Szyby w pakietach

Do zadań specjalnych
Przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem pomieszczeń na poddaszu chroni specjalna szyba absorpcyjna umieszczona w pakiecie szybowym od zewnątrz. Znacznie (w 95%) ogranicza przenikanie promieni słonecznych do pomieszczenia. Szyba absorpcyjna jest szybą hartowaną, oferowaną w kilku kolorach do wyboru: niebieskim, brązowym, grafitowym i zielonym. Podobne zastosowanie ma szyba refleksyjna, odbijająca promienie słoneczne na zasadzie lustra. Szyby te mogą być bezbarwne lub barwione na kolor: brązowy, grafitowy, niebieski i zielony.

Okna dachowe usytuowane są często nad głowami użytkowników, co może stanowić zagrożenie w przypadku rozbicia szyby. Aby zapobiec rozpryskowi szkła i ewentualnemu skaleczeniu, producenci okien połaciowych wyposażają je w specjalne szyby laminowane (klasa P1). Taki rodzaj szyby składa się z dwóch warstw szkła, pomiędzy którymi znajduje się folia z PVB (butyral poliwinylu). Szyba laminowana umieszczona jest w zespole szybowym od strony pomieszczenia. Zespalana jest z zewnętrzną szybą hartowaną. W razie stłuczenia szkła folia PVB utrzymuje rozbite odłamki, nie pozwalając im się rozsypać.

Okna z szybą ornamentową. (fot. Fakro)Szyba refleksyjna odbija promienie słoneczne jak lustro. (fot. Fakro)

Praktycznym rozwiązaniem jest szyba samoczyszcząca. Ogranicza ona gromadzenie się zanieczyszczeń, przez co ułatwia utrzymanie okna w czystości. Z zewnątrz szyba pokryta jest specjalną, niewidoczną powłoką o grubości 3000 razy mniejszej niż ludzki włos. Powłoka ta jest wyjątkowo trwała i ma właściwości hydrofilowe. Gromadzące się na szybie zanieczyszczenia są rozkładane pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Kiedy spadnie deszcz, krople wody łączą się ze sobą i spływają po szybie równomierną powierzchnią, zbierając zanieczyszczenia. Szyba ta wysycha znacznie szybciej niż szyba tradycyjna, bez powstawania widocznych zacieków.

Producenci proponują także okna dachowe z oryginalnymi szybami ornamentowym, w których jedna powierzchnia jest gładka, druga zaś ma wzory. Powierzchnia wzorzysta umieszczona jest do wewnątrz pakietu szybowego, natomiast gładka powierzchnia stosowana jest na zewnątrz, aby ułatwić mycie szyby. Ciekawym rozwiązaniem i prawdziwą ozdobą pomieszczenia mogą być okna połaciowe z kolorowymi szybami witrażowymi, dającymi ciekawe efekty świetlne w pomieszczeniu. Do wyboru są gotowe wzory zdobień, jednak inwestor sam może je zaprojektować.

Konstrukcja szyby dźwiękoszczelnej – skutecznie izoluje przed hałasem, ponadto zatrzymuje promienie UV (w 98%). (fot. Fakro)Schemat budowy szyby antywłamaniowej. Dodatkowo chroni (w 99%) przed szkodliwym działaniem promieni UV. (fot. Fakro)

Ceniący sobie spokój i ciszę powinni zainwestować w okna z szybami dźwiękochłonnymi, w znacznym stopniu redukującymi przenikanie do wnętrza hałasu. Szyba taka zbudowana jest z szyby hartowanej zewnętrznej oraz specjalnie laminowanej szyby wewnętrznej. Szyba wewnętrzna  pokryta jest warstwą dźwiękoizolacyjnej folii, która dodatkowo ogranicza przenikanie hałasu.

Dla inwestorów ceniących przede wszystkim bezpieczeństwo polecane są okna połaciowe wyposażone w szyby antywłamaniowe (klasy P4). Są one tak skonstruowane, aby zapobiec możliwości włamania się do wnętrza domu przez okna dachowe. Szyba o zwiększonej odporności na rozbicie umieszczona jest od strony wewnętrznej. Składa się z dwóch warstw szkła grubości 4 mm każda, które przełożone są folią. Od zewnątrz umieszczona jest szyba hartowana z warstwą niskoemisyjną.

Producenci okien dachowych oferują, oprócz wersji standardowych, w zasadzie dowolne rozmiary i kształty okien, w których pakiety szybowe można konfigurować na wiele sposobów. Odpowiednie systemy zespoleń okien połaciowych pozwalają na oryginalne ich łączenie.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marta Balcerowska

Zdjęcia: Dobroplast, Fakro, Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także