Styropian – ważna jest jakość

Styropian – ważna jest jakość

Coraz częściej decydujemy się na termomodernizację domu. Nagrodą są niższe rachunki za energię w zimie i chłód w mieszkaniu w lecie. Ale inwestując w izolację trzeba uważać na wykonawców, którzy mogą wbudować nam w ściany materiały o niepełnej wartości.

produkcja styropianuDocieplenie budynku najczęściej wykonuje się tzw. metodą lekką mokrą – jest to najtańszy i najszybszy sposób na termomodernizację. Podstawowym materiałem izolującym przy docieplaniu tą metodą jest styropian. Ma on najbardziej korzystny stosunek ceny do uzyskiwanego oporu cieplnego. Stosując go oszczędza się też na kosztach robocizny - wykonawcy chętnie pracują ze styropianem, bo jego wbudowanie jest proste i nie wymaga specjalnej wiedzy i umiejętności. Inwestycja w ocieplenie przy pomocy styropianu zwraca się szybko, więc większość inwestorów decyduje się na ten właśnie materiał.

Jednak stosując styropian trzeba uważać na stosowany przez niektórych nieuczciwych wykonawców proceder zamieniania pełnowartościowego produktu na tańszy zamiennik – styropian produkowany metodą chałupniczą. Przeciętny człowiek nie jest w stanie zorientować się z jakim styropianem ma do czynienia – na oko wyglądają tak samo. Ale wbudowane i zatynkowane dają zupełnie inny efekt.  Kiedy w ścianie tkwi gorszy styropian korzyści z jego zastosowania nie będą takie, jakie mogłyby być. Sytuacja taka może się zdarzyć, jeśli trafimy na nieuczciwego wykonawcę, który kupuje materiału na ocieplenie naszego domu. Wykonawca taki może zadeklarować, że stosuje normalny, pełnowartościowy styropian, a następnie kupuje u chałupniczego producenta tańszy zamiennik. Różnica w cenie pozostaje w jego kieszeni – a klient niej jest w stanie się zorientować jakim materiałem ocieplono jego budynek.

Jak poznać dobry styropian
Styropian produkuje się z granulek polistyrenu. Są one podgrzewane i spieniane. Musi odbywać się to w odpowiedniej, kontrolowanej na bieżąco, temperaturze. Po spienieniu następuje proces schładzania granulatu. Resztki środka spieniającego oraz para wodna, która znalazła się w spienionych granulkach kondensują, wytwarzając podciśnienie w ich wnętrzu. Dlatego przed dalszą obróbką granulat musi przejść etap sezonowania w przewiewnych silosach. Dzięki temu styropian jest stabilny wymiarowo i nie odkształca się. Ze względu na objętość styropianu, jego sezonowanie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych - budowy sezonowni zarówno granulatu, jak też bloków styropianowych. Niesezonowana płyta styropianowa zmienia swoje wymiary i powoduje powstawanie mostków cieplnych na ścianie. Ucieka nimi ciepło z budynku.

Istotnym elementem wpływającym na jakość styropianu jest też zawartość regranulatu - zmielonych odpadów produkcyjnych dodawanych w procesie produkcyjnym. Im mniejszy dodatek regranulatu, tym lepsze parametry techniczne (wytrzymałość na ściskanie, współczynnik izolacyjności). Dodatek rzędu 6-10% wynika z procesu technologicznego, jednakże zdarzają się przypadki dodawania dużo większych ilości regranulatu – obniża to w drastyczny sposób jakość produktu. Oczywiście najlepszy jest styropian zupełnie bez dodatku regranulatu – produkuje go w Polsce firma Swisspor Polska, jeden z członków Stowarzyszenia Producentów Styropianu.

Aby mieć pewność, że styropian, którego użyjemy będzie dobrej jakości powinniśmy poznać podstawowe dane na temat samego materiału oraz jego producenta. Żeby nie dopuścić do wbudowania w nasze ściany podrabianego styropianu musimy sprawdzić, czy opakowanie jest zgodne z oryginałem i czy materiał ma odpowiednie atesty i dopuszczenia. Przynależność producenta do Stowarzyszenia Producentów Styropianu będzie także dodatkowo gwarantowała, że produkt jest dobrej jakości, i że bez obaw możemy wykorzystać go do ocieplenia naszego domu.

 

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Redakcja, Swissopr Polska

Zdjęcia: Stowarzyszenie Na Rzecz Syst. Ociepleń, Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także