Szyby zespolone

Szyby zespolone - zdjęcie 1Szyby zespolone są już standardowym elementem każdego współczesnego okna. Dziś ich funkcja nie sprowadza się jedynie do zmniejszenia strat energii cieplnej i ograniczenia przenikania promieniowania UV. W zależności od wybranej opcji szyby zespolone mogą także chronić przed włamaniem, hałasem czy nadmiernym nasłonecznieniem.

Szyby zespolone ciepłochronne
Pakiety szybowe ciepłochronne składają się z dwóch szyb, z których jedna to szyba typu Thermofloat z niewidoczną warstwą kombinacji metali szlachetnych (tzw. powłoką niskoemisyjną). Cienka, niewidoczna dla oka warstwa przepuszcza światło i energię słoneczną do wnętrza, równocześnie zapobiegając przenikaniu ciepła z pomieszczenia na zewnątrz. W przestrzeni między szybami znajduje się gaz szlachetny, dodatkowo obniżający współczynnik przenikania ciepła.

Zalety:

  • oszczędność energii cieplnej,
  • niższe koszty ogrzewania,
  • optymalna temperatura w pomieszczeniu,
  • wysoka przepuszczalność światła,
  • zmniejszenie przepuszczalności promieniowania UV,
  • ochrona środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Szyby zespolone bezpieczne i antywłamaniowe
Szyby zespolone - zdjęcie 2Szyby bezpieczne zapewniają ochronę przed zranieniem wszędzie tam, gdzie ze względu na warunki użytkowania zachodzi niebezpieczeństwo stłuczenia szyby, a ludzie znajdują się w zasięgu odprysku odłamków szkła (szpitale, szkoły, żłobki, witryny sklepów).

Szyby ochronne o zwiększonej odporności na włamanie stosujemy w przypadku gdy chcemy chronić dom z jednoczesnym zachowaniem niezmienionej estetyki elewacji (eliminujemy wówczas kraty, okiennice, rolety). Szyby ochronne to szyby warstwowe.

Szyby antywłamaniowe klasy P4 wytrzymują swobodny spadek kuli stalowej (o masie ponad 4 kg na powierzchnię szyby z wysokości 9 metrów. Szyby te mogą zastępować kraty o oczku 150 mm wykonane z drutu stalowego o średnicy 10 mm.

Szyby zespolone dźwiękochłonne
Ochrona przed hałasem jest jednym z ważniejszych problemów naszego życia. Warunkiem zapewnienia właściwego komfortu, a czasami wręcz zamieszkania w danym pomieszczeniu jest zapewnienie niskiego poziomu hałasu.

Jeżeli poziom hałasu w pomieszczeniu zmniejszy się o 10 dB w stosunku do tego jaki jest na zewnątrz, to odnosimy wrażenie, że jest on połowę mniejszy.  Ochrona przed hałasem musi być stosowana wszędzie tam, gdzie nie można zlikwidować źródła hałasu.

Zestawy dźwiękochłonne są zbudowane w oparciu o asymetrię szyb, ich elastyczne połączenia oraz zastosowanie gazów tłumiących w przestrzeni między szybami. Szyby zespolone, w zależności od ich konstrukcji, osiągają izolacyjność akustyczną w granicach Rw = 28-53 dB.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także