Styropian grafitowy – innowacja w ocieplaniu fasad

Styropian grafitowy – innowacja w ocieplaniu fasad

Styropian Swisspor LAMBDA WHITE fasada to nowoczesny materiał, zapewniający skuteczne ocieplenie budynków, a jednocześnie rozwiązuje problem naprężeń wewnętrznych, występujących w szarych płytach styropianowych.*

styropian Swisspor LAMBDA WHITE fasadaStyropian nowej generacji

Styropian Swisspor LAMBDA WHITE fasada to nowość wprowadzona właśnie na rynek przez firmę SWISSPOR Polska. Jest to pierwsze w Polsce rozwiązanie, które pozwala wyeliminować problem naprężeń, występujący w szarym styropianie grafitowym. Dzięki temu, ocieplenie ścian budynku jest łatwiejsze i tańsze. Te cechy są szczególnie ważne w przypadku budynków energooszczędnych i pasywnych, do ocieplenia których trzeba stosować stosunkowo grube płyty styropianu.

Zalety i wady szarego styropianu

Styropian z dodatkiem grafitu, o charakterystycznej szarej barwie, ma wiele zalet. Przede wszystkim ma nawet o 30% lepszy współczynnik przenikania ciepła od popularnych, białych płyt EPS. Dzięki temu można zastosować cieńszą warstwę termoizolacji na ściany i uniknąć wielu problemów (jak np. ograniczenie dopływu światła do wnętrza budynku, czy powstawania tzw. efektu okien strzelniczych). Dlatego jest tak chętnie stosowany w budynkach energooszczędnych i pasywnych. Jednak szary styropian ma również pewne wady.
W szarych styropianach mogą występować silne naprężenia wewnętrzne, powstające pod wpływem różnicy temperatur między dniem a nocą. Z tego samego powodu podczas układania ocieplenia, fasada na której prowadzone są prace musi być zasłonięta przed słońcem, co jest zarówno pracochłonne jak i kosztowne. Skutkiem naprężeń mogą być odkształcenia polegające na wyginaniu i wybrzuszaniu się płyt, a w efekcie odpadnięcie przyklejonych od fasady.

Dwuwarstwowy styropian bez naprężeń i odkształceń

Rozwiązaniem, które eliminuje problem naprężeń szarego styropianu jest nowy produkt firmy SWISSPOR Polska - dwuwarstwowy styropian LAMBDA WHITE fasada. Specjalne nacięcia przeciwprężne chroni go przed powstawaniem naprężeń wewnętrznych, a dodatkowo warstwa białego EPS zabezpiecza styropian Swisspor LAMBDA WHITE fasada przed naprężeniami termicznymi spowodowanymi promieniami słońca. Testy wykazały, że po wystawieniu na słońce powierzchnia płyt Swisspor LAMBDA WHITE fasada jest o 20°C chłodniejsza od powierzchni zwykłego, szarego styropianu.

Biały styropian z grafitem

Stosowany przy produkcji płyt Swisspor LAMBDA WHITE fasada surowiec z dodatkiem grafitu poprawia właściwości termoizolacyjne styropianu LAMBDA do 30% w stosunku do popularnych na rynku płyt z białego styropianu. Dzięki warstwie białego EPS zespolonej z szarą płytą, LAMBDA WHITE fasada nie wymaga żadnych zabezpieczeń przeciwsłonecznych. Biała warstwa ma grubość około 6 mm, a więc płyty można szlifować bez utraty walorów ochronnych.

Dzięki swoim właściwościom Swisspor LAMBDA WHITE fasada jest szczególnie dedykowany do stosowania w budownictwie pasywnym i energooszczędnym, co potwierdza certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego.

Więcej informacji na stronie www.lambda.swisspor.pl

Styropian grafitowy – innowacja w ocieplaniu fasad - zdjęcie 2

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
4,29 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Edyta Sauć, Krajowy Doradca Techniczny Swisspor Polska

Źródło: Swisspor Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także