System elewacyjny

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, także w przypadku budynku. O tym czy będzie ono pozytywne decyduje wygląd fasady. Idealny, nie zmieniający się w czasie stan elewacji naszego domu możemy uzyskać stosując dobrej jakości tynki i farby.

kolorowe elewacjeJeśli fasada jest czysta i ładna, gwarantuje to nie tylko pozytywne wrażenia estetyczne. Dobry stan elewacji informuje nas także o tym, że wyprawa tynkarska wykonana jest prawidłowo, a materiały z których zbudowano ściany są doskonale zabezpieczone przed wilgocią czy promieniowaniem słonecznym. Bywa niestety tak, że elewacje nawet nowo zbudowanych czy wyremontowanych domów bardzo szybko ulegają degradacji – pojawia się na nich szary lub brunatny nalot (glony), tynki pękają lub po prostu bardzo szybko się brudzą. Dzieje się tak dlatego, że wybrane rodzaje tynków zewnętrznych i farb elewacyjnych podatne są na korozję biologiczną i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych znacznie bardziej niż inne. Na rynku dostępne są wyprawy elewacyjne i farby, które nie pokryją się nalotem organicznym, a w razie zabrudzenia dadzą się skutecznie i w łatwy sposób umyć. Najskuteczniejsze z nich produkowane są na bazie silikonu.

Praktycznie nowo budowany dom zaprojektowany jest jako przeznaczony do ocieplenia. Bez względu na to czy budynek ocieplany jest wełną mineralną czy styropianem, warstwą ostateczną zawsze jest tynk na podłożu wzmocnionym siatką zbrojącą z włókna szklanego. Inwestując w ocieplenie budynku i wykończenie elewacji na podłożu takim jak styropian czy wełna mineralna, nie warto oszczędzać na jakości tynku. Jeśli będzie on słaby, jego utrzymanie w zadowalającym stanie będzie bardzo problematyczne i pracochłonne, a tynk w stosunkowo krótkim czasie wizualnie się "zestarzeje". Wówczas jedynym sposobem na przywrócenie mu dobrego wyglądu będzie pomalowanie go – a to kolejna inwestycja, która ma jednak tylko wówczas sens, jeśli zastosujemy odpowiedniej jakości farby.

Tynk na warstwie ocieplenia
tynk na warstwie ociepleniaRenowacja warstwy wykończeniowej znajdującym się na podłożu styropianowym lub z wełny mineralnej, polegająca na zerwaniu starej warstwy  tynku i zastąpienia jej nową raczej nie wchodzi w grę, dlatego warto od razu wykonać ją z materiałów wysokiej jakości. Najlepsze i pewne rezultaty daje zastosowanie rozwiązań systemowych – keje, preparaty gruntujące, tynki i farby elewacyjne pochodzą wówczas od jednego producenta, co daje nam gwarancje, że będą doskonale ze sobą pracowały.

Ocieplenie ścian płytami styropianowymi to najbardziej popularne rozwiązanie – z powodu niskiej ceny materiałów i łatwości wykonania. W skrócie polega ono na przyklejeniu do ściany płyt wełny mineralnej lub styropianowych (ewentualnie dodatkowo wzmocnienie kołkami), przyklejeniu do ocieplenia zbrojenia z siatki z włókna szklanego i wykończenia tak przygotowanej powierzchni tynkiem o wybranym kolorze.

Tynki silikonowe i silikonowo akrylowe – najlepszy wybór
Najlepszą ochronę elewacji oferuje zastosowanie tynków silikonowych. Fasada wykończona tynkami silikonowymi jest odporna na działanie kwaśnych deszczów oraz promieniowania ultrafioletowego. Powłoka, jaką tworzą, jest elastyczna, a przez to odporna na uszkodzenia mechaniczne i drgania powodowane np. wpływem ruchu pojazdów. Dodatkowo, elewacja wykończona tynkiem silikonowym jest odporna na zabrudzenia – kurz i bród zmywane są przez opady atmosferyczne (samooczyszczanie). Zaletą jest także wysoka trwałość barw tynków silikonowych. Są odporne na korozję mikrobiologiczną (porastanie glonów i grzybów) oraz podobnie jak wyprawy mineralne, tworzą powłokę, która przepuszcza parę oraz dwutlenek węgla.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także