł
3,83 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Bolix

Polecamy Ci również

Zobacz także