
Sufit płytowy jest zazwyczaj wykonywany z płyt gipsowo-kartonowych (g-k), bądź gipsowo-włóknowych (g-w) (wśród nich występują odmiany wodo- i ognioodporne) i odznacza się gładką i jednorodną powierzchnią. W zależności od konstrukcji sufitu można go mocować bezpośrednio do stropu (uchwyty do montażu muszą być dostosowane do danego stropu i mieć odpowiednią wytrzymałość), bądź za pomocą uchwytów lub wieszaków z elementem rozprężnym lub noniuszowym (dwie blaszki z rzędami otworów, przesuwne względem siebie). Dla polepszenia izolacji termicznej i wygłuszenia przegrody, w sufitach stosowana jest wełna mineralna, umieszczana między stropem a płytą. Wykończenie płyt mogą stanowić listwy drewniane lub gotowe profile z blachy ocynkowanej.
Najbardziej popularne są rozwiązania dwuwarstwowe z profilami nośnymi (głównymi) i montażowymi.
Jeżeli strop jest równy, stelaż nośny mocuje się bezpośrednio na nim, jeśli nie – na regulowanych
wieszakach. Rozstaw profili nośnych wynosi 90 cm, a przebiegających prostopadle profilimontażowych – 50 cm. Pokrycie stanowią płyty gipsowo-kartonowe grubości 12,5 mm, mocowane wkrętami co 15 cm. Połączenia płyt wzmacnia się taśmą z włókna szklanego i szpachluje w dwóch lub trzech etapach. Po oszlifowaniu spoin pokrycie jest gotowe do malowania lub tapetowania.
W płytach możemy zainstalować punkty oświetleniowe. Podczas montażu i użytkowania sufitów podwieszanych należy przestrzegać kilku zasad:
-
należy sprawdzić równoległość ścian i kąty narożników,
-
przy planowaniu miejsc zamocowania trzeba brać pod uwagę wymiary płyt i kasetonów i starać się, aby wąskie elementy nie znajdowały się przy ścianach.
-
nie wolno mocować konstrukcji do stropu za pomocą plastikowych kołków rozporowych – w razie pożaru kołki stopią się, a sufit ulegnie zerwaniu.
Ważne jest zapewnienie oświetlenia w pomieszczeniu, aby przy odbijaniu i rozpraszaniu światła przez sufit zapobiec oślepianiu lub powstawaniu niepożądanych odbić i refleksów światła od powierzchni przedmiotów znajdujących się w polu pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest oświetlenie pośrednie. Sufit akustyczny o dobrych parametrach odbicia światła pozwala zaoszczędzić energię elektryczną zużywaną do oświetlania i zwiększyć komfort oświetlenia. O dobrym oświetleniu pośrednim mówi się wtedy, gdy współczynnik odbicia światła powierzchni sufitu wynosi co najmniej 80%. W sufitach spełniających ten warunek można zastosować źródła światła o mniejszej mocy. Sufit o współczynniku odbicia światła równym 85% pozwala zaoszczędzić 30% energii, jaka jest zużywana w najpopularniejszym suficie akustycznym o współczynniku odbicia światła 70%.
beajot
Fajną ofertę ma firma Architected Sound z Krakowa. Ich ofertę można sprawdzić na stronie firmowej. Obsługa i realizacja na najwyższym poziomie polecam
Tomi86
Również polecam Architected Sound. Bardzo profesjonalna firma, warto się do nich zgłosić
Kla_87
Też korzystaliśmy z oferty Architected Sound, bardzo dobra robota!