System elewacyjny

tynk na elewacjiKolejną możliwość wykończenia elewacji, tak by była ona trwała i dobrze wyglądała przez lata, gwarantuje zastosowanie tynków silikonowo-akrylowych. Wyprawy te cechuje podwyższona paroprzepuszczalność i wysoka odporność na zabrudzenia. Powierzchnię tynku silikonowo-akrylowego łatwo jest utrzymać w czystości, gdyż jest zmywalna wodą. Ich inne cechy to podwyższona elastyczność powłoki przez co elewacja jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, drgania i naprężenia, oraz bardzo niska nasiąkliwość powierzchniowa, która czyni wyprawę tynkarską mniej podatną na atak agresji mikrobiologicznej.

Farby silikonowe
Im lepszej jakości jest tynk, tym dłużej wygląda estetycznie. W pewnym czasie zachodzi jednak konieczność renowacji wyprawy elewacyjnej. Tynki mineralne i akrylowe zaleca się odświeżać mniej więcej co pięć lat, a w przypadku wypraw tynkarskich na bazie silikonu okres ten może trwać nawet dwukrotnie dłużej. Najprostszy sposób to pomalowanie starej ściany. Najlepiej do tego celu nadają się silikonowe farby elewacyjne. Są  to produkty o wyjątkowo uniwersalnym zastosowaniu. Można je z powodzeniem używać nie tylko do renowacji, ale także do pierwszego malowania elewacji. Zalety farby silikonowej warto wykorzystać, gdy nasz dom pokryliśmy tynkiem innym niż silikonowy lub silikonowo-akrylowy. Wykorzystując w takim przypadku farbę silikonową uzyskamy na gorszej jakości tynku powłokę, która w dużym stopniu zrekompensuje jego niższą jakość.

Farba silikonowa jest produktem, który skupia najlepsze cechy wszystkich innych dostępnych na rynku rodzajów farb. Po pierwsze, cechuje ją, podobnie jak farbę silikatową, duża paroprzepuszczalność, co sprawia, że można ją stosować w systemach dociepleń opartych na wełnie mineralnej. Po drugie, ściana pomalowana farbą silikonową jest równie odporna na zabrudzenia jak w przypadku elewacji pomalowanej farbą silikatową i tak samo łatwa w myciu. Wreszcie, duża łatwość barwienia takiej farby sprawia, że może być dostępna praktycznie w każdym kolorze – jak w przypadku farb akrylowych (farby silikatowe, podobnie zresztą jak tynki silikatowe, dostępne są w ograniczonej liczbie, przeważnie pastelowych kolorów). Dodatkowo, elewacje pomalowane farbami silikonowymi szybciej wysychają po ingerencji wody, dzięki czemu ściany są bardziej odporne na osadzanie grzybów, glonów i innych czynników degradujących strukturę elewacji.

Inwestorzy i wykonawcy cenią farby silikonowe za doskonałe krycie i wysoką przyczepność do podłoża, które są cechami charakterystycznymi farb akrylowych. Farba silikonowa jest też świetnym rozwiązaniem, gdy wykonawca ma wątpliwości co do składu chemicznego podłoża. Malując nią dowolny rodzaj elewacji na pewno jej nie zaszkodzimy, a efekt będzie zgodny z pożądanym. Produkty te szczególnie dobrze sprawdzają się przy renowacjach, np. obiektów zabytkowych czy malowaniu elewacji narażonych na działanie wilgoci (m.in. obiektów leżących w sąsiedztwie zbiorników wodnych czy terenów zielonych).

Farby silikonowe są odporne na działanie kwaśnych deszczów oraz ultrafioletowe i podczerwone składowe promieniowania słonecznego.
Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Tomasz Dąbrowski

Zdjęcia: Bolix

Polecamy Ci również

Zobacz także