Sufity akustyczne - montaż

Konstrukcja składa się z profili nośnych oraz pośrednich, które tworzą kratownicę (ruszt) o standardowych wymiarach pól 60 × 60 cm lub 60 × 120 cm.

sufit podwieszany kasetonowy

Rys. 1 Sufit podwieszany kasetonowy: 1 - zawieszenie, 2 - konstrukcja nośna (tzw. ruszt), 3 - płyta fonoizolacyjna (kaseton). Podwieszenie sufitu może nastąpić za pomocą wieszaków (z elementem rozprężnym lub noniuszowym), bądź specjalnych zaczepów (mocowanie bezpośrednie), a także na klej akustyczny (rys. 3) i kołki (rys. 4)

Montaż sufitu kasetonowego jest łatwy i przebiega szybko. Lekkość pokrycia umożliwia rozmieszczenie w dużych odstępach przykręcanych do sufitu regulowanych wieszaków – rozstaw wynosi zwykle 120 × 120 cm, na których zawieszona zostaje cała konstrukcja. Widoczne elementy nośne najczęściej lakierowane są na biało, ale można tu zastosować praktycznie dowolny kolor. Kasetony wykonane są ze sprasowanej wełny mineralnej (szklanej lub skalnej), ewentualnie z innego materiału fonoizolacyjnego, i mogą być pokryte na zewnątrz tynkiem o różnorodnej strukturze, albo specjalnymi powłokami. Poszczególne segmenty kasetonów wkłada się w pola kratownicy już po zmontowaniu konstrukcji nośnej. Aby było możliwe umieszczenie kasetonów w konstrukcji sufitu, odległość kratownicy od stropu musi być większa niż 10 cm. Pozwala to na wsunięcie po przekątnej kratownicy pojedynczego kasetonu i osadzenie we właściwym miejscu. Ta przestrzeń umożliwia również wyjmowanie kasetonów z kratownicy, zapewniając dostęp do przestrzeni między stropem a sufitem. Jest to niezbędne, gdy trzeba szybko dostać się do umieszczonych nad sufitem elementów instalacji domowej, na przykład anemostatów, przewodów elektrycznych itp. W kasetonach można również umieszczać oprawy oświetleniowe, których położenie łatwo jest później zmienić. Montaż opraw halogenowych w kasetonowym suficie podwieszanym, bądź wstawienie w nim punktów świetlnych na zwykłe żarówki, pociąga za sobą konieczność odpowiedniego obniżenia wysokości sufitu.

Dla zapewnienia dobrej jakości sufitu należy zadbać o jakość wykończenia i montażu. Aby było możliwe maksymalnie długie wykorzystanie właściwości technicznych płyt sufitowych i ich elastyczności podczas montażu, należy respektować wszelkie ograniczenia i restrykcje dotyczące warunków środowiskowych (na przykład temperatura, wilgotność względna powietrza, wymagana aklimatyzacja produktu). Systemy sufitów, których płyty nie wchłaniają wilgoci (są niehigroskopijne), nie wymagają aklimatyzacji, a zmiany temperatury i wilgotności nie mają na nie wpływu. Tego typu sufity charakteryzują się długotrwałą stabilnością wymiarów i maksymalną łatwością (de)montażu, idealnie nadają się do stosowania w szybkim procesie budowy i mogą być montowane w jej wczesnym stadium. Systemy sufitowe, których płyty są lekkie, łatwe do cięcia i przenoszenia, przyczyniają się w istotny sposób do szybkości i efektywności ich montażu. Dla uzyskania wygodnego i trwałego systemu, należy określić rozmiar i częstotliwość wymaganego dostępu do instalacji umieszczonych ponad sufitem. Do najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę, należą wymiary modularne, rodzaje brzegów płyt i ich waga, wysokość montażu, typ zawiesi.

sufit podwieszany płytowy dwuwarstwowy

Rys. 2 Sufit podwieszany płytowy dwuwarstwowy : 1 - zawieszenie, 2 - konstrukcja nośna (tzw. ruszt), 3 - płyta fonoizolacyjna. Montaż sufitów płytowych można także wykonać na konstrukcji z łat drewnianych (rys. 2a)

Oceń artykuł
3,91 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także