Suchy jastrych gipsowy

Układanie
Dopiero na tak przygotowanym podłożu kładzie się podłogowe płyty gipsowe. W wypadku systemowego użycia płyt g-k grubości 12,5 mm układamy dwie warstwy płyt, które łączymy za pomocą kleju do podłóg oraz specjalnych, systemowych wkrętów. Klej nanosimy szpachlą zębatą lub wałkiem na pierwszą warstwę płyty g-k. Wierzchnią warstwę płyt układa się obróconą pod kątem 90° do warstwy spodniej, z przesunięciem spoin o minimum 30 cm. Istotne jest to, że płyty powinny one być one przesunięte względem siebie o 50 mm, tworząc zakładkę. Należy bezwzględnie przestrzegać zasady, że łączenie płyt krzyżowo i na gładko, bez wykorzystania zakładek lub złącza wpust-pióro jest zabronione.
Suchy jastrych układany jest również z płyt grubości 25 mm z przygotowanym fabrycznie złączem wpust-pióro. Układanie dolnej warstwy płyt na przygotowanym podłożu należy rozpocząć od drzwi. Natomiast w wypadku zastosowania podsypki, układanie przeprowadzamy w kierunku odwrotnym. Umożliwi to lepszą kontrolę poziomu wysypanego materiału.
Dla uzyskania idealnie równej podłogi zaleca się szpachlowanie masą szpachlową spoin płyt oraz łbów wkrętów (zszywek).

Szczelne podłogi
W mokrych pomieszczeniach, w tzw. mokrych strefach budynków, trzeba zapewnić bardzo dobrą ochronę przed wnikaniem jej w głąb. Podłogi łazienek i pralni układane na drewnianym stropie można montować w dwojaki sposób - tradycyjnie lub układając suchy jastrych. Tradycyjna metoda polega na wykonaniu betonowej wylewki grubości do 5 cm. To jednak opóźnia, ze względu na czas schnięcia takiego podłoża i dalsze prace wykończeniowe. Zamiast wylewki betonowej można z powodzeniem ułożyć systemowych płyt gipsowo-kartonowych i zabezpieczyć je przed zawilgoceniem - od spodu warstwą folii budowlanej PE, a na wierzchu warstwą emulsji uszczelniającej. Bezproblemowa, późniejsza eksploatacja suchego jastrychu w łazience zależy jedynie od przestrzegania kilku zasad. Po pierwsze właściwej izolacji preparatem gruntującym podłoża, jastrychu przed położeniem glazury i ścian do wysokości 15 cm. Po drugie uszczelnienie taśmą uszczelniającą wszystkich połączeń elementów podłogi z elementami pionowymi - ścianami, obudowami wanien, brodzików.

Co na suchy jastrych?

Suchy jastrych może być pokryty wszystkimi rodzajami wykładzin. Można zastosować parkiet drewniany, panele podłogowe, wykładzina dywanowa, płytki ceramiczne, korek, PCV i linoleum. Warto pamiętać, że w pomieszczeniach biurowych, w których występuje stałe obciążenie skupione kółkami krzeseł i mebli biurowych, przed położeniem wykładziny, należy całą powierzchnię płyt pokryć dodatkowo warstwą systemowej masy szpachlowej grubości 2-5 cm.
Rozłożenie obciążeń konieczne jest również w wypadku posadowienia stałych elementów wyposażenia, na przykład w łazienkach. Wannę ustawiamy na płytkach rozkładających obciążenie, podobnie w wypadku belek wspierających schody wewnętrzne, antresole itp.

Jastrych i ogrzewanie podłogowe
Ze względu na łatwość montażu i dobre przewodnictwo cieplne, posadzki jastrychowe z suchego gipsu nadają się idealnie do zastosowania przy układaniu podłogowych systemów grzewczych. Normy opracowanych i dostępnych w handlu systemów suchego jastrychu przewidują jedynie pewne zasady przygotowania podłoża, do których należy się bezwzględnie stosować. Rurki grzewcze umieszcza się w rowkach płyt polistyrenowych lub bezpośrednio mocuje do podłoża. Do wypełnienia przestrzeni między poprowadzoną instalacją używa się podsypki. Jednak musi być ona nadsypana mniej więcej 10 mm ponad górna krawędź elementów instalacji.
Oceń artykuł
4,20 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Gipsu

Polecamy Ci również

Zobacz także