Taśmy do membran i folii

Pokrycie dachowe to jeden z punktów, którego szczelność bezpośrednio przekłada się na bilans energetyczny budynku. Dobre jakościowo folie czy membrany dachowe można dodatkowo skleić profesjonalnymi taśmami, które połączą pokrycie w jedną, zwartą całość.

taśmy do membran i foliiInwestycja w najlepsze jakościowo materiały nie ochroni wnętrza dachu przed wilgocią i utratą ciepła, jeżeli wystąpi błąd na etapie montażu pokrycia. Warto zastosować specjalne taśmy do łączenia membran i folii, których zadaniem jest uszczelnienie połączeń na zakładkach oraz w miejscach łączenia z murem oraz naprawa drobnych uszkodzeń powstałych w trakcie transportu czy montażu.

Dzięki zastosowaniu profesjonalnych taśm klejących pokrycie jest chronione przed wiatrem, utratą ciepła oraz przenikaniem wilgoci do termoizolacji. Przez zawilgocony, niewłaściwie uszczelniony dach ucieka dużo ciepła. Dokładne sklejenie membrany zmniejsza ryzyko powstania tzw. mostków termicznych. Powstaje w pełni zaizolowane, wiatroszczelne pokrycie dachowe, odporne na wilgoć i działanie zmiennych warunków atmosferycznych.

Taśmy dzielą się w zależności od miejsca i celu, do którego będą wykorzystywane. Taśmy jednostronne reperacyjne używane są do klejenia rozdarć powstałych np. w czasie transportu czy montażu. Z kolei na zakładkach stosuje się taśmy jedno- i dwustronne, a na połączeniach z murem, drewnem i kominami - taśmy butylowe. Do uszczelniania membran dachowych w kontakcie z kontrłatami dekarze wykorzystują taśmy typu Purotec.   

Zdarza się, że podczas transportu czy montażu dochodzi do mechanicznego uszkodzenia membrany dachowej. W tej sytuacji warto sięgnąć po specjalną folię naprawczą. Taśma powinna charakteryzować się wysoką siłą klejenia, a także być odporna na procesy starzenia i promienie UV.    

membrana dachowa membrana na dachu

Ceny taśm
Koszt taśmy jednostronnej służącej zarówno do sklejania, jak i reperacji membran o szerokości 50 mm marki Unotec to 29 zł za 25 m.b., z kolei produkt firmy Tyvek o szerokości 75 mm kupić można za 90 zł za 25 m.b.
Z taśm dwustronnych przeznaczonych do sklejania membran na zakładkach warto wskazać na produkt marki Duotec. W cenie 20 zł za 25 m.b. otrzymujemy wysokiej jakości taśmę, odporną na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV oraz procesy starzenia.

Do mocowania membran do cegieł, bloczków, zaprawy murarskiej, drewna, metalu i plastiku warto użyć taśmy butylowej Tyvek - koszt 85 zł za 30 m.b. Taniej kupić można taśmę Butylec, gdzie za 25 m.b. należy zapłacić 30 zł. Z kolei za taśmę do kontrłat marki Purotec przyjdzie zapłacić 24 zł za 30 m.b.

Wśród klejów do łączenia membran z wyższej półki cenowej wybrać można firmę Tyvek, gdzie za 310 ml produktu Sealant zapłacić należy 40 zł. Taniej dostać można Delta Than marki Dorken, który w tej samej pojemności kosztuje 26 zł.

Efektem dokładnie wykonanych prac dekarskich przy zastosowaniu wysokiej jakości materiałów będzie dach, pod którym domownicy znajdą bezpieczne i ciepłe schronienie.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Folnet

Zdjęcia: DuPont

Polecamy Ci również

Zobacz także