Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) obchodzi właśnie jubileusz dziesięciolecia istnienia. To doskonała okazja, by poznać bliżej osiągnięcia Stowarzyszenia, które od dekady pracuje nad kształtowaniem świadomości na temat prawidłowego ocieplania budynków. O Stowarzyszeniu mówi prezes jego Zarządu – Wojciech Szczepański.

Wojciech Szczepański - Prezes Zarządzu Stowarzyszenia na Rzecz Systemów OciepleńRedakcja: Dziesięć lat działalności Stowarzyszenia to długi okres. Jak to się zaczęło?
Wojciech Szczepański:
Początki Stowarzyszenia sięgają 2002 r. Wtedy to, podczas spotkania przy okazji konferencji dotyczącej ociepleń, narodził się pomysł, by stworzyć ciało opiniotwórcze, które będzie też kreować politykę dotyczącą rozwiązań i standardów w zakresie ociepleń, z korzyścią zarówno dla producentów, jak i inwestorów. W pierwszych roboczych spotkaniach uczestniczyło kilka firm. Zaczynaliśmy od drobnych elementów, które pomogą branży ociepleniowej – trzeba pamiętać, że systemy ociepleniowe w Polsce zyskiwały popularność od lat 90., ale wiedza na ich temat kształtowała dopiero się pod koniec tego okresu.
Instytut Techniki Budowlanej w 2002 r. wydał opracowanie dotyczące systemów ociepleń, które wprawdzie było konsultowane, ale budziło pewne kontrowersje. Było więc duże zapotrzebowanie na uporządkowanie wiedzy na temat ociepleń, co stało się jednym z celów naszego Stowarzyszenia, które rozpoczęło działalność w 2003 r.
Pierwszy okres naszej pracy polegał na wyznaczeniu celów statutowych – podstawowymi założeniami stało się uwypuklenie kwestii jakości i systemowości ociepleń.
Jakość i systemowość to też wspólny mianownik, który łączy firmy skupione w Stowarzyszeniu. Na co dzień są to firmy konkurujące ze sobą i wydawało się, że może to być element uniemożliwiający współpracę. Stało się jednak inaczej, bo okazało się, że są pola, na których można działać wspólnie, dla dobra całej branży ociepleniowej.

Redakcja: SSO to przede wszystkim edukacja dotycząca systemów ociepleń. W jaki sposób Państwo realizują to zadanie?
Wytyczne wykonawstwa, oceny i odbioru robót elewacyjnych z zastosowaniem zewnętrznych zespolonych systemów ocieplania ścianWojciech Szczepański:
W tym zakresie jest wiele do zrobienia, często przypomina to niekończącą się, syzyfową pracę. Wiedzę popularyzujemy m.in. za pomocą naszych publikacji. Działalność Stowarzyszenia zaowocowała m.in. opracowaniem, które stało się kompendium wiedzy na temat systemu ociepleń ETICS – to Wytyczne wykonawstwa, oceny i odbioru robót elewacyjnych z zastosowaniem zewnętrznych zespolonych systemów ocieplania ścian, opublikowane w 2005 r., które już w kolejnym roku doczekało się drugiego wydania. Obecnie trwają prace nad aktualizacją Wytycznych, mającą na celu przede wszystkim uwzględnienie nowych przepisów. Odbyły się już spotkania robocze i mamy nadzieję, że nowa publikacja ukaże się jeszcze w tym roku. Nad opracowaniem pracują służby techniczne poszczególnych firm, skupionych w Stowarzyszeniu, dla których jednakowo ważne jest podnoszenie jakości ociepleń. Warto podkreślić, że tą publikacją, jako niezależnym źródłem wiedzy, posługują się wykonawcy, inspektorzy nadzoru, inwestorzy – wszystkie „ogniwa” procesu wykonawczego. Co więcej, Wytyczne, zostały włączone jako załącznik do instrukcji ITB 418/2007, wzbogacając jej teoretyczną podstawę o praktykę wykonawczą.

Ocieplenia na ociepleniaKolejnym z serii opracowań SSO jest Instrukcja eksploatacji systemów ociepleń. Ta publikacja była odpowiedzią na pojawiające się problemy praktyczne, związane właśnie z eksploatacją elewacji – tego jak np. przedłużyć jej trwałość, albo poprawić wygląd. Ważną pracą są także zalecenia Ocieplenia na ocieplenia, dotyczące renowacji istniejącego systemu ETICS. To problematyka szczególnie istotna m.in. dla spółdzielni mieszkaniowych, które ocieplały budynki w latach 90., kiedy obowiązywały inne normy, np. do ocieplania ścian stosowano płyty termoizolacyjne o grubości 5 cm. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji może być ocieplenie wtórne, jednak przed decyzją niezbędna jest analiza stanu elewacji i rzetelna ocena czy dodatkowy ETICS może być zastosowany, czy ze względów wytrzymałości, trwałości czy bezpieczeństwa, stary system należy usunąć, a ocieplenie wykonać prawidłowo od początku. Cały proces diagnozy istniejącego ocieplenia dokładnie opisano i zilustrowano we wspomnianej publikacji.

Redakcja: Czy któreś z Państwa opracowań jest przeznaczone dla inwestorów indywidualnych?
Wojciech Szczepański:
Ważnym dokumentem, właśnie dla inwestorów indywidualnych, jest opracowany przez SSO, Wzór załącznika do umowy z wykonawcą ocieplenia. Standardowa umowa na wykonanie robót budowlanych nie zabezpiecza w pełni interesów inwestora w zakresie wymagań dotyczących ocieplenia. Ten załącznik uwypukla wszystkie elementy, na które inwestor powinien zwrócić uwagę. Jednocześnie jest zobowiązaniem dla firmy wykonawczej. Niestety ciągle pewnym problemem pozostaje jakość prac, szczególnie w przypadku małych firm czy na budowach realizowanych tzw. metodą gospodarczą, własnymi siłami , zwłaszcza że w niektórych środowiskach panuje przekonanie, że na ociepleniach zna się każdy. Tymczasem w tej dziedzinie naprawdę niezbędne są specjalistyczne umiejętności i doświadczenie. Jakości robót ociepleniowych nie sprzyjają też poszukiwania oszczędności za wszelką cenę, na materiałach i robociźnie.

Redakcja: Gdzie można znaleźć Państwa publikacje i opracowane przez SSO dokumenty?
Wojciech Szczepański:
Nasze opracowania, poza wersją drukowaną, są dostępne na stronie Stowarzyszenia (zakładka Pliki do pobrania).

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także