System Dociepleń Perlitowych

Perlit to wewnątrz puste i trochę nieregularne, szkliste banieczki ze szkliwa wulkanicznego. Perlit charakteryzuje się powierzchnią podobną do perły, tworzącą się wskutek naprężeń podczas szybkiego stygnięcia szkliwa, stąd też jego nazwa.

Cechuje się znakomitymi własnościami sorpcyjnymi, jest chemicznie i biologicznie obojętny, odporny na wilgoć i mróz. Ma wszystkie cechy szkła. Współczynnik przewodzenia cieplnego λ = 0,045-0,059 W/(m·K). Temperatura topnienia 950-1300°C, a początek mięknięcia - 850°C. Jest całkowicie niepalny, a klasa odporności ogniowej A1. Produkowany przez ZGM "ZĘBIEC" S.A. perlit ekspandowany posiada atest PZH nr HK/B/1501/2005.

perlit ekspandowanyPodstawowy składnik lekkich tynków gipsowych oraz lekkich i ciepłochronnych zapraw murarskich i tynkarskich, składnik zasypek izolacyjnych w przemyśle i budownictwie, składnik obniżający ciężar odlewów gipsowych i prefabrykatów betonowych, nośnik dodatków chemicznych. Podstawowy składnik lekkich ekranów dźwiękochłonnych i płyt termoizolacyjnych, lekkich kształtek (prostka) i betonów termoizolacyjnych oraz zasypek hutniczych. Ponadto stosowany w przemyśle spożywczym jako pomoc filtracyjna oraz w rolnictwie jako podłoże do produkcji pomidorów, ogórków oraz kwiatów.

Największy polski producent perlitu ekspandowanego, Zakłady Górniczo - Metalowe "ZĘBIEC" w Zębcu Spółka Akcyjna, przygotowały system, w skład którego wchodzą trzy receptury umożliwiające samodzielne wykonywanie na placach budowy ciepłochronnych zapraw - murarskiej i tynkarskiej oraz wylewek perlitobetonowych. System oparty jest o produkowany przez zakład perlit ekspandowany pakowany w trójwarstwowe worki papierowe o pojemności ok. 0,1 m³. Receptury obu zapraw zostały zbadane w notyfikowanym laboratorium na zgodność z obowiązującymi normami. Natomiast perlitobetonowe wylewki podłogowe to 7 receptur umożliwiających wykonanie całego szeregu wylewek podłogowych - od nadających się pod płytki ceramiczne (najmocniejsze) poprzez mogące znaleźć zastosowanie do paneli aż po takie, które mogą być tylko wypełnieniem pionowych ścian izolacyjnych (najsłabsze).

Papierowe worki z perlitem są składowane na europaletach w ilości 18 szt. i obciągane folią termokurczliwą. W przypadku perlitu tynkarskiego przed obciągnięciem folią na wierzch palety jest wkładane opakowanie zbiorcze zawierające 18 szt. woreczków z dodatkami chemicznymi niezbędnymi przy wykonywaniu tynku. Na każdym worku jest umieszczona receptura i sposób postępowania przy samodzielnym przygotowaniu każdego wyrobu. Do wykonywania ciepłochronnej zaprawy murarskiej jest przeznaczony perlit kl. I o granulacji 0-1 mm, a do zaprawy tynkarskiej i wylewek perlit kl. III o granulacji 0-3 mm.

Każdy indywidualny inwestor budujący dom mieszkalny czy specjalistyczna firma budowlana może samodzielnie wymurować czy docieplić wspomniany wcześniej obiekt po kupieniu (w wytypowanej hurtowni) materiałów budowlanych naszego perlitu, cementu i wapna hydratyzowanego.

Będzie można je zakupić w utworzonej sieci autoryzowanych przedstawicieli oraz za pośrednictwem internetowego sklepu z materiałami budowlanymi www.icmarket.pl 

Perlit kl. I do samodzielnego wykonania zaprawy murarskiej

Zastosowanie:perlit do samodzielnego wykonania zaprawy murarskiej
Do murowania ścian zewnętrznych i wewnętrznych z różnego rodzaju cegieł i pustaków - ceramicznych, silikatowych, betonowych, z betonu komórkowego i innych materiałów stosowanych w budownictwie. Postępowanie ściśle wg receptury gwarantuje uzyskanie spoiny o deklarowanych parametrach, sprawdzonych w atestowanym laboratorium i spełniających wymagania normy PN-EN 998-2:2004 stawiane zaprawom murarskim lekkim typ "L" o kategorii wytrzymałości na ściskanie "M10" i absorpcji wody spowodowanej podciąganiem kapilarnym 0,27 kg/m² min. 1 do 2, przeznaczonych do stosowania wewnątrz jak i na zewnątrz obiektów budowlanych.

Dane techniczne:

  • wielkość ziaren perlitu: 0-1 mm,
  • wydajność: ok. 1 m³ zaprawy z 1 m³ perlitu kl. I,
  • gęstość objętościowa świeżej zaprawy: 1150 kg/m³,
  • gęstość zaprawy stwardniałej: 850 kg/m³,
  • wytrzymałość na ściskanie: 12,2 MPa,
  • wytrzymałość na zginanie: 3,6 MPa,
  • przyczepność do betonu komórkowego: 0,12 MPa,
  • współczynnik przewodzenia ciepła: 0,28 W/(m²·K),
  • Deklaracja zgodności perlitu kl. I (murarskiego) z normą PN-EN 13055-1 - nr 16/2006 z 2006/06/30.

Oceń artykuł
3,57 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także