Taśmy izolacyjne

Nawet w najlepiej zbudowanym domu znajdą się szczeliny, w które może wnikać woda
i powodować zawilgocenie.

Istnieje na szczęście grupa wyrobów stworzonych właśnie z myślą o zabezpieczeniu przeciwwilgociowym podobnych miejsc. Są to taśmy uszczelniające. Sprzedawane są też taśmy do izolacji akustycznej. One zaś mają zmniejszyć ilość hałasu dostającego się z poza domu i wytłumić hałasy powstające w jego wnętrzu.

Taśmy izolacyjne stają się coraz popularniejszym materiałem stosowanym w budownictwie. Zawdzięczają to wysokiej skuteczności i prostocie montażu. Są uzupełnieniem tradycyjnych materiałów hydroizolacyjnych, takich jak folie, papy, masy bitumiczne i mineralne. Sprzedawane są najczęściej w rolkach. Łatwo jest dobrać odpowiednią szerokość taśmy, gdyż wytwarzane są w różnych rozmiarach. Od producentów można uzyskać instrukcje ich poprawnego stosowanie,
a niekiedy także próbki danego materiału.

taśmy izolacyjneTaśmy do izolacji przeciwwilgociowej
Taśmy rozprężne.
Są to taśmy ze skompresowanej, miękkiej pianki poliuretanowej o otwartych porach. Są one nasycone specjalnym impregnatem akrylowym, który zabezpiecza przed wchłanianiem wilgoci. Taśmy takie po odpieczętowaniu rozprężają się i zwiększają w ten sposób swoją objętość nawet sześciokrotnie. Następuje to pod wpływem temperatury. Po umieszczeniu w szczelinie zaczynają się rozprężać i ściśle ją wypełniają. Wykorzystywane są głównie do uszczelniania okien, drzwi i szczelin dylatacyjnych. Warto ją także polecić do wypełniania szpar między wannami lub kabinami prysznicowymi a ścianami. Dzięki temu, że taśmy tego typu samoczynnie dostosowują swój kształt do wypełnianej przestrzeni, można ich używać do wykonywania uszczelnień między poszczególnymi rzędami dachówek ceramicznych bądź cementowych. Taśmy rozprężne mają  bardzo wysoką odporność na zmiany temperatury, promienie UV i wodę. Wykazują także działanie dźwiękochłonne.

Taśmy paroizolacyjne. Wykorzystywane są przeważnie do uszczelniania okien. Stosuje się je od wewnątrz pomieszczeń. Mają zapobiegać przenikaniu pary wodnej, która często gromadzi się w domu, w głąb ścian poprzez szczeliny między oknami i drzwiami a murem. Sprzedawane są dwa rodzaje takich taśm:

  • butylokauczukowe – wykonane są z samoprzylepnej elastycznej masy butylokauczukowej wzmocnionej włóknina z tworzywa sztucznego. Po naklejeniu można je z powodzeniem otynkować lub pomalować;
  • aluminiowe – najczęściej wykonane są z folii aluminiowej wzmocnionej tkanina odporna na rozdarcie. Nie wszystkie z takich taśm są samoprzylepne. Zazwyczaj też nie nadają się do pomalowania lub pokrycia tynkiem. Żeby nie szpeciły ścian wokół okien, po ułożeniu najlepiej jest zakryć je specjalnymi listwami maskującymi. Taśmy aluminiowe stosuje się też do łączenia pasm folii paroizolacyjnej, uszczelniania styków mat i płyt z wełny mineralnej laminowanej folią aluminiową, uszczelniania połączeń w instalacjach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. Taśmy aluminiowe z warstwą butylokauczukową mogą być używane do wykonywania doraźnych napraw nieszczelności w pokryciach dachowych (bitumicznych i blaszanych).

Taśmy paroprzepuszczalne. Wykonane są z paroprzepuszczalnej włókniny poliestrowej. Pokrywa je jednostronnie butylowy pasek samoprzylepny. Stosowane są przede wszystkim do uszczelniania ram okiennych od zewnętrznej strony domu. Taśmy takie zabezpieczają przed wnikaniem wody między okno a ścianę. Umożliwiają przy tym wydostawanie się pary wodnej, mogącej gromadzić się w ścianie.

Taśmy silikonowe.
Są to taśmy jednostronnie klejące. Ich warstwa wierzchnia pełni funkcję dekoracyjną, a spodnia, silikonowa, gwarantuje dobrą przyczepność i jest barierą przeciwwilgociową i przeciwwodną. Taśmy te przeznaczone są do wypełniania szczelin powstałych podczas montażu wanien, kabin natryskowych, umywalek, zlewozmywaków itp. Są wodoodporne, trwałe, estetyczne i proste w montażu. Stanowią alternatywę dla tradycyjnych silikonów sanitarnych. taśmy do izolacji

Taśmy uniwersalne. Wykonane są z tkaniny bawełnianej i pokryte warstwą tworzywa sztucznego. Tworzą barierę wodo- i pyłoszczelną. Mogą być stosowane do wielu różnych celów. Swoje zastosowanie znalazły między innymi przy łączeniu otulin w instalacjach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. Mają dobrą przyczepność do podłoży sztywnych i miękkich – metalu, tworzyw sztucznych, tkanin lub gumy.

Taśmy narożnikowe i mankiety izolacyjne. Zrobione są z folii poliuretanowej pokrytej dwoma warstwami poliestru. Stosuje się je w łazienkach, pralniach i innych pomieszczeniach narażonych na intensywne działanie wilgoci. Umieszcza się je pod płytkami ceramicznymi w narożnikach ścian i między ścianami a podłogą. Miejsca te są bowiem najbardziej narażone na wnikanie wilgoci. Taśmy tego rodzaju polecane są szczególnie do uszczelniania styków płyt gipsowo-kartonowych w wilgotnych pomieszczeniach. Z tego samego materiału co taśmy, produkuje się tak zwane mankiety. Są to zabezpieczenia przeciwwilgociowe do miejsc, w których rury przechodzą przez ściany i podłogi. Zanim zostanie ułożona glazura lub terakota, styk rury z podłożem jest oklejany mankietem i dzięki temu nie wnika tam woda. Mankiety naklejane są również wokół odpływów montowanych w podłodze.

Taśmy do izolacji akustycznej
Profilowane uszczelki samoprzylepne. Produkowane są one z PVC, gumy EPDM, pianki poliuretanowej lub polietylenowej. Najczęściej stosuje się je od wewnątrz pomieszczeń, do uszczelniania styków ościeżnic ze skrzydłami okiennymi lub drzwiowymi. Tworzą wtedy zaporę izolującą przed wodą, kurzem i chłodnym powietrzem, a przede wszystkim  przed hałasem dobiegającym z zewnątrz. Specjalne, profilowane taśmy uszczelniające, używane są też w budownictwie szkieletowym. Umieszcza się je między fundamentem, a belkami podwalinowymi. Ich zadaniem jest wówczas tłumienie dźwięków, które przenoszone są za pośrednictwem elementów konstrukcyjnych domu. Uszczelki takie stosuje się też między drewnianymi legarami i podłogą z desek, pod stopniami drewnianych schodów, między ścianami kolankowymi i murłatami – w konstrukcjach dachowych.

Taśmy brzegowe. Wykonane są najczęściej z pianki polietylenowej. Oddzielają posadzkę pływającą (czyli nie połączoną ze ścianami) od ścian. Stanowią wypełnienie pozostawianej w tych miejscach szczeliny dylatacyjnej. Ich zadaniem jest też tłumienie dźwięków (odgłosu kroków, stuknięć o posadzkę). Mogą być również montowane na drewnianych legarach, by tłumiły skrzypienie przybitych do nich desek podłogowych oraz inne niepożądane odgłosy.

Bitumiczne podkładki tłumiące hałas. Zbudowane są z tektury filcowej impregnowanej masą bitumiczną. Sprzedaje się je w postaci taśm, ale także jako płytki samoprzylepne. Stosuje się je do izolowania akustycznego parapetów blaszanych. Wystarczy je nakleić od spodu parapetu, by skutecznie wytłumiały odgłosy kropel deszczu uderzających o jego powierzchnię.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kulesza

Zdjęcia: Corotop, Dörken

Polecamy Ci również

Zobacz także