Tanieją materiały budowlane

Jak wynika z najnowszych danych Polskich Składów Budowlanych, w marcu, w porównaniu do lutego, potaniało aż pięć grup towarowych. Mniej za materiały budowlane zapłacimy praktycznie we wszystkich składach w Polsce.

Najbardziej tanieją materiały wykorzystywane przy budowie ścian. Pustaki ceramiczne spadły w ostatnim roku o 30%, a w porównaniu z rokiem 2007, gdy ceny były najwyższe, to za niektóre płacimy nawet o połowę mniej. Wiosną 2007 roku Porotherm kosztował ok. 11 zł za sztukę, a obecnie ok. 5 zł. Nieco wolniej – średnio o 10% - tanieje gazobeton. Cement (dwójka) w tej chwili kosztuje ok. 400 zł za tonę – co także jest bardzo dużą obniżką. Ostatnie 12 miesięcy to także duży spadek cen stali zbrojeniowej.

Jeszcze tak nie było
"Tak niskiego poziomu cen nie było od czasu, gdy badamy i podajemy ich ceny na polskim rynku” – mówi Andrzej Ciepiela z Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

Tańsze są też materiały wykorzystywane do ocieplania budynku. Średnio staniały o prawie 20%, ale w przypadku styropianu ten spadek często jest większy.

"Mamy mniejszy popyt na materiały potrzebne przy rozpoczynaniu inwestycji i większy na wykończeniowe” – mówi Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa.

”Mam przede wszystkim klientów, którzy inwestycje rozpoczęli w ubiegłym roku. Nowych jest mniej” – mówi Tomasz Wiśnik, współwłaściciel składu budowlanego To-Masz.

Z danych GUS wynika, że w I kwartale tego roku wydano 44 tys. pozwoleń na budowę, prawie 14% mniej niż przed rokiem. Nie należy jednak utożsamiać wydania pozwoleń z rozpoczęciem inwestycji. Według GUS liczba rozpoczętych nowych inwestycji spadła o ponad 38%.

Spadek cen to pochodna kryzysu i zaostrzenia polityki kredytowej przez banki. Brak finansowania sprawił, że zawieszono 85% inwestycji deweloperskich, przerwana została też budowa wielu domów prywatnych. Na rynku mamy więc na razie niewielki popyt i dużą podaż materiałów, zwłaszcza gdy teraz wiosną wznowiły pracę niewielkie, lokalne cegielnie.

Trzeba pamiętać, że w 2007 roku ceny zostały sztucznie wywindowane przez producentów. Część zakładów wręcz wstrzymywało produkcję, żeby jeszcze bardziej nakręcić sobie koniunkturę.

Obniżki
”W tym roku mam mniej zamówień o ok. 20%, ceny wróciły do poziomu, jaki miałem w hurtowni trzy, cztery lata temu” – mówi Roman Wiśnik.

Bardzo często w hurtowniach budowlanych można uzyskać teraz nawet 20% rabat. Producenci twierdzą, że nie należy już liczyć na dalszy spadek cen.

”Marże firm produkujących materiały po obniżkach są już bardzo niskie” – mówi Ryszard Kowalski.

Eksperci spodziewają się w najbliższym czasie stabilizacji cen materiałów. Nawet jeśli w końcu pojawi się większy popyt na nie, to dopiero po pewnym czasie przełoży się on na wyższe ceny. Najpierw firmy będą chciały uruchomić niewykorzystane obecnie moce produkcyjne. Tanie są nie tylko materiały, ale też stawki pobierane przez robotników budowlanych – są nawet o kilkadziesiąt procent niższe niż przed rokiem.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, , ,

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Gazeta Prawna

Zdjęcia: Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także