Szyby wklejane w profil

Stosowana od dawna w przemyśle samochodowym technologia wklejania szyb daje szereg korzyści w produkcji okien. Większa stabilność konstrukcji, mniejsze ryzyko pęknięcia szyby i systemowość rozwiązania – to tylko niektóre zalety innowacyjnego rozwiązania aluplast bonding inside.

Szyby wklejane w profil - zdjęcie 1Bardzo silna konkurencja na rynku stolarki okiennej w Polsce powoduje, że producenci okien poddani są praktycznie stałej presji poszukiwania innowacyjnych rozwiązań. Stale toczą się również dyskusje na temat tzw. technologii przyszłości i kierunku, w którym może pójść produkcja okien z PVC. Często w tym kontekście pojawia się temat wklejania szyb w profile. Ta znana już od długiego czasu w przemyśle samochodowym technologia daje szereg korzyści również w procesie produkcji okien. A dodatkowo, poza zaletami związanymi z technologią produkcji i cechami samych produktów, dostarcza oferującym ją producentom nowych argumentów handlowych.

Firma Aluplast jako jeden z pierwszych dostawców systemów profili z PVC zaprezentowała kompleksową ofertę rozwiązań systemowych przeznaczonych do stosowania technologii wklejania szyb. Szczególnie istotne jest tu podkreślenie słów „rozwiązania systemowe”, gdyż do dyspozycji jest cała gama profili serii IDEAL 4000®, IDEAL 5000®, IDEAL 6000®, IDEAL 7000® oraz IDEAL 8000®, które są w pełni kompatybilne z pozostałymi profilami. 

Technologia wklejanej szyby jest rozwiązaniem możliwym do wdrożenia zarówno przy produkcji seryjnej, jak i przy pojedynczych partiach okien. Rozwiązanie firmy Aluplast umożliwia wklejanie szyby w skrzydła bez konieczności stosowania w nich używanych dotychczas wzmocnień stalowych. Funkcję nośną przejmuje pakiet szybowy. Poprzez związanie klejem szyby z profilem znaczna część obciążeń statycznych jest przenoszona przez szybę, bardziej odporną na zginanie niż profil skrzydła, i w ten sposób stabilizuje okno. Nowe profile mają dodatkowe ścianki wewnętrzne, co również zwiększa stabilność skrzydeł. Zasadniczą różnicą rozwiązania proponowanego przez aluplast w stosunku do innych rozwiązań jest sposób łączenia pakietów szybowych z profilem. Klejenie pakietów szybowych odbywa się nie do przylgi, lecz do wrębu szybowego. Każdy profil ma przy tym specjalnie opracowaną płetwę centrującą, która tworzy szczelinę dla równomiernego rozprowadzenia kleju, a jednocześnie pozwala na automatyczne centrowanie pakietów szybowych. Tym samym szyby nie muszą być już klockowane, co zapobiega wygięciu skrzydeł przez niewłaściwe klockowanie oraz zsuwaniu profili skrzydeł z szyby. Klejenie do wrębu szybowego ma również tę przewagę, że zapewnia większą stabilność połączenia, gdyż powierzchnia klejenia w tym wypadku wynosi 16 mm, podczas gdy przy klejeniu do przylgi jest to tylko 8 mm.

Dzięki stałemu połączeniu szyby i skrzydła zmniejsza się ryzyko wykrzywienia, wygięcia, a także osiadania skrzydła. Metoda ta minimalizuje ryzyko pęknięć szyb w wyniku naprężeń punktowych oraz wydłuża czas eksploatacji skrzydeł bez potrzeby ich regulacji.

Jest to jednocześnie kolejny krok firmy Aluplast w kierunku zwiększania energooszczędności okna. Stworzone zostało skrzydło okienne, które nie wymaga stalowych wzmocnień, a dzięki zmianie technologii szklenia pozwala wykorzystać pełną głębokości wrębu szybowego. Głębsze osadzenie szyby we wrębie, prowadzi do zmniejszenia wartości współczynnika przenikania ciepła liniowego mostka termicznego występującego na styku szyby z ramą skrzydła, co daje lepsze zabezpieczenie przed tworzeniem się rosy na krawędzi szkła.
W ten sposób Aluplast kolejny raz daje inwestorom trzy korzyści jednocześnie. Po pierwsze obniżony został współczynnik przenikania ciepła Uf do wartości 1,1 W/ (m²·K) w profilach serii IDEAL 4000 z wklejaną szybą, a nawet Uf = 1,0 W/ (m²·K) w systemie IDEAL 8000. Po drugie wzrosła stabilność konstrukcji okna dzięki nowatorskiej technologii wklejania szyb zespolonych we wrąb skrzydła, po trzecie w każdym oknie zwiększyła się wielkość powierzchni szyb i do pomieszczeń dostarczana jest ponadstandardowa ilość naturalnego światła dziennego.

Szyby wklejane w profil - zdjęcie 2

Zalety technologii wklejania szyb:

  • brak operacji związanych ze zbrojeniem skrzydeł profilami stalowymi,
  • brak operacji klockowania szyb,
  • mniejsze ryzyko pękania szyb, brak miejscowych naprężeń szkła,
  • większa stabilność okien dzięki usztywniającemu współdziałaniu szyby,
  • możliwość zautomatyzowania procesu szklenia,
  • zmniejszenie liczby przypadków pękania szyb w wyniku błędnego zaszklenia,
  • zwiększenie powierzchni przeszklenia – profile są niższe o ok.10 mm,
  • o 20% lepsza izolacyjność cieplna w stosunku do tradycyjnych rozwiązań,
  • lepsza izolacyjność akustyczna, dzięki bezpośredniemu powiązaniu skrzydła z szybą,
  • lepsze zabezpieczenie przed włamaniem – brak możliwości wypchnięcia szyby ze skrzydła, dzięki obwodowej szczelinie z klejem.
Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marcin Szewczuk/aluplast

Opracowanie: Redakcja

Źródło: www.profiokno.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także