Targi BUD-GRYF 2008 - relacja

Zakończyła się największa budowlana impreza targowa w regionie i jedna z większych w Polsce - 17. Międzynarodowe Targi Budowlane BUD-GRYF SZCZECIN oraz 12. Targi Energii Konwencjonalnej i Odnawialnej ENERGIA.

targi BUD-GRYFtargi budowlane

Łącznie w targach wzięło udział ponad 260 wystawców – polskich i zagranicznych: z Niemiec, Ukrainy, Danii, Szwecji i Słowenii.

W trzech halach targowych można było znaleźć wszystko, co niezbędne do budowy, remontu i ogrzania domu. Od projektów, materiałów budowlanych, stolarki otworowej, poprzez pompy ciepła, systemy solarne i przydomowe elektrownie wiatrowe, po elementy wyposażenia wnętrz.

Pierwszy dzień targowy minął pod znakiem rozmów biznesowych i konferencji „Energia odnawialna szansą na rozwój”. Tu spotkało się koło 200 słuchaczy – przedsiębiorców, przedstawicieli gmin i powiatów, które chcą na swoim terenie uruchomić przedsięwzięcia umożliwiające pozyskanie energii ze źródeł odnawialnych (z biomas, biogazu, ze spalania odpadów, wiatru, wody).

pokrycia dachowezwiedzający targi

Sobota i niedziela na targach to dni obfitujące w wizyty inwestorów indywidualnych. Targi  Bud-Gryf i Energia tłumnie odwiedzali ci, którzy planują budowę lub już budują dom.

Największą atrakcją targów była prezentacja multimedialna domu pasywnego. Pierwszy taki budynek, w Smolcu pod Wrocławiem, zbudowali państwo Lipińscy - właściciele specjalizującego się w budynkach energooszczędnych biura projektowego Lipińscy Domy. Zasada działania jest prosta - budynek (m.in. dzięki materiałom o najniższych stratach ciepła - np. certyfikowane okna pasywne) jest tak szczelny, że nie ucieka z niego ciepło. Dodatkowo wyposażony jest w pompę ciepła i rekuperator, który odzyskuje energię z wypompowanego na zewnątrz powietrza - nią ogrzewane jest świeże powietrze wtłaczane do budynku. Powietrze jest cały czas wymienianie przez wentylację mechaniczną.

Bardzo wielu zwiedzających poszukiwało sposobów ekologicznego ogrzewania. O pompach ciepła, piecach na brykiet i pellet, systemach solarnych można było posłuchać podczas seminarium „Energooszczędny Dom”, które cieszyło się ogromnym powodzeniem.

Duża grupę wystawców stanowiły firmy oferujące stolarkę okienną i drzwiową oraz pokrycia dachowe. Wciąż widoczna jest tendencja wykorzystania naturalnych materiałów w wykończeniu i wyposażeniu wnętrz. Okna drewniane przeżywają swój renesans – jak twierdzą producenci.

Nie zabrakło maszyn budowlanych i narzędzi, chemii budowlanej i  materiałów izolacyjnych, a ciekawe  ekspozycje glazury i terakoty oraz armatury łazienkowej, a także kominków i wyrobów z kamienia były propozycją dla urządzających wykończone już wnętrza.

Targi odwiedziło w tym roku ok. 11 000 osób.

Targi pod patronatem: Ministerstwa Infrastruktury, Prezydenta Miasta Szczecin i Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Bud-Gryf

Polecamy Ci również

Zobacz także