Systemy ociepleń - cechy użytkowe łącznika

Systemy ociepleń - cechy użytkowe łącznika

Systemy ociepleń - cechy użytkowe łącznika - zdjęcie 1

ocieplona fasada bloku wielorodzinnegoIstotną częścią składową systemu ociepleń oprócz płyt termoizolacyjnych, klejów, siatki zbrojącej czy tynku są łączniki mechaniczne(tzw. kołki), które służą do zamocowania termoizolacji. Łączniki te zapewniają odpowiednią siłę docisku termoizolacji do podłoża, wydłużają czas użytkowania fasady, wpływają na jej energooszczędność oraz estetykę.*

Na fasadę budynku działa wiele czynników zewnętrznych, takich jak siła ssania wiatru odrywająca warstwy izolacyjne, zmienne temperatury i wilgotność powodujące odkształcenia płyt izolacyjnych. Łącznik ma za zadanie utrzymać wszystkie warstwy systemu izolacji termicznej nawet w przypadku słabego podłoża( np. stare ściany) niezależnie od warunków zewnętrznych. Według europejskich wytycznych ETAG 014, łącznik powinien być wykonany z takich materiałów, aby jego trwałość gwarantowała sprawność fasady przez okres, co najmniej 25 lat użytkowania.

W wyniku badań i obserwacji klimatolodzy zakładają, że na całym świecie zwiększa się ryzyko poważnych burz, a tym samym niebezpieczeństwo powstania wielu szkód. Łączniki EJOT gwarantują dodatkowe bezpieczeństwo.

rozkład sił działających na zamocowany łącznik ejothermWybór łącznika do mocowania termoizolacji często ogranicza się do doboru odpowiedniej dla warstwy izolacyjnej długości. Zachowanie fasady przez 25 lat w odpowiednim stanie wymaga jednak zastosowania kołków, które maja odpowiednio sztywny talerzyk oraz strefę rozporową(zakotwienia), gwarantującą, że siła docisku termoizolacji do podłoża, będzie większa od siły ssania wiatru. Sztywność talerzyka jest parametrem wyznaczanym wg wytycznych EOTA Technical Report TR 0261). Zbyt miękki talerzyk przy dużej sile ssącej może zostać przeciągnięty przez materiał izolacyjny (jak parasol przy bardzo silnym wietrze).  Wielkość tego parametru można znaleźć w ETA (Europejskiej Aprobacie Technicznej) dla danego łącznika, a określany jest w jednostce kN/mm. Łączniki o najwyższych parametrach technicznych charakteryzują się wartością sztywności talerzyka wynoszącą 0,6 kN/mm.

wybrzuszenia i wgłębienia płyt pod wpływem zmian temperaturyOdpowiednio wykonana strefa rozporowa odpowiada za osadzenie łącznika w ścianie i przenoszenie wysokich obciążeń. Na rynku spotkamy różnorodne „wynalazki”, niektóre dedykowane do poszczególnych rodzajów podłoży inne zaś uniwersalne. Są wśród nich kołki o strefach zakotwienia nawet 90 mm, co w niektórych przypadkach nie pozwala na ich osadzenie w cienkich ścianach. Łączniki o wysokich parametrach technicznych charakteryzują się krótką strefą zakotwienia wynoszącą 25mm (w podłożach kategorii A, B, C, D)2) i 65 mm (w podłożach kategorii E)2). Łącznik będzie optymalnie spełniał swoją funkcję tylko wówczas, kiedy starannie ocenimy podłoże i dobierzemy odpowiedni produkt. 

schemat rozmieszczenia - kołkowanie typu T

Mechaniczne mocowanie termoizolacji za pomocą kołków wykonywane jest również ze względu na wahania temperatury zewnętrznej oraz wilgotności, co powoduje zmiany wymiarów materiałów izolacyjnych. Jeżeli połączenie jest jedynie klejowe, istnieje niebezpieczeństwo wybrzuszenia lub wgłębienia się płyt termoizolacyjnych tzw. zjawisko klawiszowania, zaś wielokrotne powtarzanie się tego zjawiska może doprowadzić nawet do odklejenia się warstwy izolacyjnej. Prawidłowe mocowanie termoizolacji powinno się przeprowadzić na łączeniach, jak i w środku płyty, (kołkowanie typu T). Każda płyta izolacyjna powinna być mocowana bezwzględnie w punktach klejenia do podłoża.

Słabe, nienośne podłoże jest zwykle początkiem procesu zniszczenia zamocowanej termoizolacji. W przypadkach samego klejenia nie ma pewności co się będzie działo z ocieploną elewacją w okresie użytkowania, ponieważ nie ma gwarancji odpowiedniej przyczepności izolacji do podłoża. Z tego wynika, że stosowanie łączników mechanicznych jest ważne, ponieważ zabezpiecza fasadę przed ewentualną katastrofą i zapewnia zamocowanie izolacji na nienośnych podłożach.

uszkodzenia elewacji spowodowane warunkami atmosferycznymi

montaż zagłębiony łącznika ejotherm STR U 2G z użyciem zaślepki systemowejNa etapie projektowania należy zwrócić uwagę na wartość punktowych współczynników przenikania ciepła. Średnio na 1m² powierzchni termoizolacji stosuje się około 5 sztuk kołków. Każde mocowanie to możliwy mostek termiczny, co w skali domu 1-rodzinnego daje wielkość około 1000 miejsc, przez które może uciekać ciepło z budynku. Istotnym kryterium wyboru łącznika jest współczynnik przenikalności ciepła w punkcie. Wymagania normowe mówią o wartości wynoszącej max. 0,002W/K. Obecnie na rynku są już takie łączniki (oferta EJOT), których współczynnik ten ma wartość 0,001 W/K w przypadku łącznika z trzpieniem stalowym i równy 0,000 W/K dla łączników z trzpieniem tworzywowym. Przenikalność w punkcie ma również duży wpływ na powstawanie tzw. efektu biedronki, czyli plam widocznych po pewnym czasie na elewacji. Ten nieładny efekt zwiększa się na skutek szpachlowania łączników dodatkową warstwą kleju. Temu zjawisku zapobiega zastosowanie  montażu zagłębionego z użyciem zaślepki systemowej wykonanej z tego samego materiału jak izolacja.

Rozwiązaniem firmy EJOT polecanym do mocowania termoizolacji są łączniki z rodziny ejotherm. Dzięki swoim właściwościom (TABELA) zapewniają one bezpieczeństwo fasady, a także energooszczędność elewacji oraz jej estetykę.

Tabela. Właściwości łączników ejotherm

Parametr ejotherm STR U2G ejotherm H1 eco ejotherm NTK U
Głębokość zakotwienia 25 mm 25 mm 40 mm
Nośność łącznika 1,5 kN 0,9 kN 0,9 kN
Współczynnik CHI 0,001 W/K 0,001 W/K 0,000 W/K
Średnica talerzyka 60 mm 60 mm 60 mm
Sztywność talerzyka 0,6 kN/mm 0,6 kN/mm 0,5 kN/mm
Rodzaj trzpienia stalowy stalowy tworzywowy
Typ montażu wkręcany wbijany wbijany
ETA ETA-04/0023 ETA-11/0192 ETA-07/0026
kategoria użytkowa wg ETA A, B, C, D, E A, B, C A, B, C

1) Wykazanie wytrzymałości talerzyków łączników z tworzyw sztucznych mocowania systemów izolacji cieplnej z warstwą tynku

2) A-beton, ściana trójwarstwowa
B- cegła pełna, silikat pełny, pustak pełny z betonu lekkiego
C- cegła szczelinowa, silikat szczelinowy, pustaki szczelinowe z betonu lekkiego
D-lekki beton lub beton z kruszywami lekki mi
E- beton komórkowy

więcej informacji na stronie www.ejot.pl
kontakt mailowy ejot@ejot.pl

EJOT Polska
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k
(dawniej: EJOT Polska Sp. z o.o.)
ul. Jeżowska 9
42-793 Ciasna
telefon      +48 34 35 10 660    
telefax      +48 34 35 35 410

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
4,43 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: EJOT

Polecamy Ci również

Zobacz także