Sucha zabudowa

Sucha zabudowa

łączenie płyt g-k nad drzwiamiOtwory w ściankach z płyt kartonowo-gipsowych
Najprawdopodobniej budując ścianę działową spotkamy się z potrzebą wykonania w nich otworu dla drzwi. Otwór pod ościeżnicę wykonuje się używając trzeciego rodzaju profili – są to usztywnione profile UA z blachy o grubości 2 mm. Taka grubość elementów umożliwi zamontowanie drzwi w sposób solidny i bezpieczny dla całej konstrukcji.
W miejscu, w którym mają być drzwi, do profilu sufitowego i podłogowego mocujemy dwa pionowe profile UA. Co bardzo ważne – możemy mocować je między sobą i innymi profilami tylko przy użyciu kształtowników UA.
Po zamontowaniu pionowych profili UA pozostaje nam wykonać nadproże wyznaczające górną linię futryny. Nadproże powstanie z profilu UW, przyciętego na odpowiedni wymiar i zamocowanego na krawędziach do pionowych profili UA  przy użyciu kształtownika UA. Dla  poprawienia sztywności nadproża między nim a profilem sufitowym wstawiamy belki z jednego lub dwóch profili CW i skręcamy. Teraz pozostaje nam już tylko wypełnienie konstrukcji wełną mineralną, obudowanie płytami i wstawienie ościeżnicy. Zanim zaczniemy przykręcać płyty, musimy koniecznie tak rozplanować ich rozstaw, by ich krawędzie nie łączyły się w narożach ościeżnicy – powinno to być minimum 15 cm od naroży. Aby uniknąć problemów na tym etapie, najlepiej rozplanować rozstaw profili pionowych na całej długości ściany.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Tomasz Dąbrowski

Zdjęcia: Knauf, Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także