SPS - Soudal Panel System

Soudal Panel System to kompletna technologia mocowania wewnętrznych oraz zewnętrznych płyt ściennych. Elewacje wykończone w systemie SPS są trwałe i estetyczne, ponieważ płyty mocowane są bez użycia łączników mechanicznych.

W systemie Soudal Panel System płyty ścienne mocowane są za pomocą specjalnego kleju opartego na nowatorskiej technologii MS Polymer. MS polimery łączą w sobie zalety silikonów i poliuretanów, a pozbawione są ich wad. Zapewniają wysoką przyczepność do różnych podłoży budowlanych, bardzo dużą siłę spojenia oraz odporność na skrajnie trudne warunki atmosferyczne. Dzięki wykorzystaniu kleju SPS unika się widocznych otworów i mocowań śrubowych. Elastyczna spoina klejowa niweluje termiczną pracę płyt elewacyjnych, zapobiegając ich wypaczeniu lub uszkodzeniu. Zapobiega również powstawaniu mostków termicznych oraz przenoszeniu dźwięków i innych wibracji na konstrukcję budynku.

SPS - Soudal Panel System - zdjęcie 1Niewidoczne mocowanie
Płyty elewacyjne najczęściej mocuje się do konstrukcji szkieletu nośnego. Wykonywane w ten sposób wentylowane elewacje umożliwiają utrzymanie idealnych warunków wilgotnościowych izolacji termicznej. Niewidoczne mocowanie i możliwość dokładnego uszczelnienia połączeń płyt ułatwia  utrzymanie elewacji w czystości - bez ryzyka pojawienia się zacieków, tak częstych przy mocowaniu mechanicznym za pomocą dybli. Ponadto SPS zapewnia szybki i łatwy montaż płyt elewacyjnych o dowolnych rozmiarach i kształtach. Niekonwencjonalne formy projektów bywają poważnym ograniczeniem dla wielu systemów montażowych. Łuki i nieregularne powierzchnie często wykorzystywane przez architektów nie stanowią żadnego problemu dla firm wykonawczych posługujących się technologią SPS.

Zastosowania
Soudal Panel System umożliwia mocowanie płyt z laminatu HPL lub płyt włókno-cementowych do podkonstrukcji nośnej z kształtowników aluminiowych, stali ocynkowanej bądź listew drewnianych, a także płyt z kamienia naturalnego i ceramiki do konstrukcji z kształtowników aluminiowych.

W skład systemu SPS wchodzą:

 • Elastyczny klej SPS - neutralny chemicznie produkt na bazie MS Polymer - odporny na starzenie i czynniki atmosferyczne. Nie zawiera silikonów i izocyjanianów, jest elastyczny w szerokim zakresie temperatur. Klej dostępny jest w standardowych kartuszach 290 ml i foliach 600 ml. Aplikacja jednoskładnikowego kleju SPS nie wymaga wstępnego przygotowania, następuje wprost z opakowania przy pomocy specjalnej końcówki przy użyciu ręcznego lub pneumatycznego wyciskacza do mas.
 • SPS Wood Primer - podkład gruntujący do drewna - wpływa korzystnie na przyczepność kleju i taśmy montażowej do elementów drewnianych oraz chroni drewniane konstrukcje nośne przed wilgocią i pleśnią.
 • SPS Activator - preparat do aktywacji podłoży nieporowatych na przykład metali, laminatów, tworzyw sztucznych. Spełnia rolę środka czyszczącego, odtłuszczającego oraz poprawia przyczepność.
 • SPS Cleaner - preparat czyszczący i odtłuszczający do podłoży nieporowatych. Służy również do usuwania plam z nieutwardzonego kleju.
 • SPS Bonding Tape - dwustronna montażowa taśma klejąca o bardzo wysokiej sile spojenia służąca do początkowego zamocowania płyt elewacyjnych do szkieletu nośnego, na czas niezbędny do całkowitego utwardzenia spoiny klejowej. Taśma o grubości 3,2 mm ogranicza grubość spoiny klejowej oraz zapewnia równą odległość płyt od podkonstrukcji.
 • Soudaseal 215 LM - Po zamontowaniu płyt elewacyjnych spoiny między nimi mogą być wypełnione trwale elastyczną masą uszczelniającą Soudaseal 215 LM - opartą na tej samej technologii MS Polymer co użyty do montażu płyt klej SPS. Soudaseal 215 LM ma aprobatę techniczną ITB (AT- 15-4835/2001). Został również specjalnie przetestowany pod kątem zastosowania w elewacjach systemu SPS i spełnia rygorystyczne wymogi normy DIN 18540. Uszczelniacz dostępny jest, podobnie jak klej, w kartuszach 290 ml i foliach aluminiowych 600 ml, w szerokiej gamie kolorów. Na indywidualne zamówienie Soudal może dostarczyć uszczelniacz w nowym niestandardowym kolorze.

Warunki zastosowania systemu SPS

 • Temperatura otoczenia powinna wynosić od +10°C do +30°C.
 • Temperatura podłoża i materiałów spajanych nie może być niższa niż +8°C.
 • Temperatura w czasie sieciowania kleju nie powinna spadać poniżej +5°C.
 • Nie stosować podczas opadów lub zagrożenia deszczem.
 • Płyty elewacyjne należy mocować do wentylowanej, zabudowanej pionowo konstrukcji szkieletu nośnego.
 • Odległości między poszczególnymi listwami konstrukcji szkieletu nośnego muszą być zgodne z zaleceniami producenta płyt elewacyjnych.
 • Szerokość listwy zewnętrznej (tj. listwy, na której łączą się płyty) powinna wynosić co najmniej 90 mm .
 • Szerokość pozostałych listew powinna wynosić co najmniej 70 mm.
Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także