Suchy jastrych gipsowy

Na stropach lub podłogach betonowych, drewnianych i ceramicznych, gdzie nie ma możliwości wykonania tradycyjnej wylewki betonowej lub przeprowadzenia mokrych prac betonowych, podkładem pod posadzkę może być suchy jastrych.

Przygotowane fabrycznie gipsowe płyty jastrychowe klei się ze sobą i układa na przygotowanej powierzchni. W zależności od użytych do obłożenia podłoża materiałów możemy mieć jastrych gipsowy zespolony, jastrych na warstwie oddzielającej lub jastrych gipsowy pływający. Po związaniu kleju - w każdym z tych wypadków - otrzymamy jednolitą, trwałą i stabilną powierzchnię nadającą się do końcowego pokrycia wszystkim dostępnymi wykładzinami.
Grubość warstwy suchego jastrychu gipsowego może wynosić do 6 cm. Wymiary płyty gipsowo-kartonowej układanej na podłożu to maksymalnie 2400 x 600 mm. Dostępne w handlu płyty jastrychowe są sprzedawane jako suche podłoże z przygotowanym fabrycznie złączem wpust-pióro (grubość płyty 25 mm) lub jako systemowe rozwiązanie oparte na standardowych płytach gipsowo-kartonowych grubości 12,5 mm. Dostępne są również płyty zespolone, gdzie dolną warstwą jest zbita warstwa wełny mineralnej lub pianki polistyrenowej.
W skład systemu suchego jastrychu również wchodzą: emulsja uszczelniająca, podsypka wyrównująca w postaci granulatu, klej, masa szpachlowa, listwa krawędziowa oraz wkręty (również stosowane są zszywki).
Wykonanie podłogi w systemie suchego jastrychu składa się z trzech etapów:

  • przygotowanie podłoża,
  • ułożenie płyt,
  • wykończenie.

podsypka pod jastrychukładanie folii izolacyjnej układanie płyt z przesunięciem

1 - nierówności do 2 cm można wyrównać podsypką wysypywaną bezpośrednio na podłoże. Podsypkę stosujemy również w przypadku instalacji ogrzewania podłogowego;
2 - w wypadku równej powierzchni posadzki wystarczy rozciągnięcie na jej powierzchni folii izolacyjnej;
3 - płyty układamy z przesunięciem umożliwiającym ich lepsze dopasowanie i wzajemne klinowanie. Uwaga: nie przysuwamy płyt bezpośrednio do ściany (na rysunku obok widoczne wykorzystanie fragmentów płyty g-k do oddzielenia układanej płyty od ścian).

Przygotowanie podłoża
Jeśli chcemy wykonać warstwę wyrównującą na istniejącym już starym podkładzie, należy zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie jego powierzchni. Powinna ona być czysta, sucha, zwarta, twarda. Nierówności do 2 cm można wyrównać podsypką wysypywaną bezpośrednio na podłoże. Jeżeli posadzka znajduje się na podkładzie wykonanym na gruncie, konieczne jest wykonanie izolacji poziomej, uniemożliwiającej kapilarne podciąganie wody. Jeżeli remontujemy podłogę, a warstwa posadzki wykonana jest z drewna lub płytek ceramicznych nie jest konieczne usuwanie starych powłok. Wystarczy uprzednio dobrze ją oczyścić i naprawić ubytki (jeśli stare pojedyncze pły-tki odpadają, miejsca po nich wypełnić zaprawą i wyrównać), a na koniec zagruntować. Na tak przygotowaną powierzchnię układa się folię budowlaną PE (grubość 0,2 mm), która spełnia rolę uszczelnienia i zabezpiecza przed przenikaniem wilgoci oraz nie dopuszcza do utraty podsypki mogącej wnikać w szczeliny starych podłóg. Przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego konieczne jest zastosowanie podsypki (zasyp izolacyjno-poziomujący).

Elementy izolacji akustycznej
Żeby zapobiec przenoszeniu dźwięków należy pamiętać o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych pomiędzy płytami a wszystkimi pionowymi elementami budowlanymi. Na styku ze ścianą należy umocować cienkie (2-4 cm) paski wełny mineralnej lub styropianu. Ten zabieg jest konieczny również ze względu na rozszerzanie się i kurczenie podłogi wykonanej z suchego jastrychu. Dla podniesienia parametrów termiczno-akustycznych pomieszczenia można położyć dodatkową warstwę płyt styropianowych grubości co najmniej 2 cm lub wełnę mineralną grubości minimum 4 cm. Takie zabezpieczenie eliminuje mostki akustyczne (tłumi odgłosy kroków) i zwiększa również izolację cieplną. 

nakładanie kleju gipsowegoukładanie drugiej warstwy płytmocowanie płyty

4 - na pierwszą warstwę płyt nakładamy systemowy klej gipsowy;
5 - na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy drugą warstwę płyt, pamiętając o odwrotnym kierunku układania;
6 - płyty skręcamy wkrętami systemowymi lub zszywamy zszywkami (tackerem).

Oceń artykuł
4,20 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także