Tarasy - najczęstsze błędy

1
Tarasy - najczęstsze błędy
Niektóre oszczędności naprawdę nie opłacają się. Tak jest m.in. przy budowie i wykończeniu tarasu.

Dom wyposażony w taras to wymarzone miejsce odpoczynku. Szczególnie gdy taras jest zbudowany nad pomieszczeniem – wtedy możemy z góry obserwować cała działkę i najbliższą okolicę.

Tak przynajmniej wygląda scenariusz w wersji z happy endem. Niestety bardzo często akcja toczy się bardziej zawiłymi ścieżkami. Najpierw jest taras, potem pierwsza zima,  rozczarowanie i remonty – w takich okolicznościach na happy end trzeba poczekać nawet kilka lat, dopóki inwestor nie zdecyduje się wykonać napraw jak należy.

Sprawdź: Jak powinien być wykonany taras nad pomieszczeniem ogrzewanym

Typowe usterki związane z wykończeniem tarasu to odpadające płytki, pękająca płyta konstrukcyjna, przeciekanie wody do pomieszczeń położonych niżej czy zawilgocenie ścian pomieszczenia sąsiadującego z tarasem. 

Występują one nie dlatego, że taras ma takie właściwości, ale dlatego, że inwestorom szkoda pieniędzy na prawidłowe wykonanie tego elementu, a niektórym wykonawcom brakuje wiedzy lub dokładności. Prezentujemy najczęściej występujące błędy wykonawcze i ich skutki.

Zobacz zdjęcia

Odpadające płytki na tarasie

Najbardziej typowa usterka. Pod płytki dostała się woda i zamarzając oderwała je od podłoża. Płytki powinny być w pełni podsadzone zaprawą, bez pustek powietrznych.

Marek Pilimon
Płytki uszkodzone po zimie

Tu użyto płytek marnej jakości i nie odpornych na mróz.

Marek Pilimon
Uszkodzenie okładziny tarasu

Połączenie cokoliku i płytek tarasowych wykonane fugą. To miejsce powinno być zabezpieczone trwale elastycznym silikono-kauczukiem.

Marek Pilimon
Skutki niestarannego wykonania szczelin dylatacyjnych

Duży taras dzieli się dylatacjami, a te - uszczelnia. Ta szczelina była najprawdopodobniej za szeroka, do tego materiał uszczelniający mógł być nieodpowiedni, a sama dylatacja brudna podczas wykonywania połączenia.

Marek Pilimon
Zawilgocona ściana

Brak systemowej taśmy uszczelniającej w narożu między ścianą a płytą tarasu oraz woda gromadząca się pod płytkami mogą doprowadzić nawet do takiej usterki.

Marek Pilimon

 

Oceń artykuł
2,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Tomasz Dąbrowski

Zdjęcia: Marek Pilimon

Polecamy Ci również

Zobacz także