Styropian ze znakiem jakości

Styropian ze znakiem jakości

Kluczem do polepszenia bilansu energetycznego budynku jest podniesienie izolacyjności wszystkich przegród zewnętrznych. Przed zakupem styropianu warto rozważyć nie tylko koszt zakupu materiału, lecz również długoterminowe korzyści płynące z zastosowania dobrej jakości styropianu. Warunkiem udanej termomodernizacji jest wybór certyfikowanego materiału o stale kontrolowanych parametrach.

termomodernizacja domu

Styropian EPS występuje w wielu grubościach, od 1 do nawet 30 cm oraz znacząco różni się deklarowanym przez producentów współczynnikiem przewodzenia ciepła lambda (λD), od 0,031 W/mK dla styropianu grafitowego aż po 0,045 W/mK dla styropianu białego. Grubość i parametry materiału ociepleniowego stosowanego w danym miejscu należy dobrać we współpracy z audytorem energetycznym, który sporządza świadectwo charakterystyki energetycznej zawierające kalkulację oczekiwanych oszczędności z tytułu modernizacji w rozłożeniu na lata. Badania rynkowe potwierdzają, że w obrocie znajdują się produkty, których deklarowana lambda znacznie się różni od faktycznej – na niekorzyść inwestora. Nabywcy nie mogli do tej pory sprawdzić, czy podany parametr jest zgodny z rzeczywistością. Różnicę mogli zauważyć dopiero po pierwszym roku eksploatacji budynku, gdy okazywało się, że realne zużycie energii na ogrzewanie jest wyższe od prognozowanego, a planowane oszczędności nie zostały osiągnięte. Duże zmiany wniósł ProgramGwarantowany StyropianGwarancji Jakości Styropianu „Gwarantowany Styropian”, w ramach którego producenci styropianu dobrowolnie poddają swoje produkty regularnym badaniom. Certyfikat jakości otrzymały do tej pory tylko dwie firmy – Austrotherm i Knauf Therm, otrzymując prawo do oznaczania opakowań swoich produktów charakterystycznym znakiem „Gwarantowany Styropian”. Pozytywne wyniki, które uzyskują ich produkty, to rezultat wieloletniego doświadczenia i rygorystycznej wewnętrznej kontroli jakości.

Styropian pod lupą

Różnice pomiędzy deklarowanym a realnym współczynnikiem przewodzenia ciepła niektórych styropianów wynikają z nierzetelnych praktyk producentów, którzy szukając oszczędności zaniżają zawartość masy granulatu w produkcie. Ma to wpływ nie tylko na termoizolacyjność, lecz również odporność mechaniczną materiału i bezpieczeństwo jego stosowania. Program Gwarantowany Styropian to obecnie jedyne obiektywne narzędzie kontroli, które pozwala na samodzielną wstępną weryfikację jakości produktu przez kupującego.

styropian - zalecenia

– Ocieplenie fasady metodą lekką mokrą (ETICS) wymusza stosowanie styropianu charakteryzującego się parametrem TR na poziomie 100 kPa, a tylko w niektórych dopuszczonych systemach co najmniej 80 kPa. Jak wynika z analiz laboratoryjnych, taki parametr można uzyskać przy gęstości płyty styropianowej nie mniejszej niż 11,0 kg/m3. Dlatego tak wątpliwe jest stosowanie styropianów o lambdzie deklarowanej, wyższej niż 0,042 W/mK. Aby uzyskać wymagany współczynnik U, należy użyć dużo grubszej warstwy styropianu, a jednocześnie można narazić się na ryzyko, że izolacja będzie miała za małą i niezgodną z prawem wytrzymałość – mówi Marcin Feliks, Doradca Techniczny z firmy Austrotherm.

Pod wpływem naprężeń ściskających i rozrywających, działających w miejscu zastosowania, płyty o gęstości niższej niż 11 kg/m³ mogą ulegać odkształceniom i zmianom wymiarowym, nie gwarantując ochrony termicznej na stałym poziomie.

– Od jakości styropianu zależą korzyści z termomodernizacji. Odstępstwo od standardów produkcji to strata dla klienta. Styropian o obniżonej jakości może się przyczynić do zmniejszenia oszczędności. Dlatego rzetelni producenci poddają swoje wyroby rygorystycznej kontroli wewnętrznej, zanim jeszcze trafią na rynek. W ramach prowadzonej przez nas Zakładowej Kontroli Produkcji sprawdzamy dokładnie wszystkie ważne cechy styropianu, jak przewodność cieplna, współczynnik geometrii czy wytrzymałość mechaniczna. Pozytywne wyniki badań styropianu Knauf Therm w ramach Programu Gwarancji Jakości Styropianu „Gwarantowany Styropian” to obiektywne potwierdzenie zgodności produktów z wymaganiami stawianymi przez technologię budowlaną – podkreśla Paweł Zemlik, Dyrektor Działu Jakości z firmy Knauf Industries.

ocieplenie domu styropianemJaki styropian warto wybrać?

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu odradza stosowanie najtańszych styropianów o parametrach 0,044 – 0,045 W/mK. Choćby dlatego warto rozważyć zakup znacznie lepszego styropianu grafitowego o lambdzie 0,031 W/mK. Mimo, że jego cena jest wyższa, materiał ten gwarantuje nawet do 45% lepszą termoizolacyjność w stosunku do produktów niższej jakości. Z prostego porównania kosztów ogrzewania dwóch domów jednorodzinnych o tej samej powierzchni użytkowej 150 m², ocieplonych różnymi styropianami o grubości 15 cm i skrajnych parametrach lambda 0,031 i 0,045 W/mK wynika, że już w ciągu pierwszego roku użytkowania, w zależności od źródła ogrzewania i przy zakładanym wzroście cen energii o 6%, można dodatkowo zaoszczędzić nawet do 600 zł, a po trzydziestu latach – aż 47 tysięcy złotych. Zastosowanie cieńszej warstwy styropianu grafitowego oznacza ponadto dodatkowe korzyści w postaci oszczędności na wyprawkach blacharskich i elementach systemu ociepleniowego, takich jak tynki, siatka czy klej. Dzięki węższym parapetom i węgarkom poszerza się widok z okna, a do pomieszczeń wpada więcej światła dziennego. Aby uzyskać pewność, że termomodernizacja przyniesie wyliczone oszczędności, najlepiej wybierać produkty z charakterystycznym czerwonym znakiem „Gwarantowany Styropian” na opakowaniu. Posiadają one weryfikowalną jakość, zgodne z wytycznymi Programu Gwarancji Jakości Styropianu.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Austrotherm, Knauf Therm

Polecamy Ci również

Zobacz także