Systemy ociepleń – nowe wytyczne

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) opublikowało zaktualizowane warunki techniczne dla prac elewacyjnych związanych z ociepleniem. Opracowanie zatytułowane „Wytyczne ETICS” jest efektem wielomiesięcznej pracy specjalistów skupionych w Komisji Technicznej Stowarzyszenia. 

Wytyczne ETICSPrawidłowa instalacja systemu ociepleń to jeden z elementów, które decydują o powodzeniu inwestycji ociepleniowej. Nasze stowarzyszenie zawsze to podkreśla i wspiera wykonawców w ich dążeniu do jakości realizowanych prac. Staramy się popularyzować najwyższe standardy także wśród pozostałych uczestników procesu ociepleniowego. Opracowane obecnie warunki techniczne wykonawstwa, oceny i odbioru robót elewacyjnych z zastosowaniem ETICS to już trzecia edycja publikacji o tej tematyce naszego autorstwa. Jesteśmy przekonani, że, podobnie jak wcześniej, aktualne wytyczne SSO będą jednym z najważniejszych źródeł wiedzy dla fachowców zajmujących się pracami ociepleniowymi – mówi Jacek Michalak, prezes zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń.

Prezes Michalak zwraca ponadto uwagę na wyjątkowość „Wytycznych ETICS”, które powstały dzięki zaangażowaniu kilkudziesięciu ekspertów z wiodących firm z branży ociepleń, pracujących wspólnie w Komisji Technicznej Stowarzyszenia.
W grupie tej kumuluje się najlepsza w Polsce wiedza, doświadczenie i dobre praktyki oraz świadomość potrzeb rynku. Takie unikalne połączenie jest gwarancją obiektywizmu i neutralności oraz najwyższego poziomu merytorycznego opracowywanych dokumentów. To tłumaczy popularność naszych publikacji technicznych – dodaje szef SSO.

„Wytyczne ETICS” opisują sposób wykonywania robot ociepleniowych, określają metody oceny podłoża wraz z niezbędnymi czynnościami przygotowawczymi oraz zawierają wymagania dotyczące kontroli i odbioru robót. Adresowane są do wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego związanego z wykonywaniem ociepleń ścian zewnętrznych budynków, czyli inwestorów, inspektorów nadzoru, firm wykonawczych, kierowników budów oraz projektantów.

schematy wariantów ETICS

systemy ociepleń - instrukcje wykonaniaJak podkreśla Dariusz Matysik, koordynujący przygotowanie nowych wytycznych SSO, są one odpowiedzią na rozwój technologii ETICS oraz zmieniające się przepisy, a także coraz bardziej rygorystyczne wymagania w zakresie izolacyjności ścian.
W naszej publikacji zwracamy uwagę na znaczenie prawidłowego przebiegu ogółu prac ociepleniowych, począwszy od zaprojektowania ocieplenia, uzyskania pozwolenia na realizację inwestycji i doboru tylko kompletnych, systemowych zestawów materiałów. Szczegółowo opisujemy poszczególne etapy wykonania ocieplenia, zgodnie z aktualnymi wymaganiami – z tak dokładną instrukcją wykonawca na pewno ustrzeże się błędów, które mogą zaważyć na efekcie robót i zmniejszyć efektywność energetyczną budynku. Podkreślamy rolę właściwej kontroli w trakcie robót, nawiązując do innego dokumentu SSO, „Niezbędnika instruktora nadzorującego prace związane z montażem systemu ETICS”. W naszej opinii upowszechnienie wiedzy o znaczeniu kompleksowego podejścia do inwestycji ociepleniowych jest niezbędne dla dalszego rozwoju polskiej branży ETICS – zaznacza ekspert SSO.

Publikacja „Wytyczne ETICS. Warunki techniczne wykonawstwa, oceny i odbioru robót elewacyjnych z zastosowaniem ETICS – wydanie 03/2015” dostępna jest na stronie internetowej SSO Systemyocieplen.pl w zakładce „Do pobrania”.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Polecamy Ci również

Zobacz także