Sufity podwieszane - akustyka

Sufity podwieszane - akustyka

O wpływie akustyki na miejsce pracy czy odpoczynku najłatwiej przekonać się wtedy, gdy pomieszczenie, w którym przebywamy w nienaturalny sposób zmienia charakter dźwięków, do których przystosowane jest ludzkie ucho. Może panować w nim nienaturalna „grobowa cisza” mimo obecności np. kilku rozmawiających osób. Może też męczyć przykry, drażniący szum, mimo braku wyraźnych źródeł hałasu.

sufit podwieszanyNajważniejsze kryteria
Akustyczna jakość pomieszczenia i budynku jest efektem przyjęcia założeń projektowych określających poziom zrozumiałości mowy, redukcji hałasu i dźwiękoizolacyjności. Dobra akustyka pozwoli bez trudu zrozumieć osobę mówiącą głosem o normalnym natężeniu, niezależnie od tego, w której części  pokoju się znajduje. Potrzeba zrozumiałości mowy zachodzi szczególnie w salach wykładowych, klasach szkolnych, teatrach, miejscach użyteczności publicznej. Aby osiągnąć pożądane właściwości, pogłos w pomieszczeniu nie może być ani zbyt długi, ani za krótki. Jeśli jest zbyt długi sylaby „zlewają" się ze sobą i stają się niewyraźne. Gdy pogłos jest zbyt krótki, pomieszczenie wydaje się być „martwe" i również odczuwamy dyskomfort. Hałas, szczególnie długotrwały, powoduje stres. Aby złagodzić ten problem w większości przypadków konieczna jest jego redukcja. Szczególnie dotyczy to wnętrz, w których prawdopodobny jest bardzo wysoki poziom natężenia hałasu: stołówki, sale gier, restauracje, a nawet biura jednoprzestrzenne. Aby zmniejszyć hałas (i skrócić czas pogłosu) wewnątrz pomieszczenia należy zredukować ilość odbitego od sufitu i ścian dźwięku.

Przez dźwiękoizolacyjność rozumiemy efektywne odizolowanie jednej strefy od drugiej np. dwóch przylegających do siebie biur. Na dźwiękoizolacyjność składają się cztery elementy:

  • izolacyjność akustyczna wzdłużna związana z dwukrotnym przejściem fal dźwiękowych przez przegrodę (w sytuacji kiedy np. przestrzeń ponad sufitem podwieszanym nie jest przedzielona ścianą);
  • redukcja dźwięku przez ściany (z uwzględnieniem drzwi i okien);
  • ścieżki przenikania dźwięku zarówno przez system sufitowy jak i ścienny (kanały powietrzne, progi w drzwiach) - oraz redukcja hałasu wewnątrz danego pomieszczenia.

Wymagany poziom dźwiękoizolacyjności zależy od potrzeb użytkownika, natężenia jego głosu. Najlepiej jest zapewnić zrównoważenie właściwości systemów sufitowego i ściennego.

Przemyślane decyzje
Bardzo dobrym sposobem na uzyskanie optymalnych warunków akustycznych audytorium do jego przeznaczenia, są sufity podwieszane. Przed ich zastosowaniem konieczne jest oszacowanie wpływu na akustykę pomieszczenia wszystkich materiałów wykończeniowych, które zostaną w nim użyte. Pomocne mogą okazać się programy komputerowe jak np. darmowy Estimate firmy Armstrong, który pomoże oszacować czas pogłosu (z uwzględnieniem materiałów na ścianach, podłodze, otworów drzwiowych i okiennych) i dobrać najlepszy do przeznaczenia pomieszczenia sufit podwieszany.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także